ترس رفقای اماراتی ترامپ از معامله با ایران

  • کد خبر : 522058
  • ۲۰ شهریور ۱۳۹۸ - ۱۷:۰۰
ترس رفقای اماراتی ترامپ از معامله با ایران

افزایش حجم تحریم‌های اقتصادی علیه ایران و بالا رفتن تلاش‌های دیپلماتیک و همچنین اقدامات خلاقانه که به منظور دور زدن تحریم‌ها توسط مقامات ایرانی صورت می‌گیرد، دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا را به سمت دستور دادن علنی به متحدین این کشور از جمله امارات متحده عربی درباره عدم برقراری روابط اقتصادی با ایران و حفظ سازمان تحریم‌های اقتصادی بر ضد کشورمان برانگیخته است. 

به گزارش شبکه خبری تهران نیوز، افزایش حجم تحریم‌های اقتصادی علیه ایران و بالا رفتن تلاش‌های دیپلماتیک و همچنین اقدامات خلاقانه که به منظور دور زدن تحریم‌ها توسط مقامات ایرانی صورت می‌گیرد، دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا را به سمت دستور دادن علنی به متحدین این کشور از جمله امارات متحده عربی درباره عدم برقراری روابط اقتصادی با ایران و حفظ سازمان تحریم‌های اقتصادی بر ضد کشورمان برانگیخته است.

در همین رابطه معاون مالی خزانه‌داری آمریکا به امارات رفته تا بانک‌ها و شرکت‌های حمل و نقل این کشور را به قطع همکاری با ایران فرابخواند. سیگال مندلکر معاون مالی خزانه‌داری آمریکا در سفر خود، خطر عدم پایبندی به تحریم‌ را به اماراتی‌ها گوشزد کرده است.

شبکه خبری بلومبرگ در همین زمینه گزارش داد که سیگال مندلکر، معاون مالی و امور تروریسم وزارت خزانه‌داری آمریکا روزهای یکشنبه و دوشنبه (۸ و ۹ سپتامبر) با مدیران هفت بانک امارات متحده عربی دیدار کرده است.

مندلکر روز یکشنبه ۸ سپتامبر به خبرنگاران در ابوظبی گفت: «ما سرگرم مذاکره پیرامون راه‌کارهای مشترک برای مقابله با تروریسم و نقش ایران در بی‌ثباتی منطقه و جهان هستیم.»

این سفر تازه‌ترین تلاش آمریکا برای افزایش فشار بر ایران است؛ تلاشی که با هدف آوردن تهران به پای میز مذاکره صورت می‌گیرد. مندلکر پس از امارات راهی سوئیس و اسرائیل خواهد شد.

دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا پس از خروج از توافق هسته‌ای، تحریم‌های سنگینی را در چند مرحله علیه ایران وضع کرد و در آخرین تصمیم، پیشنهاد فرانسه برای واگذاری اعتبار ۱۵ میلیارد دلاری به تهران با ضمانت پول نفت را نپذیرفت. این پیشنهاد مستلزم معافیت از تحریم‌های نفتی آمریکا بود.

سیگال مندلکر در سفر خود اعلام کرد که وزارت خزانه‌داری آمریکا بیش از ۱۰۰۰ نهاد و فرد و شرکت ایرانی یا وابسته به ایران را مورد تحریم قرار داده است. مندلکر در ابوظبی یادآوری کرده که تحریم شبکه کشتیرانی در هفته گذشته به‌خاطر ارسال نفت به سوریه و کمک به نیروهای حزب‌الله لبنان با مشارکت سپاه پاسداران بود و هشدار داده که هر شخص یا شرکت دیگری که در تبادلات تجاری مربوط به نفت و پتروشیمی یا صادرات فلزی ایران مشارکت داشته باشد، مشمول چنین تحریم‌هایی خواهد شد.

دولت آمریکا در هفتم ژوئن ۲۰۱۹، به دستور دونالد ترامپ رئیس جمهور این کشور، پتروشیمی خلیج فارس و ۳۹ شرکت زیرمجموعه آن را به فهرست تحریم‌ها اضافه کرد. دو شرکت عامل فروش این پتروشیمی به نام‌های “اطلس” و “نغمه” در امارات مستقر بودند.

شرکت‌های ایرانی و غیرایرانی ثبت شده در امارات، سال‌هاست از بندر فجیره برای انتقال فرآورده‌های نفتی، صادرات نفت خام و محصولات نفتی تحریم شده دیگر استفاده می‌کنند. هم‌چنین امارات هنوز اهرمی برای انتقال ارز خارجی به کشورمان از طریق نظام حواله پولی است.

انتهای پیام/*

لینک کوتاه : https://tehrannews.ir/?p=522058

    ثبت دیدگاه

    دیدگاهها بسته است.