جذب نیروهای حق التدریس از آذر ماه

  • کد خبر : 534654
  • ۳۰ مهر ۱۳۹۸ - ۱۱:۰۲
جذب نیروهای حق التدریس از آذر ماه

طبق وعده مسئولان وزارت آموزش وپرورش وضعیت استخدامی و حقوقی معلمان حق‌التدریس تا آذرماه ۱۳۹۸ مشخص می شود البته برای محقق شدن این موارد باید سازمان برنامه و بودجه هم در تامین منابع یاری کند در غیر اینصورت روند بلاتکلیفی حق التدریس ها ادامه خواهد داشت.

به گزارش شبکه خبری تهران نیوز،سال هاست حدود ۳۰ هزار نیرو حق التدریس به نظام تعلیم و تربیت خدمت می کنند. این نیروها که بخش عمده ای از کسری نیروی وزارت آموزش و پرورش را جبران کرده اند، از لحاظ حقوق، بیمه و استخدامی بلاتکلیف هستند. ماه ها طول می کشد حقوق هایشان را دریافت کنند. البته حقوق چند ماهه آن ها حقوق یک ماه یک کارمند است. با این وجود بسیاری از آن ها به نظام تعلیم و تربیت خدمت می کنند و در کلاس های درس حضور می یابند.

طبق قانون ششم توسعه که دو سال به اتمام آن باقی مانده است، باید نیروهای حق التدریس بر اساس شاخص هایی که  وزارت آموزش وپرورش اعلام می کند استخدام این وزارت خانه شوند. با وجود اینکه قانون استخدامی برای نیروهای حق التدریس وجود دارد اما اجرا نمی شود و اخیرا وعده هایی از اجرای آن از سوی مسئولان وزارت آموزش و پرورش داده شده است.

جذب نیروهای حق التدریس از آذر ماه

در همین ارتباط، «علی الهیار ترکمن» با حضور  در برنامه تلویزیونی تهران  ۲۰ در پاسخ به این که چرا قانون استخدام معلمان حق‌التدریس اجرا نمی‌شود، گفت: قانونی که شهریور سال ۹۷ در مجلس تصویب شد، مقرر کرد تا کمیته‌ای برای تدوین آئین‌نامه استخدام تشکیل شود و در این کمیته دو نماینده مجلس، نمایندگان سازمان برنامه و بودجه، اداری و استخدامی و آموزش و پرورش حضور داشتند، آئین‌نامه استخدام معلمان حق‌التدریس را تدوین کردند و در دولت تصویب و به آموزش و پرورش ابلاغ شد. در حال حاضر منتظر اعلام نظر هیئت تطبیق مصوبات دولت در مجلس هستیم که اگر مغایرتی اعلام نکنند تا دو ماه آینده جذب و استخدام نیروهای حق‌التدریس انجام می‌شود.

بیشتر بخوانید:

نحوه محاسبه مرخصی اربعین برای معلمان

معاون برنامه‌ریزی و توسعه منابع وزارت آموزش و پرورش افزود: طبق قانون مصوب مجلس فرصت به‌کارگیری معلمان حق‌التدریس تا پایان برنامه ششم توسعه یعنی سال ۱۴۰۰ است و هم‌اکنون منتظر اعلام نظر هیئت تطبیق مصوبات دولت در مجلس هستیم.

انتقال ۱۲۰۰میلیارد تومان مطالبات سال ۹۷ به ۹۸

وی بیان کرد: وزارت آموزش و پرورش با کسری مزمن بودجه مواجه است و این مسئله در سال‌های اخیر اتفاق نیفتاده و شاید ریشه آن به ۵ دهه گذشته بازمی‌گردد که البته کل کشور باید برای حل این مسئله کمک کند؛ در شروع سال ۹۸، ۱۲۰۰ میلیارد تومان از مطالبات پرداخت‌نشده سال ۹۷ وجود داشت که هم‌اکنون بخش زیادی از آن پرداخت شده و ۱۳۰ میلیارد تومان باقی مانده است.

یکی از مشکلات نیروهای حق  التدریس پرداخت حقوق است. حقوق هایی که با تاخیرهای چند ماهه پرداخت می شود. بر اساس بند «ک» تبصره ۱۲ بودجه ۹۸ باید حقوق حق التدریسی ها ماهانه پرداخت شود در این ارتباط هم الهیار ترکمن با تأکید بر این‌که یکی از اقدامات انجام‌شده ورود به سازوکارها و ظرفیت‌های بودجه بود و بر این اساس بند «ک» تبصره ۱۲ بودجه مد‌نظر قرار گرفت، بیان کردبر این اساس تمام موارد غیر از حقوق که حکم حقوق دارد، از جمله حق‌التدریس معلمان ماهانه پرداخت خواهد شد، با ابلاغیه‌ای که ۱۰ روز قبل داشتیم مطالبات حق‌التدریس معلمان رسمی تا اسفند سال ۹۷ به‌طور کامل تسویه شد و مطالبات مربوط به فروردین و اردیبهشت ۹۸ را با حقوق مهر ماه پرداخت می‌کنیم، تا پرونده مطالبات حق‌التدریس سال ۹۷ بسته شود.

وی یاد آور شد: از آبان ماه نیز حق‌التدریس معلمان رسمی ماهانه پرداخت می شود.

بیشتر بخوانید:

جزئیات آخرین طرح نظام رتبه‌بندی معلمان

این گونه که مشخص است تا ماه های آینده وضعیت حقوقی و استخدامی نیروهای حق التدریس مشخص می شود و آن ها از بلاتکلیفی بیرون می آیند البته در تحقق این موارد جدای از وزارت آموزش و پرورش سازمان برنامه و بودجه هم نقش اساسی دارد که باید وزارت خانه را در عملیاتی شدن این موارد از لحاظ تخصیص منابع  یاری کند در غیر این صورت این موارد، وعده باقی می مانند.

بیشتر بخوانید:

وعده مسئولان برای رتبه بندی معلمان

 

انتهای پیام/*

لینک کوتاه : https://tehrannews.ir/?p=534654

    ثبت دیدگاه

    دیدگاهها بسته است.