حجاب محدودیت نیست / کسب عنوان «سیمرغ کوه های ایران» توسط بانوی کوهنورد شهرقدس

  • کد خبر : 533240
  • ۲۷ مهر ۱۳۹۸ - ۵:۳۲
حجاب محدودیت نیست / کسب عنوان «سیمرغ کوه های ایران» توسط بانوی کوهنورد شهرقدس

اولین کوهبانوی شهرقدسی با صعود به ۳۱ قله از بلندترین قله های ۳۱ استان کشور موفق به اجرای پروژه ملی کوهنوردی با عنوان “سیمرغ کوه های ایران” شد.

به گزارش شبکه خبری تهران نیوز ، کوهنوردی ورزشی مفرح است که باعث تقویت روح و جسم می شود و درس ایستادگی و مقاومت در مقابل ناملایمات و سختی های زندگی را به انسان می دهد و موجب تقویت اراده، اعتماد به نفس، تواضع، فروتنی، افتادگی و جوانمردی می شود. در این خصوص مصاحبه ویژه ای با تنها بانوی جوان کوهنورد شهرقدسی که موفق به اجرای پروژه طرح سیمرغ قله های ایران شده است، انجام شد.

تهران نیوز: ضمن معرفی خود بفرمایید از چه زمانی کوهنوردی را آغاز کردید؟

افسانه محمدی هستم و از سال ۹۰ ورزش کوهنوردی را با باشگاه خانه کوهنوردان شهرقدس شروع کردم.

 

تهران نیوز: چرا کوهنوردی را انتخاب کردید؟

به نظرم کوهنوردی صبر، بردباری و ایمان انسان را زیاد می کند و به انسان اعتماد به نفس می دهد و در خودسازی و شناخت عظمت و قدرت خداوند متعال کمک می کند.

 

تهران نیوز: از طرح ملی سیمرغ بفرمایید.

فدراسیون کوهنوردی در سال ۹۵ پروژه ملی کوهنوردی با عنوان “سیمرغ کوه های ایران” را با هدف صعود به بلندترین قله های هر استان به عنوان یک جاذبه گردشگری ورزشی معرفی کرد. این طرح علاوه بر آشنایی کوهنوردان داخلی و خارجی با قله های مرتفع ایران موجب توسعه صنعت گردشگری کوهستان نیز می شود.

همچنین در طرح ۳۱ قله از بزرگترین قله های ۳۱ استان با فرهنگ ها، آداب و رسوم و جاذبه های توریستی هر روستا و شهر آشنا می شویم و این پروژه به کسب درآمد روستائیان نیز کمک می کند.

تهران نیوز: در این طرح به کدام قله های ایران صعود داشتید؟

در این طرح ۴۸۰ ساعت در سفر بودیم و صعود و فرود در ۳۱ قله مسافتی حدود ۶۰۰ کیلومتر بود و این قله ها را کوهپیمایی کردیم.

صعود به قله های دماوند در مازندران با ارتفاع ۵۶۰۹ متر، سبلان در اردبیل با ارتفاع ۴۸۱۱ متر، هزار در کرمان با ارتفاع ۴۵۰۱ متر، قاش مستان در کهگیلویه و بویر احمد با ارتفاع ۴۴۵۰ متر، خلنو در تهران با ارتفاع ۴۳۷۴ متر، کلونچی در چهار محال و بختیاری با ارتفاع ۴۲۵۰ متر، شاه البرز در البرز با ارتفاع ۴۰۵۰ متر، سیالان در قزوین با ارتفاع ۴۱۷۴ متر، سنبران در لرستان با ارتفاع ۴۱۵۰ متر، شیرکوه در یزد با ارتفاع ۴۰۷۵ متر، تفتان در سیستان و بلوچستان با ارتفاع ۴۰۵۰ متر، شاهان کوه در اصفهان با ارتفاع ۴۰۴۰ متر، بل در فارس با ارتفاع ۳۹۶۵ متر، شاهوار در سمنان با ارتفاع ۳۹۶۴ متر، گاو کشان در گلستان با ارتفاع ۳۸۱۳ متر، حوی خانی(شاهو) در کرمانشاه با ارتفاع ۳۳۹۰ متر، کمال در آذربایجان شرقی با ارتفاع ۳۷۰۷ متر، اورین در آذربایجان غربی با ارتفاع ۳۷۰۲ متر، کان صیفی در ایلام با ارتفاع ۳۰۵۰  متر، کینو در خوزستان با ارتفاع ۳۷۰۱ متر، سماموس در گیلان با ارتفاع ۳۷۲۰ متر، یخچال در همدان با ارتفاع ۳۵۸۰ متر، دومیر در مرکزی  با ارتفاع ۳۵۰۵ متر، بلقیس در زنجان با ارتفاع ۳۳۴۳ متر، شیرباد در خراسان رضوی با ارتفاع ۳۳۰۳ متر، تشکر در هرمزگان با ارتفاع ۳۲۶۷ متر، برف انبار در قم با ارتفاع ۳۲۲۰ متر، زلیخا در کردستان با ارتفاع ۳۱۹۷ متر، شاه جهان در خراسان شمالی با ارتفاع ۳۰۶۴ متر، نایبند در خراسان جنوبی با ارتفاع ۳۰۰۵ متر، پازنان در بوشهر با ارتفاع ۱۹۶۸ متر.

