تلاش دولت برای قدرت‌گیری اصناف

  • کد خبر : 72559
  • ۰۶ اردیبهشت ۱۳۹۳ - ۸:۵۱

قائم مقام وزیر صنعت خواستار بازیابی جایگاه اصناف در مقایسه با اتاق‌های بازرگانی شد.

به گزارش آفتاب ری؛ قائم مقام وزیر صنعت، معدن و تجارت در امور تجارت در دیدار با جمعی از رؤسای اتحادیه‌های صنفی گفت: نخستین انتخابات اتاق‌های اصناف شهرستان‌های کشور ۳۱ اردیبهشت‌ماه جاری در تهران و همه شهرستان‌های کشور به طور همزمان برگزار می‌شود.
به گزارش «جوان»، اصناف هم اکنون در اقتصاد نقشی به مراتب بیشتر و جدی‌تر از اتاق‌های بازرگانی دارند اما نفوذ اتاق‌های بازرگانی در حوزه تصمیم‌گیری رابطه‌ای معکوس دارد. از همین رو است که اتحادیه این دوره از انتخابات را جدی‌تر گرفته‌اند.
بنابر این گزارش، خبرهای رسیده حاکی است که ظاهراً دولتمردان نیز با علم به این موضوع از نقش‌پذیری بیشتر اصناف حمایت می‌کنند چراکه نقش اتحادیه‌های توزیعی و تولیدی با توجه به شرایط کنونی اقتصاد در کنترل قیمت‌ها و رونق اقتصادی بسیار جدی‌تر و پر رنگ‌تر از گذشته شده است. از این رو مجتبی خسروتاج روز جمعه با اشاره به اصلاحات صورت گرفته در قانون نظام صنفی کشور و افزایش مدت زمان تصدی پست‌های مدیریتی، در این تشکل‌ها خواستار نقش‌آفرینی بیشتر اصناف شده و گفته است: در انتخابات این دوره برای نخستین بار در راستای تقویت تشکل‌های صنفی نگاه متمرکزی برای مدیریت اصناف شکل گرفته و بر همین اساس مجامع تولیدی و توزیعی در تهران و سایر شهرستان‌هایی که تاکنون ادغام نشده‌اند در هم ادغام و در همه شهرستان‌های کشور تبدیل به اتاق اصناف می‌شوند.
قائم‌مقام وزیر صنعت، معدن و تجارت با اشاره به سیاست‌های ابلاغی اقتصاد مقاومتی خاطرنشان کرده است: شفاف‌سازی و روان‌سازی نظام توزیع و قیمت‌گذاری و روزآمدسازی شیوه‌های نظارت بر بازار با محور قراردادن رشد بهره‌وری در اقتصاد با تقویت عوامل تولید، توانمندسازی نیروی کار، تقویت رقابت‌پذیری اقتصاد، ایجاد بستر رقابت بین مناطق و استان‌ها و به کارگیری همه ظرفیت‌ها و قابلیت‌های نیروی انسانی موجود در کشور در این انتخابات مورد توجه قرار گیرد.
قائم‌مقام وزیر صنعت، معدن و تجارت در این نشست گفت: اصناف باید به جایگاه واقعی خود دست یابند و فاصله فعلی اتاق‌های اصناف و اتاق‌های بازرگانی با کارآمدتر شدن تشکل‌های اصناف کاهش یابد و مشارکت فعال‌تر مسئولان اتحادیه‌ها در انتخابات اتاق‌های اصناف به افزایش کارایی و پیگیری مطلوب‌تر خواسته‌های اصناف منجر خواهد شد.
جایگاه اتحادیه‌ها افت کرد، مالیات زیاد شد!
در این نشست شرکت‌کنندگان با انتقاد از عملکرد مسئولان اتاق اصناف کشور که باعث افت جایگاه اتحادیه‌ها در وصول مالیات اصناف در سال‌های اخیر شده است، گفتند: برخی از رؤسای اتحادیه‌ها بر این باور بودند که با روند فعلی اقتصاد و برنامه‌های موجود سازمان امور مالیاتی، تولید نابود خواهد شد و عدم توافق سازمان امور مالیاتی کشور با اتحادیه‌های صنفی، بر پیکره اصناف خسارت وارد کرده که در نهایت به تشدید روند تعطیلی واحدهای صنفی در کشور منجر خواهد شد.
همچنین برخی از رؤسای اتحادیه‌ها در این نشست اعلام کردند محاسبه مالیات در حال حاضر بنا بر ظرفیت و دستگاه‌های موجود در واحدهای تولیدی محاسبه می‌شود و این در حالی است که حجم تولید بسیار کمتر از ظرفیت تولید است و عدم توافق سازمان مالیاتی ضربه سنگینی بر پیکره اصناف است و باید حرف اصناف از زبان خودشان شنیده شود.
مسئولان دولتی پیراهن ایرانی بپوشند.
درودیان، رئیس اتحادیه پیراهن‌دوزان و پیراهن‌فروشان نیز با اشاره به اینکه رانت و رشوه در مباحث مالیاتی باعث فساد در جامعه و خانواده می‌شود، تأکید کردند: با توجه به شعارهای سال در چند سال اخیر اگر مقامات و رئیسان کشور از تولیدات داخلی استفاده کنند، زیر‌دستان و دیگر مسئولان رده پایین‌تر کشور هم از تولیدات ایرانی استفاده خواهند کرد که این موضوع فرهنگ استفاده از تولید داخلی را در کشور رواج خواهد داد.
گفتنی است، رؤسای حدود ۸ هزار اتحادیه صنفی در کشور ۳۱ اردیبهشت ماه امسال در حدود ۴۰۰ شهرستان به طور همزمان نمایندگان اتاق‌های اصناف را تعیین می‌کنند.

لینک کوتاه : https://tehrannews.ir/?p=72559

    ثبت دیدگاه

    دیدگاهها بسته است.