تعهدی که برزیلی‌ها زیر پا گذاشتند

  • کد خبر : 429372
  • 03 دسامبر 2018 - 8:19
تعهدی که برزیلی‌ها زیر پا گذاشتند

با توجه به تاکید مدیر عامل شرکت کشت و صنعت کارون بر انجام تعهدات صورت گرفته توسط شرکت برزیلی اما مدیران سابق این شرکت اعلام می‌کنند که شرکت برزیلی بدون انجام تعهدات خود پول را دریافت کردند.

به گزارش شبکه خبری تهران نیوز، در هفته گذشته اخباری مبنی بر قرار داد شرکت کشت و صنعت کارون با شرکت برزیلی اینتریونیون به منظور «باگاس سوز» کردن کوره بخار شماره یک کارخانه شکرسازی  منتشر شد.

در این گزارش آمده که شرکت برزیلی بدون اتمام کار، پول خود را به طور کامل دریافت کرده است. با این وجود هیات رئیسه کنونی بار دیگر با این شرکت برزیلی برای بستن قرارداد در اردیبهشت سال جاری اقدام کردند.

شرکت کشت و صنعت کارون در سال 56 با سیستم «باگاس سوز» راه‌اندازی شد. بعد از جنگ تحمیلی و ارزان شدن گاز این سیستم کم کم از چرخه کارخانه حذف شد و به جای سوخت باگاس(تفاله نیشکر) از گاز استفاده شد.

باگاس تفاله‌ای است که پس از استخراج شکر از نیشکر، حاصل می‌شود. باگاس در صنعت تولید نئوپان، تخته نیمه فشرده، کاغذ، الکل سازی، تولید اسید سیتریک و سوخت بکار گرفته می‌شود. همچنین از باگاس برای فرآوری خوراک دام استفاده می‌شود.

از محصول نیشکر بیش از 80 فرآورده به دست می‌آید و تنها در ایران از 34 نوع آن استفاده می‌شود. تفاله نیشکر و باگاس در سیستم سوخت موشک به کار می‌رود.

در سال 2002 هیئت رئیسه وقت برای بستن قراردادی به منظور باگاس سوز کردن یکی از کوره‌های بخار راهی برزیل شدند. اکثر کارشناسان فنی کارخانه مخالف رشو باگاس سوز کردن به روش برزیلی بودند اما هیات مدیره اصرار به انجام این قرار داد داشت.

بیشتر بخوانید:

چپاول به سبک برزیلی توسط شرکت کشت و صنعت کارون

 

جهت بررسی در خصوص این قرارداد و همچنین نتیجه آن با با یکی از مدیران سابق این شرکت که بنا به درخواست خودش از آوردن نام آن خودداری می‌کنیم به گفت‌وگو نشستیم.

 

*برزیلی‌ها منابع مالی ایران را بدون هیچ گونه زحمتی چپاول کردند

 

این مدیر در گفت‌وگو با تهران نیوز در مورد قرارداد سال 2002 شرکت کشت و صنعت کارون با برزیلی‌ها گفت: این قرارداد در مورد باگاس سوز کردن یکی از کوره‌های بخار، افزایش ظرفیت همراه با کیفیت آسیاب و افزایش ظرفیت شکر زرد یا همان جوسترمن بود.

وی با شاره به غیر کارشناسی بودن روش برزیلی‌ها برای باگاس سوز کردن کوره بخار اظهار کرد: کارشناسان شرکت با روش برزیلی‌ها برای انجام تعهدات خود مخالف بودند.

این کارشناس فنی  تشریح کرد: این کوره باگاس سوز بود و فناوری آن وجود داشت و برزیلی‌ها به دنبال افزایش حجم آتشخانه کوره بودند. اما با وجود مخالفت کارشناسان اعضای هیات مدیره مصمم به اجرای این روش بودند.

