راوی دفاع مقدس:

حاج قاسم نشانه خالی نبودن زمین از حجت خداست

  • کد خبر : 614911
  • ۲۹ شهریور ۱۳۹۹ - ۰:۴۴
حاج قاسم نشانه خالی نبودن زمین از حجت خداست

در آستانه چهلمین سالگرد آغاز حمله رژیم بعثی صدام به ایران اسلامی و آغاز جنگ تحمیلی هشت‌ساله مرور تاریخی این حادثه مهم قرن حاضر در کشور، نشان می‌دهد که ایران اسلامی درس‌های بزرگی از این حادثه دریافت کرده است.

به گزارش شبکه خبری تهران نیوز، در آستانه چهلمین سالگرد آغاز حمله رژیم بعثی صدام به ایران اسلامی و آغاز جنگ تحمیلی هشت‌ساله مرور تاریخی این حادثه مهم قرن حاضر در کشور، نشان می‌دهد که ایران اسلامی درس‌های بزرگی از این حادثه دریافت کرده و درحالی‌که انتظار می‌رفت انقلاب نوپای آن از هم فروبریزد اما استفاده از ابزاری به نام اعتقاد و تعهد دینی و ملی سبب شد تا نه‌تنها در انتهای چنگ پیروز میدان باشد، بلکه ازآن‌پس هیچ کشوری جرئت نزدیک شدن به حریم جغرافیایی کشورمان را نداشته باشد.

در لابه‌لای مطالعه خاطرات مارگارت تاچر نخست‌وزیر آن روزهای انگلستان به نکته جالبی برخوردم. تاچر در صفحه ۹۱ کتاب خاطرات خود درباره ملاقاتش با وزیر امور خارجه وقت این کشور که خبر از آغاز جنگ عراق علیه ایران داده بود نوشته است: «به وزیر امور خارجه گفتم که در این نظر که ایران در مدتی کوتاه از پای درخواهد آمد شریک نیستم و دلیل آوردم که ایران دارای یک نیروی هوایی مؤثر است، مردمی مقاوم دارد و ارتش فروپاشیده آن در جریان انقلاب، در اندک مدتی تمرکز خواهد یافت و دست به حمله متقابل خواهد زد. ارزیابی و محاسبات صدام حسین از فروپاشیدگی ارتش ایران درست نیست زیرا که افراد و سلاح‌های این ارتش باقی هستند و …. هشت سال بعد نظر من تأیید شد زیرا که عراق جز در هفته‌های اول جنگ پیشرفتی نداشت و مقروض و زمین‌گیر شد.»

نکته مهمی که در سخنان وی مشاهده می‌شود اشاره به مردم مقاومی دارد که هیچ‌گاه در برابر زور و ستم سر تعظیم فرود نیاورده و همیشه آماده مقاومت و حفظ ارزش‌ها و دستاوردهای خود هستند. یکی از اساسی‌ترین این دستاوردها حفظ فرهنگ و ارزش‌های اسلامی است که سبب شده چشم طمع بیگانگان همواره بر این مردم دوخته شود و تلاش نمایند تا با تضعیف و از بین بردن آن به اهداف شوم خود در منطقه دست یابند.

اما باگذشت ۴۰ سال از آن روزها شاید این گمان در اذهان وجود داشته باشد که مردم تغییر کرده‌اند و به‌واسطه توسعه رسانه‌ها و بروز و ظهور تکنولوژی‌های روز دیگر داشتن آن مردم شاید در کتاب‌ها قابل جست‌وجو باشد. اما این‌چنین نیست و می‌توان در این عصر و دورانی که مادیات و نفسانیات جهان را فراگرفته مسیر درست‌را  از نادرست تشخیص داد و همچنان مسیر انقلاب را تا سپردن آن به دست صاحبش حضرت مهدی موعود عجل الله تعالی فرجه الشریف به‌درستی ادامه داد.

برای بررسی بیشتر این موضوع پای صحبت‌های علیرضا دلیریان جانباز و از راویان دفاع مقدس نشستیم تا از زبان وی تفاوت‌های نسل روزهای ابتدایی جنگ و امروز را بررسی کنیم.

وی در ابتدا بابیان این‌که قطعا مردم امروز مردم ۴۰ سال پیش نیستند، حتی مردم ۲۰ سال پیش هم نیستند و چه‌بسا مردم ۱۰ سال پیش هم نباشند گفت: امروز مردم به‌واسطه توسعه رسانه‌ها و آگاهی و اشرافی که نسبت به موضوعات روز دارند بسیار متفاوت‌تر از مردم گذشته هستند و به همین خاطر باید آن‌ها در زمان حاضر ارزیابی کرد. امروز اوضاع خیلی خیلی عوض‌شده و در  تمام جهان مردم دنیایی‌تر و وابسته به لذت‌های دنیا شده‌اند. در کشور ما نیز این اتفاق به نحوی افتاده و بسیاری از افراد اهل دنیا شده‌اند.

