تحلیل و پیش‌بینی بازار طلا در وضعیت ناآرامی خاورمیانه

 • کد خبر : 551716
 • ۱۵ دی ۱۳۹۸ - ۱۴:۴۶
تحلیل و پیش‌بینی بازار طلا در وضعیت ناآرامی خاورمیانه

اگر آمارهای اقتصادی آمریکا ضعیف باشد، قیمت طلا تقویت خواهد شد. این مساله احتمال افزایش نرخ بهره از سوی فدرال رزرو آمریکا را کاهش خواهد داد و می تواند حتی به معنای کاهش بیشتر نرخ بهره باشد و طلا در چنین موقعیتی با افزایش تقاضا و قیمت روبرو می شود.

به گزارش شبکه خبری تهران نیوز، در این گزارش به تحلیل و پیش‌بینی بازار طلا در وضعیت ناآرامی خاورمیانه در پی شهادت سپهبد سلیمانی پرداخته ایم که به شرح ذیل است.

طلا در میان تنش ها و وضعیت سرشار از عدم اطمینان از شرایط پیش رو که میزان تقاضا برای فلزات ارزشمند را نیز بالا برده، سال نو را به قدرت آغاز نموده است.

به نقل از خبرگزاری کیتکو ، اگر نگرش طرفداران طلا همینطور باقی بماند، در ادامه سال شاهد افزایش بیشتری نیز خواهیم بود.

در نظرسنجی این هفته، از سرمایه گذاران حقیقی سوال شد که نظرشان در خصوص قیمت ها تا پایان سال ۲۰۲۰ چیست. نتایج حاکی از آن بود که تنها عده کمی از سرمایه گزاران افت قیمت ها را پیش بینی کرده اند. از ۱۷۴۹ نفری که در نظر سنجی خبرگزاری کیتکو شرکت کردند، ۸۰ درصد اعلام کردند که طلا سال ۲۰۲۰ را بالای ۱.۶۰۰ دلار به پایان خواهد رساند.

یک چهارم شرکت کنندگان و یا به عبارتی ۴۳۹ نفر، مدعی شدند که طلا به میزان بسیار زیادی رشد خواهد کرد و در زمان مشابه در سال ۲۰۲۱ قیمت آن به بالای ۲۰۰۰ دلار خواهد رسید.

پیش بینی سال 2020؛ طلا 2000 دلاری

پیش بینی سال ۲۰۲۰ برای طلا ۲۰۰۰ دلاری

در مقابل ۹ درصد شرکت کنندگان که ۱۵۲ نفر آنها را شامل می شود قیمت طلا را پایین تر از قیمت کنونی پیش بینی کردند و نظر ۱ درصد نیز حاکی از این بود که هر انس طلا به زیر ۱۰۰۰ دلار خواهد رسید.

این دیدگاه افزایشی به قیمت طلا، از سست شدن سیاست های پولی سرتاسر جهان، ترس از رکود در سال ۲۰۲۰ و همچنین رشد ۱۹ درصدی طلا در سال ۲۰۱۹ ناشی می شود که در آن قیمت هر انس طلا به ۱.۵۲۳.۱۰ دلار رسید.

با اینکه در تابستان سال ۲۰۱۹ قیمت طلا رکوردی شش ساله را ثبت نمود و بسیاری از سرمایه گزاران حقیقی انتظار چنین عملکردی را از آن نداشتند، با این حال سرمایه گزاران حقوقی کاملا چنین رویدادی را پیش بینی می کردند.

سال گذشته ۱۶۴۰ نفر در نظرسنجی خبرگزاری کیتکو شرکت کردند که تقریبا یک سوم آنها معتقد بودند بهای هر انس طلا به ۱.۵۰۰ دلار خواهد رسید.

با اینکه سرمایه گزاران حقوقی نیز پیش بینی می کنند ارزش طلا در سال ۲۰۲۰ نیز روند افزایشی را طی کند، اما در مقایسه با سرمایه گزاران حقیقی آن قدرها به شدت این رشد خوش بین نیستند. به عقیده بسیاری از بانک های بزگ قیمت طلا در هر انس به ۱.۶۰۰ دلار خواهد رسید.

