حادثه شرکت نفتی آرامکو تله آمریکا است

  • کد خبر : 523535
  • ۲۵ شهریور ۱۳۹۸ - ۱۳:۳۴
حادثه شرکت نفتی آرامکو تله آمریکا است

بعداز اتفاقی که برای شرکت آرامکو افتاد و طبق اظهارمسئولان نفتی عربستان،  تولید و صدور نفت عربستان به نصف کاهش می‌یابد وحدود ۵ میلیون بشکه نفت کمتر به  بازار جهانی صادر می‌شود،

یوسف کاووسی کارشناس و متخصص حوزه ارزی در یادداشتی به شبکه خبری تهران نیوز، به بررسی حادثه آتش سوزی تاسیسات نفتی وابسته به شرکت آرامکو در استان های “بقیق” و “هجره خریص” پرداخته که به شرح ذیل است.

آرامکو

بعداز اتفاقی که برای شرکت آرامکو افتاد و طبق اظهارمسئولان نفتی عربستان،  تولید و صدور نفت عربستان به نصف کاهش می‌یابد وحدود ۵ میلیون بشکه نفت کمتر به  بازار جهانی صادر می‌شود، این امر نگرانی‌هایی درسطح دنیا به وجود آورد که اگرعربستان نتواند به تعهداتش عمل کند قیمت نفت تا صد دلار افزایش پیدا می کند.

بعدازاین اظهارنظرها کارشناسان امروز را با بازشدن بازارهای جهانی، روزسرنوشت قیمت‌ها می دانند.

ازطرفی تلاش زیادی می‎شود تا در رسانه‌ها  و افکارعمومی دنیا جا بیندازند  که کار ایران بوده و بانشان دادن لاشه موشک که شبیه موشک ایران است میخواهند ثابت کنند کار ایران بوده است.

خطرآنجاست که احتمال دارد ازاین راه اجماعی راعلیه ایران کنند، مخصوصا با اظهارات بی سابقه وزیر خارجه آمریکا که درعرف دیپلماتیک بی سابقه است واین حملات رابه ایران نسبت داده است.

ازطرفی عمق شرق عربستان را ۹۰۰ کیلومتربرآورد می کنند وبرخی رسانه های ما از سر ذوق نافهمی ۱۲۰۰ کیلومتر عنوان می کنند و بعد می گویند پهباد مگرمی تواند این همه  راه را برود و بمب هم داشته باشد وسوخت کم نیاورد!

حال دو احتمال وجود دارد:

اول اینکه موضوع مشکوک است و آمریکا پشت ماجرا است تا به دوهدف برسد؛ اول فروش نفت خود و استفاده ازذخائراستراتژیک خود واستفاده از بالارفتن قیمت نفت

دوم : گرفتن پول بیشتراز عرب‌ها برای تأمین امنیت صوری

و احتمال بعدی اجماع جهانی برای امنیت کشتیرانی مورد ادعای آمریکا  است که کمترکشوری قصد شرکت در آن را داشت.

وشاید بهانه‌ای برای دادن معافیت به کشورهایی  باشد که ازایران نفت می خریدند تا عزتمندانه به ایران امتیاز دهد!

به طور کلی درهر چندحالتی که ذکرشد ، هوشیاری مسئولان کشور رامی طلبد که ازبیان نظرات تحریک کننده اجتناب و از شوق وشعف زیاد پرهیز کنند و رسانه‌ها نیزنقش مهمتری دارند برای روشنگری تا از این تله به سلامت عبور کنیم.

انتهای پیام/*

لینک کوتاه : https://tehrannews.ir/?p=523535

    برچسب ها

    ثبت دیدگاه

    دیدگاهها بسته است.