بوریس جانسون با قدرت نخست وزیر انگلستان باقی ماند

  • کد خبر : 546588
  • ۲۳ آذر ۱۳۹۸ - ۱۰:۵۲
بوریس جانسون با قدرت نخست وزیر انگلستان باقی ماند

حزب محافظه‌کار انگلستان به رهبری بوریس جانسون ۳۶۴ کرسی از مجموع ۶۵۰ کرسی مجلس عوام این کشور را تصاحب کرد

به گزارش شبکه خبری تهران نیوز، نتایج انتخابات پارلمانی انگلستان با پیروزی قاطع حزب محافظه کار به رهبری بوریس جانسون نخست وزیر فعلی این کشور رقم خورد.

بوریس جانسون در اظهارنظر خود پس از اعلام نتایج اولیه اعلام کرد که نتیجه انتخابات به معنی تحقق برکسیت است. او همچنین نتیجه انتخابات را به پایان بن‌بست تعبیر کرد و قاطعیت بُرد حزبش را از دهه ۵۰ تاکنون بی‌سابقه خواند.

جانسون در این رابطه گفت: ما سیاستمداران ۳ سال گذشته را بر باد دادیم ولی دیگر اتلاف وقت کافیست. مردم خواستار اجرای برکسیت هستند و من این کار را تا ۳۱ ژانویه انجام خواهم داد.

در مقابل در حالی که برآوردها نشان می‌دهد که حزب کارگر در این انتخابات متحمل بزرگ‌ترین شکست انتخاباتی در ۸۴ سال گذشته شده است ، جرمی کوربین رهبر شکست خورده حزب کارگر اعلام کرد که از رهبری این حزب کناره‌گیری می‌کند.

در میان سیاستمداران جهان دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا و از حامیان بوریس جانسون نخست وزیر بریتانیا نخستین کسی بود که به نتایج اولیه انتخابات سراسری بریتانیا واکنش نشان داد. ترامپ با انتشار توییتی نوشت: به نظر می‌رسد پیروزی بزرگی برای بوریس در انتخابات بریتانیا حاصل شده است.

بیشتر بخوانید:

دونالد ترامپ پس از مسجل شدن کسب اکثریت کرسی‌های پارلمان بریتانیا توسط حزب محافظه‌کار ، با انتشار توییت دیگری ضمن تبریک به بوریس جانسون وعده داد که بلافاصله پس از اجرای برکسیت ، آمریکا و بریتانیا توافق‌نامه تجارت آزادی امضا می‌کنند که منافع آن بسیار بیشتر از هرگونه توافق دیگر با اتحادیه اروپاست.

همچنین شارل میشل رئیس شورای اتحادیه اروپا هم در واکنش به پیروزی محافظه‌کاران در بریتانیا و تاکید جانسون بر اجرای سریع برکسیت از آمادگی اروپا برای مذاکره با بریتانیا در خصوص خروج این کشور و نیز حصول توافق‌نامه تجاری جدید خبر داد.

برندگان و بازندگان انتخابات بریتانیا

نیکولا استورجن رهبر حزب ملی اسکاتلند که حزب وی اکثر کرسی‌های اسکاتلند در پارلمان بریتانیا را کسب کرده ، در واکنش به پیروزی درخشان حزبش گفت که نتیجه انتخابات نشان می‌دهد که باید به اسکاتلند حق انتخاب داد.

البته استورجن سپس از نتایج کلی انتخابات که گویای پیروزی حزب محافظه‌کار است ابراز ناخرسندی کرد و این نتیجه را تیره و تار توصیف کرد.

از طرفی جو سوینسون رهبر حزب لیبرال دموکرات بریتانیا که حامی برگزاری رفراندوم دوم در مورد برکسیت بود ، کرسی خود در مجلس عوام را به نامزد حزب ملی اسکاتلند واگذار کرد. حزب لیبرال دموکرات بریتانیا پس از شکست رهبر آن در انتخابات سراسری بریتانیا، از لزوم تغییر رهبری آن در سال جدید میلادی خبر داد.

اما کارولاین لوکاس موفق شد باردیگر تنها کرسی حزب سبز را در پارلمان بریتانیا حفط کند و اکثریت رای مردم شهر برایتون را کسب کند. رهبر حزب سبز با وجود خوشحالی از پیروزی حزبش به عنوان یکی از نمایندگان حامی برگزاری همه‌پرسی دوباره برکسیت ، نتایج کلی انتخابات را ناامیدکننده قلمداد کرد.

حزب اتحادگرای دموکراتیک نیز ۲ کرسی خود را از دست داد ولی حزب سوسیال دموکرات و حزب اتحاد ایرلند شمالی موفق شدند به ترتیب ۲ و ۱ کرسی در مجلس عوام به دست آورند. نامزدهای مستقل نیز تنها کرسی خود را از دست دادند.

در انتخابات اخیر انگلستان ۴۶ میلیون بریتانیایی بالای ۱۸ سال واجد شرایط رای دادن بودند. این انتخابات سومین انتخابات مجلس عوام بریتانیا از سال ۲۰۱۵ تاکنون محسوب می‌شود.

پارلمان بریتانیا ۶۵۰ کرسی دارد و احزاب رقیب برای کسب اکثریت آن باید حداقل ۳۲۶ نماینده در پارلمان داشته باشند. حزب محافظه‌کار انگلستان به رهبری بوریس جانسون برای تحقق برنامه خروج از اتحادیه اروپا نیازمند تصاحب اکثر کرسی‌های پارلمان بود. در انتخابات پیشین که در سال ۲۰۱۷ برگزار شد، حزب محافظه کار ۱۳ کرسی خود را از دست داد و به حضور ۳۱۷ نماینده اکتفا کرد. امری که محافظه کاران را برای تشکیل دولت ناچار به ائتلاف با حزب اتحادگرای دموکراتیک ایرلند شمالی کرد.

انتهای پیام/*

لینک کوتاه : https://tehrannews.ir/?p=546588

    ثبت دیدگاه

    دیدگاهها بسته است.