دلیریان ادامه داد: توسعه فضای مجازی و رسانه‌ها و نیز آزادی‌های موجود در جهان امروز سبب شده تا بشر عامدانه یا ناآگاهانه به سمت‌وسوی امور دنیوی بیشتر گرایش پیداکرده و دچار خسران‌های زیادی شود. ای‌کاش علم به این سرعت به دست ما نمی‌رسید زیرا وقتی علم بی تهذیب به دست بشر برسد شاهد اتفاقاتی هستیم که امروز در جهان می‌افتد.

این جانباز دفاع مقدس با تأکید بر این‌که برای هدایت جامعه امروزی ایران به‌سوی مسیر درست تنها راهی که برایمان باقی‌مانده اقتدا و استفاده از سیره و مرام شهداست، شهدایی که با نثار ارزشمندترین دارایی‌های خود نشان دادند که دنیا مسیر عبور است و نباید به لذایذ آن دل بست. امروز اکثر انحرافاتی که جامعه ما با آن روبه‌رو است به همین دلیل است زیرا مردم و برخی از صاحبان قدرت، به دنبال امورات دنیوی رفته و آن را ثابت و ماندگار فرض کرده‌اند درحالی‌که اگر به سیره شهدا نگاه کنیم آن‌ها از درس و دانشگاه ، مقام ، ثروت و خیلی چیزهای دیگر گذشتند تا  به هدف مهم‌تری که قرب الهی باشند برسند؛ پس در این مقطع نیز تنها راه بازگشت استفاده از این روش است و ان شاءالله که دستگاه‌های رسانه‌ای و فرهنگی مردم و نسل جوان را برای برگشتن به این مسیر همراهی و کمک خواهند کرد.

حاج قاسم سلیمانی مظهر چیست؟

دلیریان با اشاره به این نکته که زمین خدا هیچ‌گاه از حجت خالی نخواهد ماند و خداوند متعال در این عصر و دورانی که سیاهی و تباهی جهان مادی دنیا را فراگرفته نشانه‌های خود را بر ما آشکار می‌کند گفت: شهدای مدافع حرم و در صدر آن‌ها سردار شهید حاج قاسم سلیمانی الگوهایی روشن از نسل جدید شهدایی هستند که برای هدایت ما از سوی خداوند معرفی‌شده‌اند و باید به آن‌ها اقتدا شود. شما ببینید حاج قاسم سلیمانی نه ملک بود و نه پیغمبرزاده او هم فردی عادی در این جامعه بود اما راه و مسیر با خوبی پیدا کرد و از خاک به افلاک رسید.  بررسی سیره و سبک این شهید بزرگوار و بریدن از دنیا و لذایذ آن موجب شد تا چنین باعزت به آغوش پروردگارش بازگردد. این‌ها ستاره‌هایی هستند که راه را به ما نشان می‌دهند. شاید گمان و تصور این باشد که مردم سال‌های جنگ تحمیلی دیگر بازنخواهند گشت اما من اعتقاددارم اگر به این الگوها و نشان‌ها دقت شده و مسیر و راه و مرام آن‌ها به‌خوبی از سوی دستگاه‌های فرهنگی و رسانه‌ای برای جوانان تبیین شود همچنان این مسیر صراط مستقیم تا رساندن آن به صاحب اصلی‌اش ادامه خواهد داشت.

وی در پایان گفت: هیچ‌کس انتظار ندارد همه مانند حاج قاسم سلیمانی باشند هرکس به‌اندازه توان خودش؛ خداوند متعال در قرآن کریم می‌فرماید: «مکلّف ادلّه نفساً إِلاَّ وُسْعَهَا؛ خدا هیچ‌کس را جز به‌اندازه طاقتش مکلف نمی‌کند.»بنابراین اگر ما در هر حوزه و مسئولیتی که داریم در همان عرف و اندازه خود به‌درستی کار کنیم راه و مسیر شهدا و انقلاب ادامه خواهد یافت و دشمن هیچ‌گاه قادر نخواهد بود با بزرگ‌ترین ابزارهای رسانه‌ای و نظامی خود بر ما مسلط شود.

انتهای پیام/*

لینک کوتاه : https://tehrannews.ir/?p=614911

    ثبت دیدگاه

    دیدگاهها بسته است.