تقاضای جهانی نفت امسال ۸ درصد کاهش می‌یابد

  • کد خبر : 607308
  • ۱۶ مرداد ۱۳۹۹ - ۱۳:۲۸
تقاضای جهانی نفت امسال ۸ درصد کاهش می‌یابد

صندوق بین المللی پول با بیان اینکه میزان تقاضای جهانی نفت در سال جاری ۸ درصد کاهش می یابد، گفت: درآمد کشورهای منطقه خاورمیانه نسبت به سال گذشته ۲۷۰ میلیارد دلار کم خواهد شد.

به گزارش شبکه خبری تهران نیوز، صندوق بین المللی پول در جدیدترین گزارش خود اعلام کرد بحران ویروس کرونا باعث افت ۸ درصدی تقاضا برای نفت نسبت به سطح سال گذشته خواهد شد.

بر اساس گزارش صندوق در سال جاری قیمت نفت حدود ۴۱ درصد نسبت به ۲۰۱۹ پایین تر خواهد شد. تاثیر مستقیم قیمت پایین نفت در تجارت و همچنین اقتصادهای مختلف متفاوت خواهد بود و این بستگی به میزان وابستگی کشورها به صادرات و یا واردات نفت کشورها دارد.

پیش بینی این صندوق در مورد کاهش تقاضای جهانی نفت همسو با دیگر پیش بینی‌های نهادهای بین‌المللی نظیر آژانس بین المللی انرژی و اوپک است. ماه گذشته آژانس بین المللی انرژی در آخرین گزارش بازار نفت اعلام کرد که میزان تقاضای جهانی نفت در سال جاری ۷.۹ میلیون بشکه در روز کاهش می‌یابد که به نظر می‌رسید این رقم نسبت به پیش بینی‌ ماه قبل که ۸.۱ میلیون بشکه در روز بود بسیار خوش‌بینانه‌تر است.

آژانس بین المللی انرژی همچنین پیش بینی کرده بود در سال جاری انتظار می‌رود که میزان مصرف روزانه نفت جهان به ۹۲.۱ میلیون بشکه در روز برسد. در حالی که پیش از این میزان تقاضای نفت روزانه صد میلیون بشکه بود. همچنین اوپک نیز میزان تقاضای نفت جهانی را در سال جاری کمتر پیش بینی کرده و برآورد کرده است که در سال ۲۰۲۰ میزان تقاضا ۸.۹ میلیون بشکه در روز کاهش یابد. البته پیش بینی اوپک این است که در سال ۲۰۲۱ میزان تقاضا دوباره افزایش داشته باشد، اما این تقاضا همچنان نسبت به سال ۲۰۱۹ همچنان پایین تر خواهد بود.

گزارش صندوق بین المللی پول تاکید می‌کند که کاهش قیمت و همچنین کاهش تولید نفت که پس از همه‌گیری بیماری کووید ۱۹ شکل گرفته، صادرکنندگان منطقه خاورمیانه و شمال آفریقا را در تنگنا قرار خواهد داد؛ چراکه ترکیبی از کاهش قیمت و تولید منجر به کاهش درآمد کشورهای صادرکننده تا ۲۷۰ میلیارد دلار خواهد کرد.

منبع: فارس

انتهای پیام/*

لینک کوتاه : https://tehrannews.ir/?p=607308

    ثبت دیدگاه

    دیدگاهها بسته است.