تراز ارزی فولادی‌ها منفی شد

  • کد خبر : 15700
  • ۲۹ بهمن ۱۳۹۱ - ۸:۳۷
تراز ارزی فولادی‌ها منفی شد

وزیر صنعت با انتقاد از منفی شدن تراز ارزی شرکت‌های فولادی و عرضه فولاد تولیدی با سنگ آهن ارزان به قیمت معادل با ارز ۳ هزار تومانی انتقاد کرد. به گزارش پایگاه خبری آفتاب ری به نقل از افکار مهدی غضنفری امروز در همایش چشم‌انداز صنعت فولاد با تأکید بر لزوم اولویت‌دهی به طرح‌های ارز‌آور، اظهار داشت: کارخانه‌هایی […]

وزیر صنعت با انتقاد از منفی شدن تراز ارزی شرکت‌های فولادی و عرضه فولاد تولیدی با سنگ آهن ارزان به قیمت معادل با ارز ۳ هزار تومانی انتقاد کرد.
به گزارش پایگاه خبری آفتاب ری به نقل از افکار مهدی غضنفری امروز در همایش چشم‌انداز صنعت فولاد با تأکید بر لزوم اولویت‌دهی به طرح‌های ارز‌آور، اظهار داشت: کارخانه‌هایی که در صنعت فولاد ارز‌آوری برای کشور به همراه دارند، باید مورد توجه و در اولویت اجرا قرار گیرند.وی تصریح کرد: برای برخورد با فشار حاصل از تحریم‌ها در سال آینده، مهم‌ترین طرح‌های ارز‌آور باید در رأس برنامه‌های بنگاه‌های اقتصادی قرار گیرند.

وزیر صنعت با تأکید بر لزوم افزایش ارزش سبد ارزی کشور، گفت: این افزایش باید از محل رشد صادرات حاصل شود، نه از محل سود حاصل از فروش و به همین منظور، اگر کالایی ارز‌آوری خوبی ندارد، باید از لیست اولویت اول دریافت ارز به اولویت‌های دوم و سوم منتقل شود.

غضنفری با اشاره به واردات ۱۰ میلیارد دلاری فولاد خام و محصولات فولادی در سال ۸۲، گفت: این رقم در سال ۹۰ به ۸.۹ میلیارد دلار رسید و امیدواریم در سال ۹۴ به ۲.۵ میلیارد دلار برسد که به معنی کاهش مصارف ارزی کشور است.

به گفته وی، در سال ۸۹ حدود یک میلیارد دلار صادرات در حوزه فولاد و محصولات فولادی صورت گرفت که این رقم در سال گذشته به ۱.۵ میلیارد دلار رسید.

* تراز ارزی فولادیها منفی است

وی خطاب به مدیران عامل شرکت‌های ذوب‌آهن، فولاد مبارکه و فولاد خوزستان گفت: درست است که ارزش صادرات افزایش یافته، ولی در واقع تراز ارزی این صنعت منفی شده است.

به گفته غضنفری ایران در تولید فولاد در رتبه پانزدهم جهان قرار دارد، اما از نظر ارزی هنوز تراز مثبتی در صنعت فولاد نداریم.

غضنفری اظهار داشت: برای اجرای ۹ طرح فولادی با ظرفیت ۴ میلیون تن و میزان پیشرفت فیزیکی بالای ۹۵ درصد از دولت مصوبه گرفته‌ای تا اجرایی شوند.

وی ادامه داد: در سال ۹۱ سعی کردیم، هفت طرح فولادی را به بخش خصوصی واگذار کنیم، اما استقبالی از این کار نشد، به همین دلیل اخیراً مصوبه‌ای از دولت گرفتیم، تا در اجرای این طرح‌ها با بخش خصوصی مشارکت داشته باشیم.

* سرمایه‌گذاری انجام شده برای طرح‌های فولادی به عنوان آورده تلقی می‌شود

وی افزود: به این ترتیب سرمایه‌گذاری انجام شده در مورد این طرح‌ها که پیشرفت فیزیکی ۵۰ تا ۶۰ درصدی دارند، به عنوان آورده تلقی می‌شود و بخش خصوصی باید بقیه سرمایه مورد نیاز برای اجرای آن را پرداخت کنند.

وزیر صنعت در ادامه با اشاره به پیش‌بینی ایجاد ظرفیت ۲۳ میلیون تنی برای تولید کنستانتره سنگ آهن و ۳۱.۵ میلیون تنی گندله سنگ اهن، گفت: برای ایجاد ظرفیت ۳۲.۶ میلیون تنی فولاد خام و ۲۵ میلیون تنی محصولات فولادی برنامه‌ریزی شده که برای این کار باید منابع ارزی و ریالی تأمین شود.

غضنفری افزود: برای اجرای طرح‌های تولید کنستانتره سنگ آهن ۱۰۰ میلیارد تومان و ۱۰۰ میلیون یورو و برای اجرای طرح‌های تولید گندله سنگ آهن ۲ هزار و ۴۰۰ میلیارد تومان و ۸۰۰ میلیون یورو سرمایه‌گذاری پیش‌بینی شده است.

غضنفری ادامه داد: همچنین برای اجرای طرح‌های فولاد خام در کشور هزار میلیارد تومان و ۲.۵ میلیارد یورو و برای تولید محصولات فولادی ۳۰۰ میلیارد تومان و ۶۰۰ میلیون یورو پیش‌بینی شده است که برای برخی از این منابع مصوبه بانکی یا استانی اخذ شده و برای برخی نیز گشایش اعتبار صورت گرفته است.

وی با اشاره به رشد ۵ تا ۱۰ درصدی تولید گندله سنگ آهن، فولاد خام و محصولات فولادی در ۹ ماهه امسال، گفت: در این مدت تولید کنستانتره سنگ آهن ۱۰ درصد رشد داشته است.

وزیر صنعت افزود: برای اجرای طرح‌های فولادی در طول برنامه پنجم توسعه نیز مجوزهای سرمایه‌گذاری صادر شده و افرادی که این طرح‌ها را در اختیار دارند، ولی آن را فعال نکنند، مجوزشان باطل خواهد شد.

* ارزان فروشی سنگ آهن و عرضه فولاد با ارز ۳ هزار تومانی

وزیر صنعت در ادامه با بیان اینکه در کشور سنگ آهن ارزان عرضه می‌شود، گفت: این محصول پس از تبدیل به شمش فولاد با ارز ۳ هزار تومانی در بورس کالا عرضه می‌شود، در حالی که همه حلقه‌ها باید سود عادلانه ببرند و تعادل بین آنها ایجاد شود.

وی در پایان از پیشنهاد ایجاد صندوق حمایت از فعالیت‌های اکتشافی در وزارت صنعت در قالب بودجه سال ۹۲ خبر داد.

لینک کوتاه : https://tehrannews.ir/?p=15700

    ثبت دیدگاه

    دیدگاهها بسته است.