دادستان ملارد در گفت‌وگو با «تهران نیوز» مطرح کرد

بهره‌گیری از کارشناسان متخصص برای رسیدگی به فسادها

 • کد خبر : 596846
 • 29 ژوئن 2020 - 12:12
بهره‌گیری از کارشناسان متخصص برای رسیدگی به فسادها

دادستان شهرستان ملارد گفت: دستگاه قضادر شهرستان ملارد برای رسیدگی به فسادها برای برخی امور از کارشناسان متخصص استفاده می‌کند و دلیل اختصاص دادن کار به این کارشناسان زبده این است که پرونده‌های مردم با پارتی بازی و رفاقت رسیدگی نشود.

به گزارش شبکه خبری تهران نیوز، از دیدگاه دین مبین اسلام، منصب قضاوت، ظریف ترین، حساس‌ترین و مهم‌ترین، و در عین حال از خطرناکترین جایگاه‌های اجتماعی در جامعه است. در یک نگرش، اسلام قاضی را نماینده خداوند در زمین و با فضیلت‌ترین انسان‌ها می‌داند، ولی در نگرشی دیگر، بدترینِ انسان‌ها بر کره خاکی به‌شمار می‌آورد.

از همین روست که حضرت امیرالمومنین علی بن ابیطالب علیه‌السلام در تعبیری زیبا و متین، خطاب به شریح قاضی می‌فرماید: «ای شریح! مجلس قضاوت، جایگاهی است که یا پیامبران و جانشینان به حق ایشان در آن قرار می‌گیرند، و یا سیه رویان و بدبختان بر آن تکیه می‌زنند». بر این پایه، فاصله میان قاضی شایسته و قاضی زشت کار، فاصله میان بالاترین درجات بهشت و پایین‌ترین درکات دوزخ دردناک است.

شهید والامقام آیت‌الله دکتر بهشتی و یاران باوفایش با نثار خون پاک خویش، اسلام و انقلاب اسلامی را بیمه کردند و پایه‌های نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران را مستحکم و با شهادتشان مسیر روشنی فرا روی دوستداران و شیفتگان انقلاب گشودند.

خبرنگار سرویس اجتماعی شبکه خبری تهران نیوز به‌مناسبت سالروز شهادت آیت‌الله بهشتی و 72 تن از یاران با وفایش و هفته قوه قضائیه به دیدار جواد جبله، دادستان شهرستان ملارد که یکی از مدیران قضایی موثر استان تهران است رفت و با وی به گفت‌وگو نشست که در ادامه ماحصل این گپ و گفت را با هم می‌خوانیم:

جواد جبله در بخش ابتدایی سخنانش در ارتباط با مقابله با فساد اداری در شهرستان ملارد گفت: اگر بخواهیم در مبارزه با فساد اداری موفق باشیم، مردم هم باید با دستگاه قضایی مشارکت ویژه داشته باشند تا بتوانیم در این امر با دست پر اقدام کنیم.

وی اظهار داشت: در بین ادارات و یا اشخاصی که در دستگاه‌ها تبانی می‌کردند بعد از یک اختلاف داخلی که بین خودشان ایجاد می‌شد، تمام فعالیت‌های غیرقانونی آن‌ها برای قانون فاش می‌شد و به نوعی یکدیگر را می‌فروختند که در نهایت منجر به پیگیری قانونی و دستگیری می‌شود.

بدون هیچ منتی ایستاده‌ایم / با جدیت امور مردم را پیگیری می‌کنیم 

دادستان شهرستان ملارد با بیان این‌که بدنه دستگاه قوه قضائیه پیرو امور رهبری است، عنوان کرد: بدون هیچ منتی ایستاده‌ایم تا به امور مردم رسیدگی کنیم و قانون را با چاشنی عدالت در شهرستان پیاده‌سازی کنیم.

وی افزود: همه ما باید نظارت عمومی برهم داشته باشیم تا اگر شخصی اگر از مسیر قانون خارج شد به سرعت با تذکر به مسیر اصلی و قانونی خود برگردد و کار به رسیدگی قضایی نرسد.

توصیه‌های دلسوزانه به مردم ملارد

جبله خطاب به مردم شهرستان ملارد گفت: مردم شریف شهرستان ملارد برای سرعت بخشیدن به کارهای اداری خود و یا در مبحث ساخت و ساز دست به پرداخت رشوه، هدیه، شیرینی، حق‌الزحمه و … نزنند زیرا کارمندان دولتی باید طبق قانون کار خود را انجام دهند و اگر ارباب رجوع هم تخلفی در روند کار اداری‌اش اگر انجام داده بدون هیچ پارتی بازی باید به تخلفش رسیدگی شود و جریمه قانونی را بپردازد.

شروع به کار درگاه مدیریت پرونده و دولت الکترونیک از سال 1390

وی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به اهمیت تحقق دولت الکترونیک بیان داشت: از سال ۱۳۹۰، درگاه مدیریت پرونده و دولت الکترونیک آغاز شد و ما هم در این شهرستان ورود کردیم و با وجود نبود متخصص‌های این درگاه و کم و کاستی‌ها کار را آغاز کردیم و از سال ۹۴ این امر سرعت گرفت که در این بین با شروع به کار سامانه ثنا که یکی از بهترین افتخارات دستگاه قضایی است، پرونده فرد شاکی یا متشاکی لحظه به لحظه به نظر متقاضی می‌رسد و این نوعی شفافیت کاری به حساب می‌آید و مقدار زیادی از هزینه‌های این کار کم می‌شود.

