تعطیلی شبکه های برون مرزی صدا و سیما، چرا؟ مقصر کیست؟

 • کد خبر : 597272
 • ۰۹ تیر ۱۳۹۹ - ۱۲:۰۲
تعطیلی شبکه های برون مرزی صدا و سیما، چرا؟ مقصر کیست؟

هر روز خبر تعطیلی یکی از شبکه های برون مرزی سیما منتشر میشود. دیروز الکوثر و العالم، امروز پرس تی وی و آی فیلم انگلیسی .. فردا سحر و همه شبکه ها.

به گزارش شبکه خبری تهران نیوز، محمد عبدالهی در یادداشتی نوشت: هر روز خبر تعطیلی یکی از شبکه های برون مرزی سیما منتشر میشود. دیروز الکوثر و العالم، امروز پرس تی وی و آی فیلم انگلیسی .. فردا سحر و همه شبکه ها.

ندادن بودجه ارزی صدا و سیما و عدم توان پرداخت اجاره ماهواره ها

علیرغم تاکید رهبر انقلاب و دلسوزان نظام، بر تولید ملی، و تکیه بر توان داخلی که مرتبا از تریبون های صدا و سیما بر زبان رانده میشود، در عمل، لنگ میزنیم. سالهاست شبکه های برون مرزی ایران، اجاره نشین ماهواره های عربی و اسرائیلی هستند. عرب ست، اینتل ست، یاه ست، بدر و.. که همگی متعلق به سعودی و امارات هستند، یا یوتل ست (صهیونیستی)، اجاره دهنده فرکانس به ایران هستند و هر زمان اراده کنند، درست مثل اینستاگرام و توییترشان، اقدام به قطع شبکه ها میکنند. به هر بهانه ای.

این بار دولت روحانی نیز که از فعالیت های برون مرزی کشور در عرصه دیپلماسی عمومی نگران است به یاری شان شتافته و با عدم پرداخت بودجه ارزی، این شبکه ها رسما از ماهواره ها به ترتیب در حال قطع شدن هستند. تاثیرگذاری شبکه های برون مرزی ایران بر افکار عمومی منطقه و جهان اسلام و حتی عرصه جهانی با وجود اشکالات متعددی که دارند، قابل قبول است و حذف آنها بزرگترین ضربه را به اندک توان و قدرت نرم ایران را می زند. این را در کنار سستی و بی بازده بودن بخش فرهنگی سفارتخانه های ایران در سایر کشورها قرار دهید که با صرف بودجه هنگفت وزارتخارجه، عملا دستاوردی ندارند. جز آنکه هر چند وقت یک بار خبر پناهنده شدن یک سفیر یا کاردار و.. به کشورهای غربی، بدترین ضربه را به افکار عمومی داخلی هم میزند چه رسد انتظار تاثیرگذاری فرهنگی معکوس از آنها داشته باشیم.

 

مشکل از کجاست و راه حل چیست؟

 1. اولین مشکل از مدیریت ناکارآمد صدا و سیما است. صدا و سیما با دهها شبکه بی حاصل و بیهوده بودجه عظیمی را می بلعد، ناچار به آنتن فروشی میشود تا حدود ۵۰ هزار کارمند و هزاران نان خور خود را تغذیه کند. شبکه هایی که برخی به شکل خانوادگی اداره میشوند.

شبکه شما، متعلق به اقوام و خویشان یکی از معاونان سازمان صدا و سیماست. رئیس این شبکه، داماد اوست. شبکه ای که هیچ خروجی و بیننده ای ندارد و صرفا هست که باشد. شبکه “ایران کالا” که بسیاری از مردم ایران اسمش را هم نشنیده اند، شبکه ای متعلق به مدیران بازنشسته سازمان است که همچنان سفره بیت المال را رها نمیکنند. شبکه تماشا و نمایش که کمتر کسی تفاوت آنها را میداند (چه رسد به تماشایشان) دو شبکه قابل ادغام دیگر سازمان هستند. شبکه سلامت و امید و ورزش و پنج که همگی قابل ادغام هستند و حتی حذف آنها هیچ ضربه ای به مملکت نمیزند بلکه جلوی حیف و میل بیت المال را میگیرد. شبکه چهار و ورزش و قرآن نیز قابل ادغام در یکدیگر هستند. همه اینها با یک مدیریت کارآمد جلو هدر رفتن میلیاردها تومان بودجه را میتواند بگیرد. اما دریغا. که چون مدیریت قبلی سازمان (با همه عیوب اش) چنین طرحی داشت، پس هر کس چنین کند مثل اوست!! درست مثل دولت روحانی که صرفا به دلیل جناح بازی سالها “سهمیه بندی بنزین”، “مسکن مهر”، “اتحاد با آمریکای لاتین” و.. را مهر و موم کرد چرا که مُهر دولت قبل بر آن خورده بود. و پس از سالها سعی و خطا دوباره بدانها برگشت.

پس ابتدا با یک مدیریت صحیح میتوان هم شبکه های بی مصرف را حذف و ادغام کرد و بودجه را حفظ کرد و هم کیفیت برنامه ها را بالا برد. این گام اول است.

 1. گام دوم. صدا و سیما نهادی حاکمیتی و فرا دولتی است. چنانکه نیروهای نظامی ایران چنین اند و باید باشند. بنابراین بودجه این نهاد(ها) نیز باید حاکمیتی و خارج از اعمال قدرت دولت و قوه مجریه باشد. دولت حق ندارد با گروگانگیری بودجه این نهاد حساس، سیاستها و مطالبات حزبی خود را بر این سازمان تحمیل کند. چنانکه بارها شاهد امر و نهی های دولت در بستن برنامه های انقلابی و انتقادی بوده ایم. مجلس محترم میتواند محل دریافت و پرداخت بودجه را برای کلیه دستگاههای حکومتی، از دست دولت خارج کند و ذیل نهاد و سازمانی حاکمیتی و فرادولتی و فراجناحی درآورد. نه زیرمجموعه دولت. این اقدام، میتواند کارشکنی های دولت علیه دستگاههای مختلف را رفع کند و جلوی سواستفاده دولتها بر دیگر دستگاههای حکومتی را با اهرم فشار بودجه بگیرد. تفکیک قوا و تکثر قدرت نیز در این صورت به شکل بهتری محقق خواهد شد.
 2. اما گام سوم. نیروی نظامی قدرتمند ایران خصوصا نیروی هوافضای سپاه، از نظر فنی چنان قدرتمند است که توانست ماهواره نور را با موفقیت به فضا بفرستد. آن هم از موقعیت جغرافیایی داخل ایران. چرا که به عنوان مثال، یوتل ست ماهواره ها را در قزاقستان و گویان فرانسه و.. پرتاب میکند که نزدیک به مدار هستند. اما ایران توانست با وجود آنکه از لحاظ فنی سخت تر و پیچیده تر است از داخل ایران ماهواره را به فضا ارسال کند. پس لازم است نیروهای هوافضای قدرتمند کشور به یاری صدا و سیما نیز آمده و با تکنولوژی بومی پیشرفته خودمان، و ارسال ماهواره های تلویزیونی، شبکه های برون مرزی را از اجاره نشینی ماهواره های عبری عربی خارج کنند.

انتهای پیام/*

لینک کوتاه : https://tehrannews.ir/?p=597272

  برچسب ها

  ثبت دیدگاه

  دیدگاهها بسته است.