جزئیات تکان دهنده از شکنجه آرمان کوچولو

  • کد خبر : 505497
  • ۲۹ تیر ۱۳۹۸ - ۱۳:۴۴
جزئیات تکان دهنده از شکنجه آرمان کوچولو

شکنجه آرمان کودک ۵ ماهه خبری بود بسیار تکان دهنده که با تلاش کادر درمانی پزشکان متخصص بیمارستان این کودک از مرگ نجات یافت.

شکنجه آرمان کودک ۵ ماهه خبری بود بسیار تکان دهنده که با تلاش کادر درمانی پزشکان متخصص بیمارستان این کودک از مرگ نجات یافت.

تلاش کادر درمانی پزشکان متخصص بیمارستان نتیجه داد و آرمان ۵ ماهه حالش رو به بهبود است.
«شکر خدا حالش خوب است و به تغذیه هم واکنش خوبی نشان داده است. با وجود اینکه جراحات زیادی در تنش مشهود بود، اما خوشبختانه تلاش کادر درمانی پزشکان متخصص بیمارستان اکبر مشهد نتیجه داد و آرمان ۵ ماهه حالش رو به بهبود است» این‌ها گوشه‌ای از صحبت‌های مجید سزاوار، فوق تخصص مراقبت‌های ویژه کودکان بیمارستان اکبر و پزشک معالج نوزاد ۵ ماهه‌ای است که به دلیل کودک آزاری از بجنورد به بیمارستان اکبر منتقل شده بود.

شکنجه آرمان

اما ماجرای این نوزاد معصوم که گزارش آن در بیستم تیر ماه امسال منتشر شد از این قرار است که اوایل تیرماه مردی سالخورده به همراه دخترش نوزادی ۵ ماهه را با مجموعه‌ای از زخم‌های کهنه و جدید به بیمارستان امام حسن (ع) بجنورد برده و کادر درمانی بیمارستان با مشاهده جراحات شدید بر صورت، دست‌ها، پاها، دهان و سینه آرمان پنج ماهه و وخامت حالش، این طفل در بستری می‌کنند.

آثار زخم‌های عمیق بر کف پا‌ها و سینه، جای دندان بر بدن، علائم سوختگی بر صورت و دهان این طفل معصوم احتمال کودک آزاری را برای تیم درمانی بیمارستان قوت بخشید. از همین رو موضوع به مرجع قضایی و مددکاران بهزیستی اعلام شد. این نوزاد به دلیل شرایطی که داشت برای دریافت اقدامات تخصصی‌تر به بیمارستان فوق تخصصی اکبر مشهد منتقل و تحت درمان قرار گرفت.

آرمان تحت نظر بهزیستی مشهد است

مجید سزاوار، پزشک معالج این نوزاد پنج ماهه با اشاره به این مطلب که «آرمان» شرایط عمومی مطلوبی دارد و ۳ روز پیش از بیمارستان اکبر مرخص شده و تحت نظر بهزیستی مشهد نگهداری می‌شود مرهمی بر تراژدی غم انگیز این پرونده گذاشت.

این پزشک متخصص درباره جراحاتی که این کودک ۵ ماهه در زمان انتقال به بیمارستان داشته است توضیح داد: روی بدن و کف پای آرمان آثار قدیمی که به نظر می‌رسد ناشی از سوزاندن با جسم داغ است وجود داشت و جراحات جدیدی نیز بر روی گونه چپ و بازو و تن او نیز مشاهده می‌شد که ناشی از سوزانده شدن با ماده‌ای اسیدی بود.

خبر خوبی که سزاوار برای ما داشت این بود که احشای داخلی و دستگاه گوارش آرمان آسیب ندیده به این دلیل که این نوزاد ماده سوزاننده خورانده شده به او را نبلعیده است، اما آثار سوختگی بر روی لب‌ها و صورت کودک که به دلیل بیرون ریختن ماده اسیدی به وجود آمده به طور کامل حذف نمی‌شود.

شکنجه آرمان 5 ماهه

این فوق تخصص مراقبت‌های ویژه کودکان طبق تشخیص‌های بالینی خود که از این کودک پنج ماهه انجام داده، معتقد است ضایعات و جراحات آرمان با توجه به سن و وضعیتش توجیه علمی ندارد و یک کودک پنج ماهه قادر نیست خود چیزی را بخورد و آثار سوختگی روی دهان و صورت گویای این موضوع است که چیزی را به او خورانده اند.

