کاکویی در گفت‌وگو با «تهران نیوز»:

حباب قیمت‌ها منجر به ترویج رفتارهای قماربازانه در اقتصاد شده است

  • کد خبر : 625313
  • ۰۹ آذر ۱۳۹۹ - ۱۰:۲۹
حباب قیمت‌ها منجر به ترویج رفتارهای قماربازانه در اقتصاد شده است

دبیرکل حزب آزادگی ایران اسلامی گفت: حباب موجود در قیمت‌ها، سکه و ارز باعث شده است تا رفتارهای قماربازانه در اقتصاد به شدت گسترش یابد.

عیسی کاکویی، دبیرکل حزب آزادگی ایران اسلامی در گفت‌وگو با خبرنگار سرویس اقتصادی شبکه خبری تهران نیوز اظهار کرد: اتفاقات پرشیب و پردامنه چند سال اخیر در وضعیت اقتصادی و معیشتی مردم منجر به تغییر رفتارهای مصرفی و اقتصادی مردم شده است. این تغییر رفتار سرعتی سرسام‌آور و غیرقابل کنترل دارد و ممکن است مدت‌ها طول بکشد تا بازسازی، بازآفرینی و حتی نوسازی فرهنگ نابه‌هنجار اقتصادی و مصرفی ایجاد شده، تغییر کند و این مسئله ممکن است هزینه‌های سنگین، سخت و پردامنه‌ای را در پی داشته باشد.

وی گفت: در اثر بی‌تدبیری‌ها و تصمیم‌گیری‌های نابجا و نامناسب، تغییرات عمده در زندگی و فرهنگ مردم جامعه به‌وجود آمده است.

بیشتر بخوانید:

انحراف جامعه از مسیر کسب درآمد

دبیرکل حزب آزادگی ایران اسلامی با بیان اینکه  ما جامعه‌ای هستیم که می‌بایست با کار و فعالیت و زمان‌بندی و اقدامات مشخصی به یک سطح درآمدی معین برسیم، گفت: اما امروز جامعه به یک انحراف سخت در راه‌های کسب درآمد رسیده است. اقتصاد بادکنکی، پفکی و حبابی وارد فرهنگ و زندگی مردم شده که رفتار مردم با سکه و ارز و بورس و ثبت‌نام خودرو وغیره ناشی از آن است؛ لذا میل به کسب سود آسان و سریع و بی‌حساب در نگاه مردم تسری پیدا کرده و دارد جامعه را غرق می‌کند.

کاکویی بیان کرد: مصرف‌زدگی بی‌حدوحساب بی‌باکانه مردم سابقه نداشته است. مردم شرایط را عادی می‌پندارند و برای بحران و شرایط نامطلوب پیش رو، آمادگی ندارند. در وضعیت بحرانی فعلی، مصرف مردم باید واقع‌بینانه و متناسب باشد. در این بحران‌ها، افرادی در کمین هستند تا از التهاب مصرف، اشتیاق و طبع کاذب مصرفی مردم سوء‌استفاده کنند.

وی ادامه داد: در شرایطی‌که قیمت‌ها به صورت حبابی بالا می‌روند و قلمبه‌های هزینه‌ای به وجود می‌آید؛ باید در هزینه‌ها و مخارج دقت داشت. امروز مردم به این باور رسیده‌اند که اگر کالایی را امروز نخرند؛ فردا حتماً گران‌تر خواهد شد. پس برای خرید هجوم می‌برند و قناعت و صبر را از دست داده‌اند. این تله‌ای است که باعث می‌شود در زمین تجارت دیگران، به عنوان عناصر سوخت‌رسان بازی کنیم.

ترویج رفتارهای قماربازانه در اقتصاد

دبیرکل حزب آزادگی ایران اسلامی معتقد است؛ مردم تحت تأثیر فضای ملتهب به وجودآمده، وارد بازار ارز و سکه و بورس وغیره می شوند و دائم یا سقوط شدید می‌کنند یا منتظر سقوط هستند و یا اضطراب سقوط دارند. با این حال به شدت به سمت رفتارهای قماربازانه اقتصادی می‌روند. این سبک زندگی با روش‌های کسب حلال و واقع‌بینانه مردم تفاوت عمده دارد. رفتارهای مقتصدانه و واقع‌بینانه مردم، جای خود را به رفتارهای پرمخاطره و پرریسک می‌دهد.

کاکویی خاطرنشان کرد: مردم ناچارند با سرمایه‌های اندک یا متوسط خود، مانند قماربازهای حرفه‌ای عمل کنند و دست به اقداماتی بزنند که ممکن است زندگی آنها را نابود کند. سودجوهای اقتصادی هم به موقع، برگه ‌ایی را رو می کنند که به مردم آسیب‌های جدی می‌زند و آنها را خجل، سرافکنده، شرمنده و بازنده کامل می‌کند. این به معنای به استقبال انفجارهای شدید بادکنک‌ها و حباب‌های اقتصادی رفتن تعبیر می‌شود. این‌ها سم‌های مهلک برای فرهنگ و اقتصاد جامعه هستند.

انتهای پیام/*

لینک کوتاه : https://tehrannews.ir/?p=625313

    ثبت دیدگاه

    دیدگاهها بسته است.