ثبت نخستین بی‎قانونی در مجلس یازدهم / تعیین هیئت رئیسه بدون تائید اعتبار نامه‎ها!

  • کد خبر : 589860
  • 30 می 2020 - 20:27
ثبت نخستین بی‎قانونی در مجلس یازدهم / تعیین هیئت رئیسه بدون تائید اعتبار نامه‎ها!

اصولاً در مجالس گذشته انتخاب هیئت رئیسه دائم پس از بررسی و تایید اعتبارنامه نمایندگان صورت می‌گرفت اما گویا در یازدهمین دوره این اتفاق نیافتاده است!

به گزارش شبکه خبری تهران نیوز، چهارشنبه (هفتم خرداد ماه) بود که اولین جلسه مجلس یازدهم شورای اسلامی برگزار شد و طی آن هیات رئیسه موقت و سنی نیز تعیین شدند. پس از آن بلافاصله در عرض کمتر از یک شبانه روز اما انتخابات هیات رئیسه دائمی مجلس برگزار شد که بر این اساس محمد باقر قالیباف توانست با کسب اکثریت آراء، راس نشین مثلث بهارستان شود.

این درحالی است که اصولاً در مجالس گذشته انتخاب هیات رئیسه دائم پس از بررسی و تایید اعتبارنامه نمایندگان صورت می گرفت اما گویا در یازدهمین دوره این اتفاق نیافتاده است! در مجالس پیشین، انتخابات هیات رئیسه در سال اول، دو بار برگزار می‌شد؛ یکی برای هیات رئیسه موقت و دیگری برای هیات رئیسه دائم. ترکیب افراد در هیات رئیسه دائم معمولا تغییر چندانی نمی‌کرد مگر اینکه آرا خیلی به هم نزدیک می‌بود. وظایف هیئت رئیسه موقت چنین بود: «اداره جلسات مجلس تا زمان تأیید اعتبارنامه دوسوم نمایندگان»، «اجرای انتخابات هیئت رئیسه دائم» و‌ «تمشیت امور اداری مجلس». پس از تایید اعتبارنامه‌های منتخبان، دوباره انتخابات برگزار می‌شد و هیات رئیسه دائم از بین نمایندگان انتخاب می‌شد.

اکنون بر اساس آیین نامه جدید مصوب شده در مجلس دهم، شرایط دگرگون شده است. با اصلاح آیین نامه دیگر لازم نیست اعتبارنامه نماینده تایید شود تا او بتواند کاندیدای عضویت در هیات رئیسه باشد؛ در صورت رد شدن اعتبارنامه‌ عضوی از هیات رئیسه، مجددا برای آن پست انتخابات برگزار می‌شود البته تجربه ثابت کرده اعتبارنامه اعضای هیات رئیسه تایید می‌شود لذا تایید یا رد اعتبارنامه‌ها تاثیری در کاندیدا شدن افراد در انتخابات هیات رئیسه ندارد.

نکته جالب توجه در این رابطه آن است که بدین ترتیب از امروز تا یکشنبه رئیس قوه مقننه و سایر اعضای هیات رئیسه این قوه، گویی هنوز رسما در این قوه عضویت ندارند!

انتهای پیام/*

لینک کوتاه : https://tehrannews.ir/?p=589860

    ثبت دیدگاه

    دیدگاهها بسته است.