کودک آزاری در حق آرمان

او براساس اظهار نظر‌های متخصصان پزشکی قانونی انجام می‌دهد مدعی است که ضایعات روی لب‌ها و صورت عادی نیست و مانند مواردی بوده که سکه داغ یا سیگار بر روی پوست زده شده باشد بر همین اساس متخصصان این امر، موضوع کودک آزاری را تأیید می‌کنند.

طبق گفته سزاوار، آرمان بعد از ترخیص به بهزیستی مشهد تحویل داده شده و طبق قرار قانونی بناست از بهزیستی مشهد به سازمان بهزیستی بجنورد منتقل شود. فوق تخصص مراقبت‌های ویژه کودکان بیمارستان اکبر ایجاد شرایط امن برای کودکانی که مشکوک به کودک آزاری هستند را قدم اول کادر درمانی هر بیمارستانی در مواجه با این موضوع دانست و گفت: روز اولی که آرمان بستری شد عمه و پدرش همراه این طفل بودند، اما براساس احتمالات و نظرات همکارانمان در بجنورد درباره احتمال کودک آزاری، این افراد را بدون ایجاد حساسیت از نوزاد دور کردیم و نوزاد تحت نظر بهزیستی به بخش منتقل شد.

بیشتر بخوانید:

او ادامه داد: بعد از ایجاد امنیت برای کودک در مرحله بعدی پزشکی قانونی و مددکار اجتماعی را در جریان موضوع قرار دادیم و تا طی شدن مراحل قانونی بدون اینکه حساسیتی ایجاد شود والدین کودک را از فرزندشان دور کردیم.

مشکلات اقتصادی پدر آرمان این حدس را تقویت می‌کند که شاید ناتوانی در نگهداری کودک منجر به کودک آزاری شده است، اما سزاوار این فرضیه را نمی‌پذیرد و می‌گوید که فقرمالی نمی‌تواند باعث چنین اقدامی شود: «بیماران زیادی داشته ام که والدینشان با وجود فقر همه چیز خود را برای بهبود فرزند معلول‌شان فروخته اند و به نظر من مسائل مالی توجیه کننده چنین حوادثی که به صورت مستمر اتفاق می‌افتد نمی‌تواند باشد.»
این فوق تخصص مراقبت‌های ویژه کودکان معتقد است: موارد کودک آزاری که به صورت مستمر اتفاق می‌افتد از بیماری‌های روحی و روانی نشئت می‌گیرد و توصیه کرد که در صورت اثبات آزار و اذیت آرمان حتما از نزدیکانش تست روان پزشکی گرفته شود.

او درباره موارد مشابه کودک آزاری که طی سال‌های طبابتش در حوزه کودکان دیده است بیان کرد: سال گذشته دو کودک خردسال که مورد آزار و اذیت قرار گرفته تحت ویزیت من بودند که متأسفانه دچار خون ریزی مغزی شده بودند که یکی از آن‌ها به دلیل شدت صدمه وارده فوت کرد. در سایر بیمارستان‌ها نیز با توجه به تخصص کاری‌ای که دارند موارد متفاوتی بستری می‌شوند، به عنوان مثال در بیمارستان امام رضا (ع) بیشتر کودکان با مسمومیت‌های عمدی را مشاهده می‌کنید که ناشی از خوراندن متادون یا در دست قرار داشتن این ماده برای کودک بوده است.

بررسی‌های اولیه پزشکی قانونی و بهزیستی بجنورد برخلاف ادعا‌های پدر آرمان که می‌گوید نوزادش از دو ماهگی بیماری پوستی داشته نشان دهنده کودک آزاری است. فرضیه‌ای که حالا باید از سوی مددکاران اورژانس اجتماعی بهزیستی پیگیری شود تا اقدامات قضائی مناسب در این باره صورت گیرد.

 

 

منبع: جام جم

انتهای پیام/*

لینک کوتاه : https://tehrannews.ir/?p=505497

    اخبار مرتبط

    ثبت دیدگاه

    دیدگاهها بسته است.