«تهران نیوز» در گفت‌وگو با قنادباشی بررسی کرد؛

تأثیر اعتراضات گسترده آمریکایی‌ها بر انتخابات ریاست جمهوری این کشور

  • کد خبر : 591338
  • 07 ژوئن 2020 - 7:07
تأثیر اعتراضات گسترده آمریکایی‌ها بر انتخابات ریاست جمهوری این کشور

کارشناس مسائل بین‌الملل و دیپلمات سابق کشورمان در لیبی معتقد است که اعتراضات گسترده مردم آمریکا به اقدامات نژادپرستانه دولت این کشور، تأثیر مستقیمی بر انتخابات آبان ماه ایالات متحده دارد.

جعفر قنادباشی کارشناس مسائل بین‌الملل در گفت‌وگو با خبرنگار سرویس سیاسی شبکه خبری تهران نیوز، درباره تأثیر اعتراضات مردم آمریکا بر روی انتخابات ریاست جمهوری پیش روی این کشور اظهار داشت: دو مسئله بیماری کرونا و اعتراضات اخیر می‌توانند بر روی انتخابات ریاست جمهوری این کشور در آبان ماه اثرگذار باشند؛ چون افزایش میزان جان‌باختگان ناشی از بیماری کرونا و عدم توانایی مناسب دولت در مهار این ویروس، سبب شده اعتبار دولت و کارآمدی او را نزد رأی‌دهندگان به شدت کاهش دهد و به تناسب این موضوع، محبوبیت آقای ترامپ به طور چشم‌گیری کاهش یافته است.

وی در ادامه افزود: همچنین اعتراضات فراگیر مردمی در آمریکا که نزدیک به 500 شهر این کشور را فرا گرفته است، منجر به این شده تا ناآرامی‌ها در سراسر ایالات متحده گسترش یابد و هم منجر به این مسئله شده تا سرکوب‌ها به ویژه سرکوب سیاه‌پوستان افزایش یابد.

سفیر سابق ایران در لیبی با بیان اینکه اعتراضات مردم آمریکا نه‌تنها چهره جمهوری‌خواهان و دموکرات‌ها را خدشه‌دار کرد، بلکه به چهره تمام نظامی سیاسی آمریکا خدشه وارد کرده است، گفت: روند اعتراضات به گونه‌ای در حال رقم خوردن است که امروزه اغلب کارشناسان از فروپاشی ایالات متحده سخن به میان می‌آورند.

قنادباشی بیان کرد که انتخابات آمریکا بی‌تأثیر از اعتراضات اخیر نخواهد بود و سپس افزود: هر دو جناح دموکرات و جمهوری‌خواه تا انتخابات آبان ماه تلاش می‌کنند یکدیگر را مقصر کنند و نیز تلاش خواهند کرد با موج‌سواری بر روی اعتراضات فراگیر این کشور، نتیجه انتخابات را به نفع خود رقم بزنند.

بیشتر بخوانید:

وی ادامه داد: از آنجا که سیاه‌پوستان در انتخابات به دموکرات‌ها رأی می‌دادند، این بار هم با توجه به عملکرد ضعیف دولت ترامپ و برخورد نژادپرستانه این دولت، به احتمال زیاد برای بار دیگر سیاه‌پوستان به دموکرات رأی دهند، البته در سفیدپوستان بسیار زیادی هم هستند که در اعتراضات به سیاه‌پوستان پیوسته‌اند و احتمالاً آنها هم به دموکرات‌ها رأی دهند.

این کارشناس مسائل بین‌الملل معتقد است که ترامپ در انتخابات پیش رو با ریزش آرای قابل توجهی مواجه خواهد بود.

قنادباشی تأکید کرد: امروز یک اجماع جهانی به خصوص در اروپای غربی علیه سیاست‌های نژادپرستانه دولت آمریکا ایجاد شده و شاهد شکل‌گیری برخی اعتراضات مردمی در این کشورها هستیم؛ لذا اتفافاتی که در آمریکا در حال وقوع است و نیز اجماع جهانی که علیه آمریکا شکل گرفته براساس نظر اندیشمندان جهانی، مقدمات افول آمریکا را فراهم کرده است.

انتهای پیام/*

لینک کوتاه : https://tehrannews.ir/?p=591338

    ثبت دیدگاه

    دیدگاهها بسته است.