حاشیه و متن برگزاری اولین نمایشگاه مجازی کتاب در ایران

  • کد خبر : 608647
  • ۲۳ مرداد ۱۳۹۹ - ۱۳:۲۲
حاشیه و متن برگزاری اولین نمایشگاه مجازی کتاب در ایران

ولین نمایشگاه کتاب مجازی ایران توسط بخش خصوصی از فردا آغاز بکار می‌کند،‌ در حالیکه وزارت ارشاد اعلام کرده است هیچ مجوزی برای برگزاری این رویداد صادر نشده است.

به گزارش شبکه خبری تهران نیوز، اولین نمایشگاه کتاب مجازی ایران توسط بخش خصوصی از فردا آغاز بکار می‌کند،‌ در حالیکه وزارت ارشاد اعلام کرده است هیچ مجوزی برای برگزاری این رویداد صادر نشده است.
اعلام تعویق در برگزاری نمایشگاه کتاب تهران در اسفند ماه به دلیل شیوع کرونا موجی از نگرانی را در میان ناشران تا ماه‌های بعد از آن به همراه داشت،‌ تا اینکه معاون فرهنگی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی آب پاکی را روی دست ناشران ریخت و گفت به دلیل شرایط موجود امکان برگزاری نمایشگاه کتاب تهران در سال ۹۹ وجود ندارد.

از همان ماه‌های ابتدایی سال،‌ بحث برگزاری نمایشگاه کتاب مجازی نه تنها در ایران بلکه در سراسر دنیا مطرح بود و کشورهایی نیز این تجربه را آزمودند. اما در ایران برگزاری نمایشگاه مجازی موافقان و مخالفانی داشته است. وزارت ارشاد نیز به عنوان متولی برگزاری نمایشگاه کتاب تهران به نظر می‌رسد برنامه‌هایی برای برگزاری آن در نظر داشت.

ماجرا اما زمانی آغاز شد که در پی انتشار اخباری مبنی بر برگزاری نمایشگاه مجازی کتاب ایران در رسانه‌ها،‌ موسسه خانه کتاب و ادبیات ایران که مجری برگزاری نمایشگاه کتاب تهران است در اطلاعیه‌ای اعلام کرد که هیچ مجوزی برای برگزاری نمایشگاه کتاب مجازی و فیزیکی برگزار نشده است، لذا ناشران در مواجهه با فراخوان‌های منتشر شده در فضای مجازی و سایر رسانه‌ها احتیاط کنند.

اما ماجرا چه بوده است؟

شرکت ایران زوم یک شرکت فروش اینترنتی کالاهای ایرانی در خاورمیانه است که از ابتدای سال جاری به عنوان زیرمجموعه یک شرکت بازرگانی بنام دیریانچی فعالیت خود را آغاز کرده است. حامد ذوالفقاری مدیر این شرکت همان‌طور که در خبرها اعلام کرده است،‌ به منظور برگزاری اولین نمایشگاه کتاب مجازی در ایران با ۱۵۰۰ ناشر مکاتبه کرده است که ۵۰۰ ناشر برای حضور در این نمایشگاه فرم‌های مربوطه را پر کرده‌اند. این نمایشگاه قرار است از فردا ۲۴ مرداد ماه به مدت یک هفته فعالیت خود را آغاز کند.

از آنجا که متولی برگزاری نمایشگاه کتاب در ایران وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی است و حالا بعد از چندین ماه کشمکش موافقان و مخالفان برگزاری نمایشگاه کتاب دیجیتال یک شرکت خصوصی کمتر شناخته شده در حوزه فرهنگ اقدام به برگزاری نمایشگاه کتاب کرده است، شایعاتی درباره پشت پرده این موضوع نیز در شبکه‌های اجتماعی پیچیده است این شایعات از حضور علی جنتی وزیر اسبق وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در این ماجرا سخن گفته‌اند موضوعی که جنتی  آن را تکذیب کرد.

جنتی ضمن ابراز اطلاع از برگزاری این نکمایشگاه کتاب هر گونه ارتباطی را با شرکت مذکور و بر گزاری این نمایشگاه تکذیب کرد و گفت:‌ من در این حوزه فعالیتی نداشته و ندارم. اما شنیده‌ام که این شرکت بدنبال برگزاری نمایشگاه کتاب مجازی است.

 

منبع: تسنیم

انتهای پیام/*

لینک کوتاه : https://tehrannews.ir/?p=608647

    ثبت دیدگاه

    دیدگاهها بسته است.