تشدید اختلافات سیاسی در آمریکا درباره استیضاح ترامپ

  • کد خبر : 546038
  • ۲۱ آذر ۱۳۹۸ - ۱۱:۳۳
تشدید اختلافات سیاسی در آمریکا درباره استیضاح ترامپ

پس از اعلام دو حکم قانونی مربوط به طرح استیضاح دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا از سوی کمیته قضایی مجلس نمایندگان این کشور ، اعضای جمهوری‌خواه و دموکرات در کنگره آمریکا به این مسئله واکنش نشان دادند

به گزارش شبکه خبری تهران نیوز، پس از اعلام دو حکم قانونی مربوط به طرح استیضاح دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا از سوی کمیته قضایی مجلس نمایندگان این کشور ، اعضای جمهوری‌خواه و دموکرات در کنگره آمریکا به این مسئله واکنش نشان دادند و در حالی که دموکرات‌های کنگره از بندهای اعلام شده در طرح استیضاح ترامپ دفاع کردند ، جمهوریخواهان به مخالفت شدید با آن پرداختند.

در همین رابطه شبکه خبری ان بی سی نیوز ، جری نادلر نماینده دموکرات ایالت نیویورک و رئیس کمیته قضایی مجلس نمایندگان آمریکا دیروز ۱۰ دسامبر ۲۰۱۹ دو حکم قانونی مندرج در طرح استیضاح دونالد ترامپ که شامل مساله سوء استفاده از قدرت و مانع تراشی در برابر تحقیقات کنگره آمریکا می‌شود را اعلام کرد.

پس از اعلام این دو حکم قانونی از سوی رئیس کمیته قضایی مجلس نمایندگان آمریکا ، اعضای این کمیته باید درباره آن بحث و تبادل نظر کنند و سپس آن را به رأی بگذارند. اگر این دو حکم قانونی در کمیته یاد شده رأی بیاورد ، آنگاه این طرح به صحن علنی مجلس نمایندگان آمریکا ارجاع داده خواهد شد و اعضای این مجلس پس از بحث و بررسی در هفته آینده به آن رأی خواهند داد.

بیشتر بخوانید:

از آنجایی که اکثریت نمایندگان مجلس نمایندگان آمریکا از اعضای حزب دموکرات و مخالف ترامپ هستند و تصویب احکام قانونی طرح استیضاح به اکثریت آراء اعضای مجلس نمایندگان آمریکا نیاز دارد ، انتظار می‌رود این مواد در این مجلس رأی بیاورند و استیضاح ترامپ به سنای آمریکا ارجاع داده شود. از این رو پیش بینی می‌شود که مجلس سنای آمریکا در ماه ژانویه پیش رو روند برگزاری جلسات محاکمه استیضاح ترامپ را آغاز کند. البته برای برکنار کردن ترامپ از مقام ریاست جمهوری آمریکا ، به دو سوم آرای سناتورهای آمریکایی یعنی ۶۷ رأی از بین ۱۰۰ نیاز خواهد بود و این در حالی است که اکثریت کرسی‌های مجلس سنای آمریکا در دست جمهوریخواهان و حامیان حزبی ترامپ است.

از سوی دیگر کوین مک‌کارتی نماینده جمهوری‌خواه و رهبر جناح اقلیت در مجلس نمایندگان اعلام کرد که نمایندگان دموکرات بسیار نگران هستند زیرا استیضاح رئیس جمهور آمریکا در نظر آمریکایی‌ها امری مطلوب یا محبوب نیست.

کوین مک‌کارتی در این خصوص گفت: اگر شما به گواه بیشتری در این خصوص نیاز دارید که استیضاح تا چه اندازه نزد شهروندان آمریکایی نامحبوب است ، به دو کنفرانس خبری روز سه‌شنبه ۱۰ دسامبر ۲۰۱۹ بنگرید. پس از آن که دموکرات‌ها احکام قانونی طرح استیضاح را اعلام کردند ، در کمتر از یک ساعت رئیس مجلس نمایندگان آمریکا سرانجام از امتناع خود دست برداشت و گفت که توافق تجاری آمریکا، مکزیک و کانادا، موسوم به یو اس ام سی اِی را در مجلس نمایندگان مطرح خواهد کرد. این در حالی است که پلوسی بیش از یک سال است که این طرح را در اختیار داشته، اما از مطرح کردن آن در مجلس نمایندگان امتناع می ورزیده است.

همچنین لیندسی گراهام سناتور مطرح جمهوری‌خواه از ایالت کارولینای جنوبی که از حامیان ترامپ به حساب می آید و ریاست کمیته قضایی مجلس سنای آمریکا را به عهده دارد ، در رابطه با اعلام احکام قانونی طرح استیضاح ترامپ از سوی کمیته قضایی مجلس نمایندگان آمریکا گفت: سوء استفاده از قدرت را دموکرات‌های مجلس نمایندگان مرتکب شده‌اند، نه رئیس جمهور آمریکا.

روند استیضاح ترامپ بر نتایج انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۲۰ آمریکا بسیار تأثیرگذار خواهد بود.

انتهای پیام/*

لینک کوتاه : https://tehrannews.ir/?p=546038

    برچسب ها

    ثبت دیدگاه

    دیدگاهها بسته است.