این مدیر سابق در مورد نتیجه کار برزیلی‌ها اذعان داشت: برزیل‌ها کار را انجام دادند اما بدون نتیجه ماند و این کوره باگاس سوز نشد در حالی که بیش از مبلغ موجود در قرارداد بابت کار بی نتیجه پرداخت کردند.

گفته می‌شود مبلغ این قرارداد در آن سال ۸۵۰هزار دلار اعلام شد که بعدها به چندین میلیون دلار افزایش پیدا کرد.

وی در مورد قرارداد افزایش ظرفیت یکی از آسیاب‌ها با کیفیت مشخص گفت: در این خصوص ما به ظرفیت رسیدیم اما به کیفیت مطلوب نرسیدیم اما متاسفانه بدون استفاده و بهرگیری پروژه‌‌ی موجود، در سال 93 از نیروهای هندی برای بالا بردن کیفیت آسیاب استفاده شد که نتیجه‌ای در بر نداشت و مجدداد با شرکت برزیلی سابق وارد مذاکره شدند.

این کارشناس فنی به قرارداد افزایش ظرفیت شکر زرد اشاره کرد و اظهار داشت: در خصوص این قرارداد هیچ گونه سندی موجود نیست، شرکت برزیلی اینتریونیون در این مورد تنها تعدادی از ماشین آلات را بدون راه اندازی آورد اما پول خود را کامل دریافت کرد و ما مجبور شدیم فقط فیلیتر(زلال سازی) ( جداسازی گل از شربت) را در سال 91  توسط نیروهای داخلی را راه اندازی کنیم.

 

*برزیلی‌ها کار انجام دادند / شرکت کشت و صنعت را به سوددهی رساندیم

 

این درحالی است که آقای میرزا پور مدیر عامل شرکت کشت و صنعت کارون با تایید بر انجام کلیه تعهدات شرکت برزیلی گفت: این قرارداد در سه زمینه باگاسوز کردن کوره، تغییر در ظرفیت آسیاب و اتوماسیون کوره کردن سیستم بود که 95 درصد کار کوره انجام شد؛ آسیاب و اتوماسیون کردن سیستم هم به طور کامل تکمیل شد.

میرزا پور بالا رفتن ظرفیت تولید را حاصل انجام پروژه‌های مختلف مانند باگاسوز کردن کوره برشمرد و در پاسخ به این سوال که اعلام می‌کنند با گاسوز صورت نگرفته است گفت: اگر باگاسوز نشده ما چگونه به ظرفیت 92.2 درصد اس پی رسیدیم؟

وی خاطرنشان کرد: در سال 92 که مدیریت این شرکت را تحویل گرفتم بدهی‌ها را تصویه کردم. پروژه باگاسوز، آسیاب و همچنین اتوماسیون را تکمیل کردم در صورتی که مدیران سابق یا دانش انجام دادن آن را نداشتند یا نخواستن که انجام بدهند.

مدیر عامل این شرکت می‌‌گوید: شرکتی که روزی کارکنان آن چندین بار اعتراض می‌کردند امسال به 82 میلیارد تومان سود رسیده است.

وی تصریح کرد: برای پی بردن به باگاسوز شدن کوره می‌توانید از نزدیک آن را مشاهده کنید.

گفتی است اعضای هیات مدیران کنونی شرکت همان کسانی هستند که قرارداد سال 2002 را با شرکت‌های برزیلی بستند.

همچنین برخی از مدیران سابق این شرکت ادعا می‌کنند قسمت کوره بخار این کارخانه باگاس سوز نیست، حتی کوره برای 24 ساعت مداوم توان سوزاندن باگاس را نداردهمچنان با گاز کار می‌کند.

هنوز خبری در مورد نتیجه قرارداد جدید این شرکت با برزیلی‌ها منتشر نشده است اما شنیده‌ها حاکی از آن است، امروز دوشنبه 12 آبان  شرکت برزیلی جهت توافق نهایی به ایران می‌آیند.

 

 

انتهای پیام/*

لینک کوتاه : https://tehrannews.ir/?p=429372

    ثبت دیدگاه

    دیدگاهها بسته است.