در یک شرکت دانش بنیان انجام شد؛

تولید بذرهای سیب زمینی عاری از ویروس

  • کد خبر : 588964
  • 26 می 2020 - 18:35
تولید بذرهای سیب زمینی عاری از ویروس

یک شرکت دانش بنیان موفق به تولید بذرهای سیب زمینی عاری از ویروس شده که این اقدام کشور را از واردات بذر سیب زمینی بی نیاز می کند.

به گزارش شبکه خبری تهران نیوز به نقل از خبرگزاری مهر، کل بذر سیب زمینی مورد نیاز کشور وابسته به واردات بود. درک این نیاز، جمعی از متخصصان ایرانی را به فکر تأمین داخلی این نیاز انداخت. همین هدف باعث شد سال ۸۵ شرکتی برای تولید مینی‌تیوبر سیب‌زمینی شکل بگیرد. این شرکت دانش‌بنیان در طی ۱۴ سال توانست به فناوری تولید سیب زمینی عاری از ویروس از طریق کشت بافت دست یابد و این اتفاق، ایران را از واردات بذرهای سیب زمینی به کشور بی‌نیاز کرد.

این شرکت با هدف معرفی و ارائه محصولاتی که تولید آنها به تکنولوژی و علمی فراتر نیاز داشت، پا به عرصه کشاورزی ایران نهاد و کار خود را با تولید مینی تیوبر سیب زمینی آغاز کرد. تلاش مداوم، همکاری با شرکت‌ها و مؤسسات تحقیقاتی داخلی و خارجی و بهره‌گیری از علم و فناوری روز دنیا به رشد این شرکت منجر شد.

در این فرآیند ابتدا گیاهانی که مشخصه اصلی رقم مورد نظر را دارند، انتخاب شده و سپس وارد فرآیند ویروس زدایی می‌شوند در ادامه اندام‌های هوایی دارای بیشترین رشد گیاه جداسازی شده و بر روی محیط‌های کشت مناسب کشت می‌شوند. گیاهچه‌های حاصل پس از تکثیر مقدماتی توسط آزمایشگاه‌های مستقل مورد آزمون عاری از ویروس بودن قرار می‌گیرند.

انجام آزمون ELISA و تکثیر گیاهچه‌های موجود در صورت عاری بودن آنها از هر نوع ویروس بر مبنای این آزمایش دیگر مرحله این فرآیند است. با کشت گیاهچه‌های تکثیر شده پس از این آزمایش در گلخانه‌های استاندارد، ریزغده یا مینی تیوبر تولید می‌شود.

به گفته محمد بهبهانی مدیرعامل این شرکت دانش‌بنیان، با گذشت ۱۴ سال این شرکت، توانسته با افزایش ظرفیت تولید خود، به بزرگترین تولیدکننده مینی‌تیوبر سیب‌زمینی کشور تبدیل شود و با گسترش سبد محصولاتش به گیاهان زینتی از جمله پایه رز عاری از ویروس، محصولات خود را به مشتریانش در سراسر ایران برساند.

وی ادامه داد: تحقیق، توسعه و نوآوری همواره یکی از مهمترین اهداف ما است. بر همین اساس، شرکت با تحقیقات چند ساله خود، موفق به تولید چندین گونه دارویی خاص که تکثیر آنها در کشور با روش‌های معمول بسیار سخت و یا امکان پذیر نبود، شد و هم اکنون آنها را در محصولات خود جای داده است.

وی بابیان اینکه این شرکت دانش‌بنیان توانسته با تلاش خود ایران را از واردات بذر سیب‌زمینی مورد نیاز کشور بی‌نیاز کند، بیان کرد: سالانه بیش از دو میلیون دلار ارز برای واردات بذرهای سیب زمینی از کشور خارج می‌شود. در حال حاضر نه تنها نیاز به واردات نداریم بلکه با اختصاص منابع آب و خاک ارزش کشور می‌توانیم به جای تولید سیب زمینی خوراکی با ارزش هر کیلو ۲۰ هزار ریال نسبت به تولید بذر سیب‌زمینی که ارزشی بالاتر و در کلاس‌های مختلف از کیلویی ۷۰ هزار ریال تا ۷۰۰ هزار ریال داردو باید نسبت به صادرات آن و ارزآوری اقدام کرد.

 

انتهای پیام/*

لینک کوتاه : https://tehrannews.ir/?p=588964

    ثبت دیدگاه

    دیدگاهها بسته است.