ترامپ و احساس زجرکش شدن

  • کد خبر : 534942
  • ۰۱ آبان ۱۳۹۸ - ۱۶:۰۳
ترامپ و احساس زجرکش شدن

نکته عجیبی که در توئیت رئیس جمهور آمریکا وجود داشت، تعبیر ترامپ از روند استیضاح و فشار سیاسی بر وی به واژه «لینچ» بود. لینچ کردن شکنجه کردن و زجرکش کردن است.

به گزارش شبکه خبری تهران نیوز،فشارهای سیاسی روی دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا و ادامه روند استیضاح وی بابت گفتگوهای پنهانی با رئیس جمهور اوکراین و درخواست از او برای شروع تحقیقات درباره مفاسد مالی هانتر بایدن پسر جو بایدن معاون سابق رئیس جمهوری آمریکا و یکی از مهم‌ترین نامزدهای حزب دموکرات در انتخبابات ریاست جمهوری سال ۲۰۲۰ آمریکا منجر به استفاده از جملات عجیبی توسط ترامپ شده است.

در همین رابطه دونالد ترامپ در پیام عجیبی با لحن استیصال در توئیتر نوشت: سرانجام یک روز ، اگر یک دموکرات رئیس جمهور شود و جمهوری‌خواهان اکثریت مجلس آمریکا را تصاحب کنند، حتی با اکثریتی ناچیز، می‌توانند رئیس جمهور را استیضاح کنند، بدون این که روند قانونی یا عادلانه‌ای را طی کرده باشند. همه جمهوری‌خواهان باید آنچه را که در اینجا (در رابطه با من) شاهد هستیم، به خاطر بیاورند. یک لینچ کردن (مثله کردن سیاهپوستان در دوران برده داری و جدایی نژادی) . اما ما برنده خواهیم شد.

نکته عجیبی که در این توئیت وجود داشت، تعبیر ترامپ از روند استیضاح و فشار سیاسی بر وی به واژه «لینچ» بود. لینچ کردن شکنجه کردن و زجرکش کردن است. در تاریخ آمریکا بسیاری از برده‌های رنگین پوست توسط صاحبان نژادپرست خود به روش‌های بسیار وحشیانه‌ای شکنجه یا زجرکش می‌شدند که این عمل وحشیانه به اصطلاح «لینچ» نامیده می‌شد. اکنون ترامپ فشار سیاسی نمایندگان دموکرات در کنگره آمریکا بابت بحث استیضاح وی را به این عمل وحشیانه تشبیه کرده است.

به گزارش شبکه خبری سی‌بی‌اس، تشبیه استیضاح ترامپ به «لینچ» منجر به بروز واکنش‌های متعددی توسط سیاستمداران آمریکایی درباره به کراگیری این واژه شد.

در میان اردوگاه دموکرات‌ها و مخالفان حزبی ترامپ ، جیم کلایبرن ، عضو دموکرات مجلس نمایندگان در این رابطه گفت: این «لینچ کردن» اصطلاحی است که هیچ رئیس ‌جمهوری نباید درباره خودش از آن استفاده کند. من تاریخ ریاست‌ جمهوری را تا حدودی خوانده‌ام و هرگز چیزی شبیه آن را نیافتم. من فرزند جنوب آمریکا هستم. من تاریخچه پشت این اصطلاح را می‌دانم. این واژه‌ای است که باید بسیار بسیار با دقت از آن استفاده کرد.

بیشتر بخوانید: 

همچنین بابی راش نماینده دموکرات ایالت ایلینوی که خود از سیاستمداران رنگین پوست آمریکایی است، خطاب به ترامپ ابراز داشت: مشکل شما دقیقاً چیست؟ می‌دانی افرادی شبیه تو چند نفر را که ظاهری شبیه به من داشتند در این مملکت لینچ کردند؟ (مورد شکنجه و زجرکشی قرار دادند)

علاوه بر اینخا حکیم جفریس نماینده دموکرات نیویورک درباره این موضوع گفت: در این کشور، هزاران آفریقایی ‌تبار در دورانی که لینچ کردن همه ‌گیر شده بود، کشته شده‌اند. آن هم فقط به علت رنگ پوستشان. رئیس ‌جمهور نمی‌بایست تحقیقات استیضاح را که قانون اساسی آن را بر عهده کنگره نهاده است، با این فصل تاریک و خوفناک تاریخ آمریکا قیاس می‌کرد.

از طرفی تعبیر تند ترامپ باعث شد تا برخی از مهم‌ترین طرفداران وی در اردوگاه جمهوری‌خواهان نسبت به به کار بردن این واژه توسط رئیس جمهور آمریکا واکنش نشان دهند.

جیم جردن ، نماینده جمهوری‌خواه مجلس نمایندگان آمریکا که همواره از حامیان جدی ترامپ به شمار می‌آید ، درباره واژه‌سازی ترامپ گفت: توییت ترامپ که در آن از واژه لینچ کردن استفاده شده است، نشان ‌دهنده کلافه شدن رئیس جمهوری است.

همچنین سناتور مطرح جمهوری‌خواه ، لیندسی گراهام با حق دادن به ترامپ در این رابطه گفت: این تحقیقات و فرآیند استیضاح ، دقیقاً همان لینچ کردن است.

سناتور تیم اسکات که تنها سناتور جمهوری‌خواه سیاهپوست کنگره آمریکا به شمار می‌آید، در این رابطه توضیح داد: اگرچه تردیدی نیست که این تحقیقات استیضاح تقریباً همان معنای محکومیت به اعدام را در دنیای سیاست دارد و از این منظر، من رئیس ‌جمهور را درک می ‌کنم اما شخصاً هرگز از اصطلاح لینچ کردن برای آن استفاده نمی‌کنم.

اما سناتور برنی سندرز که از مهم‌ترین نامزدهای حزب دموکرات در انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۲۰ آمریکا به حساب می‌آید و همواره ترامپ را به نژادپرستی محکوم می‌کند، در توئیتر نوشت: نه آقای ترامپ. «لینچ» کردن  یک کارزار ترور نژادی توسط سفید برترپنداران بود که هزاران مرد، زن و کودک آفریقایی آمریکایی را به قتل رساندند. اگر از روند استیضاح عصبانی هستید، پس نباید قانون اساسی را نقض کنید.

انتهای پیام/*

لینک کوتاه : https://tehrannews.ir/?p=534942

    ثبت دیدگاه

    دیدگاهها بسته است.