یک تحلیلگر گلدمن، طی گزارشی در اواخر ماه نوامبر گفته است: “اینکه بانک مرکزی ۷۵۰ تن طلا خریده است و سعی می کند از دلار فاصله بگیرد، نشانه ای است از اینکه قیمت طلا همچنان افزایش خواهد داشت و به عقیده من در سال ۲۰۲۰ بهای هر انس طلا به ۱.۶۰۰ دلار می رسد.”

ژوان کارکوس آرتیگاس، مدیر سرمایه گذاری شورای طلای جهانی بر این باور است که شرایط ریسک برای سرمایه گزاران در حال تغییر است و در نهایت در سال ۲۰۲۰ این طلا است که خرید امنی برای آنها به شمار می آید.

اختلاف با آمریکا به نفع بازار طلا ایران است

، اگر تنش ها بین ایران و آمریکا تشدید شود، این مساله به نفع بازار طلا خواهد بود یا حداقل مانع از اصلاح چشمگیر قیمت طلا در کوتاه مدت خواهد شد چرا که فلزات گرانبها غالبا به عنوان مکان امن سرمایه گذاری در زمان وقوع بحران های سیاسی، نقش مهمی ایفا می کنند. با کاهش تنش ها نیز امکان سود بردن از بازار طلا وجود دارد. تجار و سرمایه گذاران منتظر اعلام آمارهای مهم اقتصادی آمریکا طی روزهای آینده خواهند بود از جمله گزارش ماهانه اشتغال.

Ryan McKay تحلیلگر و استراتژیست ارشد TD Securities در این باره گفت: فعالان بازار به دقت اخبار مهم آمریکا و ایران را زیر نظر خواهند داشت و منتظر رویدادهای آتی خواهند بود.

حمله هوایی آمریکا در بغداد که منجر به شهادت سپهبد قاسم سلیمانی فرمانده سپاه قدس شده است.  دولت آمریکا مدعی شده است که این حمله با هدف جلوگیری از حمله قریب الوقوعی بوده که شهروندان آمریکایی در خاورمیانه را تهدید می کرده است. با این حال ایران وعده داده است تا از مجرمان و تبهکارانی که سردار سلیمانی را به شهادت رساندند، انتقام سختی خواهد گرفت. این حادثه پس از حمله به سفارت آمریکا در عراق و حمله آمریکا علیه نیروهای حزب الله عراق بوده است.

Peter Hug مدیر بخش تجارت جهانی کیتکو متالز در این باره گفت: بازار طی هفته آینده متمرکز بر واکنش ایران خواهد بود. این مساله می تواند تا حدی موجب نگرانی و نااطمینانی در بازار شود. ایران وعده داده است تا انتقام سختی بگیرد. نمی دانم این مساله به چه معناست و نمی دانم این پاسخ تا چه حدی سریع خواهد بود ولی آنها همیشه دوست دارند مطابق با اظهاراتی که می گویند رفتار کنند و این بدان معناست که احتمالا اتفاقی رخ خواهد داد.

McKay  نیز گفت: نگرانی ها درباره جنگ در ایران موجب کاهش ارزش سهام در روز جمعه شد و قیمت طلا را افزایش داد. شاخص سهام داوجونز آمریکا با افت ۱۶۵ واحدی تا آخرین لحظات معاملات روز جمعه روبرو شد و قیمت هر اونس طلا نیز با حدود ۲۰ دلار افزایش به ۱۵۴۸ دلار رسید.

وی افزود: هرگونه اقدام تلافی جویانه می تواند یک رویداد مهم برای بازار طلا باشد.

Peter Hug نیز اظهار داشت: در غیر این صورت شک دارم که بازار طلا بیشتر از این با افزایش قیمتها روبرو شود. اگر شرایط بین آمریکا و ایران بیش از حد تشدید نشود، ممکن است سرمایه گذاران به دنبال فروش طلا با سود باشند.