تهران نیوز: هدف شما از این صعودها چه بود؟

هدف بنده آشنایی با فرهنگ شهرها، روستاها، قومیت ها، گویش ها و لهجه ها، به دست آوردن تجربه های کوهنوردی و آشنایی با قله های استان های مختلف ایران بود.

 

تهران نیوز: وقتی به قله می رسیدید چه حسی داشتید؟

حس خوبی داشتم. کوهنوردی و رسیدن به قله در شرایط سخت و نفس گیر بسیار با ارزش و مقدس است. به کوهنوردی در کوهستان علاقه بسیاری دارم. قداست کوه برای بنده به اندازه ای است که قبل از صعود وضو می گرفتم.

 

تهران نیوز: کوهنوردی چه درسی به شما آموخت؟

بهترین درس هایی که از کوهنوردی یاد گرفتم درس صبر و استقامت، قناعت در زندگی و فخر فروشی نکردن بود. تا کنون بیش از ۲۰۰ قله را صعود کرده ام و قله ای نبوده که حین صعود دست از تلاش بردارم و مسیر را برگردم و این یعنی مقاومت و تحمل سختی ها برای رسیدن به هدف.

 

تهران نیوز: از تجربیات کوهنوردی خود بفرمایید.

شبانه حرکت کردن، صعود شبانه به قله های دماوند و پراو، صعودهای شبانه روی یخ و برف در قله کلونچی، سنگ نوردی، صعود شبانه در مه و تاریکی های مطلق، تجربه انجام کار تیمی و جهادی، راهنمایی دادن و ارائه اطلاعات به کوهنوردان تازه کار بخشی از تجربیاتی بود که در کوهنوردی کسب کردم.

همچنین در این ورزش نحوه مراقبت از خود مانند هنگام وقوع رعد و برق در ارتفاع قله را آموختم. زمانی که به قله شاهوار رسیدیم زمان عکس انداختن کنار تابلو آهنی، صاعقه کنار تابلو اثابت کرد و صدای وز وز رعد و برق را شنیدم و سریع به صلاح نظر سرپرست تیم، ارتفاع را  کم کردیم و این اتفاق تجربه خوبی برایم بود.

تهران نیوز: به عنوان بانوی محجبه ورزشکار، آیا حجاب مانع صعودها و کسب افتخارات شما شده است؟

به نظرم حجاب حافظ یک بانوی کوهنورد در کوهستان است و موجب ایجاد آرامش و لذت بردن بیشتر از کوه می شود. داشتن پوشش کامل و به دور از تحریک در کوهنوردی مهم است و سعی داشتم در پوشش کامل صعودهای خود را داشته باشم.

 

تهران نیوز: آیا حمایتی از سوی مسئولین شهر انجام شده؟ چه پیامی برای آنان دارید؟

تا کنون هیچ حمایتی توسط مسئولین نشده است. کوهنوردی ورزشی پرهزینه است و سرمایه گذاری در این ورزش صورت نمی گیرد.

سال ۹۶ به قله دماوند صعود کردم و اولین خانمی بودم که از باشگاه خانه کوهنوردان رفتم. اما در مراسم تجلیل از قهرمانان و ورزشکاران اسم بنده را از لیست حذف کردند و خیلی راحت گفتند که ساکن این شهر نیستم. واقعا جای تاسف و تامل دارد که مسئولین به دلیل نشناختن ورزشکاران این شهر همچین پاسخی بدهند.

از مسئولین می خواهیم که بانوان کوهنورد را حمایت کنند. کوهنوردی ورزشی سالم و مناسب برای بانوان است. حمایت نباید مالی باشد و تجلیل از آنها نیز نوعی حمایت است.

تهران نیوز: برای آینده چه برنامه ای دارید؟

برای آینده کوهنوردی ام، صعودهای فنی و زمستانی و صعودهای برون مرزی را در نظر گرفته ام.

 

تهران نیوز: طبیعت و کوه چه پیامی برای انسان دارد؟

کوهنوردان نزدیک ترین انسان ها به طبیعت و کوه هستند و باید برای حفظ طبیعت و پاکیزگی کوه تلاش کنیم. کوهنوردی انسان را صبور و بردبار می کند.

انتهای پیام/*

لینک کوتاه : https://tehrannews.ir/?p=533240

    مطالب مرتبط

    ثبت دیدگاه

    دیدگاهها بسته است.