یادداشت/

جابه‌جایی فرودگاه و پایگاه‌های نظامی بوشهر

  • کد خبر : 621602
  • ۰۹ آبان ۱۳۹۹ - ۱۷:۳۷
جابه‌جایی فرودگاه و پایگاه‌های نظامی بوشهر

باغملایی در یادداشتی به‌مناسبت گرامیداشت هفته پدافند غیرعامل نوشت: جابه‌جایی فرودگاه و پایگاه‌های نظامی بوشهر؛ مهمترین اقدامات مغفول مانده از منظر پدافند غیرعامل است.

به گزارش شبکه خبری تهران نیوز، جلال محمدی باغملایی کارشناس مدیریت بحران و پدافند غیرعامل در یادداشتی به‌مناسبت گرامیداشت هفته پدافند غیرعامل نوشت: جابه‌جایی فرودگاه و پایگاه‌های نظامی بوشهر؛ مهمترین اقدامات مغفول مانده از منظر پدافند غیرعامل است.

همان‌گونه که می‌دانیم مهمترین هدف از اجرای اصول پدافند غیرعامل، حفاظت از جان مردم و در مراحل بعدی، کاهش آسیب پذیری ها، بازدارندگی های دفاعی، افزایش پایداری، تداوم خدمات ضروری و تسهیل در مدیریت بحران است.

از طرفی، مکان یابی مهمترین اصل از اصول پدافند غیرعامل و مهمترین اقدام پدافند غیرعامل در کاهش آسیب پذیری مراکز حیاتی و حساس کشور و افزایش بازدارندگی دفاعی است، به طوری که اگر این اصل فراموش شده و یا جدی گرفته نشود، هر چقدر بر روی دیگر اصول پدافند غیر عامل نظیر استتار، اختفا، فریب، مقام سازی و … به خوبی کار کرده باشیم، یقینا مشکلات پیچیده ی دفاعی و هزینه های هنگفتی در انتظار این عدم توجه جدی به اصل مکان یابی مراکز حیاتی و حساس خواهد بود.

متاسفانه وجود فرودگاه بوشهر و پایگاه های نظامی این شهر در دل محیط بافت شهری و مجاورت مجتمع های مسکونی، نه تنها از باب آلاینده ها و ناهنجاریهای صوتی و ریسک های ایمنی مغایر با اصول و ضوابط HSE (بهداشت، ایمنی و محیط زیست) است بلکه از منظر پدافند غیر عامل نیز حاوی پتانسیل تهدید و خطر برای مردمان محلات مسکونی مجاور است. چرا که در صورت تجاوز و حمله ی دشمن، این بهانه برای دشمن فراهم است که اهداف خود را به جای فرودگاه و پایگاه های نظامی، با درصد خطای هدف گیری قابل قبول، محلات مسکونی مجاور قرارداده و بدین طریق هم تلفات جانی مردم و غیر نظامیان را افزایش داده و هم با ایجاد رعب و وحشت، بر روحیه و اراده ی مردم برای ادامه ی جنگ تاثیر منفی خواهد گذاشت.

بنابراین همانطور که در تعریف ساده ی پدافند غیرعامل اشاره می کنیم که پدافند غیر عامل یعنی دفاع در مقابل تهدید دشمن بدون استفاده از سلاح، ضروری است با یک اقدام منطقی و مهندسی و جابجایی فرودگاه بوشهر و پایگاه های نظامی به خارج از شهر و رعایت اصل مکان یابی صحیح برای این دو مرکز حیاتی و حساس، ضمن کاهش آسیب پذیری و افزایش بازدارندگی دفاعی این دو مرکز، از تلفات زیاد مردمی در صورت حمله ی احتمالی نیز جلوگیری نماییم.

انتهای پیام/*

لینک کوتاه : https://tehrannews.ir/?p=621602

    ثبت دیدگاه

    دیدگاهها بسته است.