وی تاکید کرد: نخستین چیزی که می تواند من را نگران کند، تشدید تنش ها با ایران است. تصور می کنم این مساله بازار را تحت تاثیر قرار می دهد. تصور نمی کنم سرمایه گذاران به دنبال فروش سریع در این بازار باشند آن هم تا زمانی که مساله با ایران حل نشود. از نظر تکنیکال سطح ۱۵۵۵ دلار برای طلا بسیار مهم خواهد بود.

این تحلیلگر اقتصادی گفت: اگر بتوانیم این سطح مقاومتی را بشکنیم، از دید تکنیکال سرمایه گذاران زیادی وارد بازار خواهند شد و احتمال رسیدن قیمت طلا به ۱۶۰۰ دلار وجود خواهد داشت. به نظر من تنش ها بین ایران و آمریکا می تواند مهمترین کاتالیزور باشد. من تصور نمی کنم که دلار آمریکا زیر فشار شدیدی قرار بگیرد، عاملی که می تواند به نفع قیمت طلا باشد.

McKay  افزود: آمارهای اقتصادی مهمی در آمریکا طی هفته آینده منتشر خواهد شد. شاید مهمترین گزارش آمارهای مربوط به اشتغال آمریکا باشد که روز جمعه منتشر خواهد شد. پیش بینی کارشناسان که توسط بلومبرگ انجام شده نشان می دهد اقتصاد آمریکا طی ماه نوامبر ۲۶۶ هزار فرصت شغلی جدید ایجاد کرده است.

سایر گزارش های مهم نیز شامل سفارشات صنعتی و شاخص غیر صنعتی موسسه مدیریت عرضه است که روز سه شنبه اعلام می شود. آمارهای اشتغال بخش خصوصی موسوم به ای دی پی نیز روز چهارشنبه اعلام خواهد شد.

اگر آمارهای اقتصادی آمریکا ضعیف باشد، قیمت طلا تقویت خواهد شد. این مساله احتمال افزایش نرخ بهره از سوی فدرال رزرو آمریکا را کاهش خواهد داد و می تواند حتی به معنای کاهش بیشتر نرخ بهره باشد و طلا در چنین موقعیتی با افزایش تقاضا و قیمت روبرو می شود.

McKay  تاکید کرد: تصور نمی کنم چیز زیادی از آمارهای قوی تر و مستحکم تر عاید شما شود. بیشتر به خاطر اینکه فدرال رزرو مایل است تا اجازه دهد رشد اقتصادی و تورم بیشتر شود تا آنکه بخواهد بر اساس آن سناریو نرخ بهره را افزایش دهد.

هفته آینده نخستین هفته معمولی برای مبادلات در سال جدید میلادی خواهد بود و حجم معاملات احتمالا با افزایش نسبی روبرو می شود، با توجه به اینکه هنوز برخی فعالان و سرمایه گذاران هنوز به خاطر فصل تعطیلات از بازار دور هستند.

Peter Hug گفت: به نظر من استیضاح ترامپ در شرایط کنونی نمی تواند عامل چندان مهمی برای بازار طلا باشد. حتی اگر مجلس نمایندگان آمریکا مفاد استیضاح ترامپ را به سنا بفرستد، مجلس سنا به طور آشکارا اعلام کرده است که با استیضاح مخالفت خواهد کرد. من تصور نمی کنم که استیضاح مساله مهمی برای بازار طلا باشد.

قیمت طلا امروز در بازار داخلی

 • انس طلا

  ١۵۵٢/٨٠
 • مظنه تهران

  ٢١,۵٧٠,٠٠٠
 • طلای ۱۸عیار

  ۴,٩٧٩,۴٣٠

 

لینک کوتاه : https://tehrannews.ir/?p=551716

  اخبار مرتبط

  ثبت دیدگاه

  دیدگاهها بسته است.