تکلیف ۲۲ میلیارد دلار ارز ۴۲۰۰ تومانی معلوم نیست

  • کد خبر : 607654
  • ۱۹ مرداد ۱۳۹۹ - ۱۱:۳۵
تکلیف ۲۲ میلیارد دلار ارز ۴۲۰۰ تومانی معلوم نیست

رئیس اتاق بازرگانی شیراز گفت: همان گونه که موضوع بازگشت ارز حاصل از صادرات پیگیری می شود بانک مرکزی ۲۲ میلیارد دلاری ارزی که برای واردات در سال ۹۷ اختصاص داد و به ازای آن کالایی به کشور بازنگشت را هم پیگیری کند.

به گزارش شبکه خبری تهران نیوز،با توجه به شیوع ویروس کرونا در جهان و کشورمان، تجارت خارجی کشورمان نیز مانند سایر کشورها از این امر متاثر شد بطوری در ۲ ماهه  اول امسال  با کاهش صادرات مواجه شدیم.

وی افزود:  بسته شدن مرزها بر روی کالاهای تجاری یکی از عوامل تاثیرگذار بر کاهش صادرات بخصوص در ۲ ماهه اول امسال بود. تجارت خارجی کشور نیز به مانند تجارت خارجی سایر کشورها متاثر از این موضوع دستخوش تغییراتی شد به طوری که با بسته شدن مرزها و عدم امکان صادرات، صادرات ما نیز افت کرد.

رئیس اتاق بازرگانی شیراز اظهار داشت: اما علاوه بر این موضوع عوامل دیگری نیز بر کاهش صادرات موثر است و از جمله آن می توان به تهدید صادرکنندگان توسط بانک مرکزی برای بازگشت ارز اشاره کرد.

وی با بیان اینکه با توجه به تحریم ها صادرکنندگان برای بازگشت ارز با مشکل مواجهند، گفت: رقم ۲۷ میلیارد دلاری که بانک مرکزی اعلام می کند  که صادرکنندگان برنگردانده اند درست نیست زیرا صادرکننده واقعی علیرغم مشکلات فراوان تمام تلاش خود را برای بازگشت ارز انجام می دهد و ادامه فعالیت اقتصادی او نیز وابسته به منابع مالی است لذا چاره ای جز بازگشت ارز ندارد.

وی با بیان اینکه بانک مرکزی نیز برای بازگرداندن پول های خود از کشورهای مختلف دچار مشکل است، گفت:  سوال این است که چگونه این بانک می تواند از صادرکنندگان انتظار داشته باشد که طی مدتی مقرر ارز حاصل از صادرات خود را به کشور بازگردانند.

رازقی جهرمی با بیان اینکه در تمام دنیا دولت ها برای صادرکنندگانشان احترام قائلند گفت: روش تهدید و فشار بر صادرکنندگان روشی درست  نیست زیرا در شرایط فعلی تحریم ها و سختی های ناشی از آن بر تجارت، صادرکننده ترجیح می دهد که از امر تجارت عقب نشینی کند.

وی با بیان اینکه ما هم معتقدیم که باید ارز حاصل از صادرات به کشور بازگردد گفت: اما این کار باید با لحاظ کردن شرایط انجام شود.

رئیس اتاق بازرگانی شیراز بیان داشت: همانطور که آقای همتی نسبت به بازگشت ارز حاصل از صادرات تاکید دارند خوب است که نسبت به آن ۲۲ میلیارد دلاری ارز ۴۲۰۰ تومانی که در سال ۹۷ به واردکنندگان داده شد و به ازای آن کالایی به کشور وارد نشد نیز تاکید داشته باشند و آن موضوع را نیز پیگیری کنند.

منبع: فارس

انتهای پیام/*

لینک کوتاه : https://tehrannews.ir/?p=607654

    برچسب ها

    ثبت دیدگاه

    دیدگاهها بسته است.