دادستان ملارد افزود: مردم می‌توانند بدون مراجعه حضوری در دادسراها به دفاتر خدمات الکترونیکی در شهرستان مراجعه کرده و  ثبت شکایت قانونی را انجام دهند که در شهرستان ملارد چندین دفتر خدمات الکترونیکی در حال فعالیت و ارائه خدمات به مردم هستند. نکته قابل توجه این است که اگر شخصی بخواهد شاهد، شاکی، متهم و حتی وثیقه گذار باشد باید در سامانه ثنا ثبت‌نام کرده باشد تا کار او در دستگاه قضایی رسیدگی شود.

بهره‌گیری از کارشناسان متخصص برای رسیدگی به فسادها / درخواست مردم ملارد از دستگاه قضا چیست؟

وی گفت: دستگاه قضادر شهرستان ملارد برای رسیدگی به فسادها برای برخی امور از کارشناسان متخصص استفاده می‌کند و دلیل اختصاص دادن کار به این کارشناسان زبده این است که پرونده‌های مردم با پارتی بازی و رفاقت رسیدگی نگردد و حق هیچ شخصی پایمال نشود به کارشناسی‌ها داده‌ایم تا کسی با پارتی بازی ضایع نشود.

جبله افزود: در برخورد دادستانی با تخلفات اداری برخی مسئولان گذشته در شهرداری ملارد از پیش‌تر رسیدگی را آغاز کرده‌ایم و در حال حاضر چندین نفر در این رابطه رای‌های قاطع با میزان حبس زیادی دریافت کرده‌اند و چندین نفر هم در این رابطه همچنان پرونده‌هایشان باز است و به‌زودی رسیدگی قانونی می‌شوند.

وی بیان داشت: مردم شریف و ولایت‌مدار شهرستان ملارد برای برخورد با کارمندان یا روسای اداری در امور فساد مالی تقاضا دارند که این متخلفان اداری به دادگاه تخلفات اداری کارمندان دولتی ارجاء داده نشوند زیرا مردم از مجموعه دستگاه قضایی شهرستان انتظار پیگیری تخلف مدیر شهرستان را در خود شهرستان دارند.

ورود 31 هزار پرونده به دستگاه قضا در سال 98 / رتبه برتر دادگستری ملارد در استان تهران

دادستان شهرستان ملارد در بخش دیگری از سخنان خود به حجم پرونده‌های ورودی به دستگاه قضا این هرستان اشاره کرد و افزود: برای سرعت بخشیدن به رسیدگی شکایات مردم هشت شعبه دادیاری و چهار شعبه بازپرسی فعال آماده خدمت‌رسانی به مراجعین هستند که تمام این رسیدگی‌ها در تخلفات روسای ادارات و یا موادمخدر در شعبه‌ها ویژه توسط قضات پاکدامن و سالم و قاطع انجام می‌شود.

وی خاطرنشان کرد: نکته قابل توجه این است که در دادگستری شهرستان ملارد در سال ۹۸، حدود ۳۱ هزار پرونده وارد مجموعه قضایی ملارد شده است و با توجه به شیوع ویروس کرونا در اواخر سال اکثر پرونده‌ها رسیدگی شده است که حدود ۵۰۰ پرونده ادامه دادرسی‌هایشان به سال ۹۹ کشانده شد و با این وضعیت دادگستری ملارد در استان تهران رتبه بسیار خوبی در بین سایر شهرستان‌ها دارد.

راه ترویج مواد مخدر در جامعه چیست؟  / والدین هوشیار باشند

جبله در بخش بعدی این گفت‌وگو به موضوع توزیع و فروش مواد مخدر اشاره کرد و گفت: اعتیاد و مواد مخدر یک بلای خانمان سوزی است که جوانان ما را مبتلا نموده که یکی از راه‌ها تبلیغات فضای مجازی است.

وی بیان داشت: تا به امروز در امر مقابله با مواد مخدر، نیروی انتظامی بیش از 3 هزار شهید را تقدیم انقلاب کرده است و لازم است بدانید در سال ۹۲ کشفیات مواد مخدر شهرستان ملارد ۴۰۵ کیلو گرم بوده است و در خردادماه  ۹۳ همین عدد تکرار شد ولی از سال ۹۴ بیش از یک تن کشفیات مواد مخدر انجام شده است و در مجموع در غرب استان حدود ۲۱ تن کشفیات مواد مخدر صورت گرفته است که شهرستان ملارد در این آمار سهیم است.

دادستان شهرستان ملارد تاکید کرد: نکته قابل توجه این است که خیلی از ادارات می‌توانند در بحث بازپروری معتادین درمان شده که پس از درمان به آغوش اجتماع بازمی‌گردند، کمک کنند.

سخن پایانی دادستان ملارد

جبله در بخش پایانی این گپ و گفت، عنوان کرد: مردم شریف شهرستان ملارد برای مبارزه با فساد، دست به دست دستگاه قضایی بدهند و حتی می‌توانند در روزهای سه‌شنبه هر هفته به‌صورت آزاد در قالب ملاقات مردمی مطالب و گزارشات خود را به نظر دستگاه قضایی برسانند و حتی ما می‌توانیم و دریافت گزارشاتی در جلسه‌های رفع موانع تولید به تولیدکنندگان کمک کنیم و حامی جهش تولید باشیم.

دادستان شهرستان ملارد تصریح کرد: در پایان سخنانم از تمام پرسنل قوه قضائیه و پرسنل نیروی وظیفه و سربازان وظیفه که در امر رسیدگی به پرونده‌ها و جلب و احضار متهمان در این وضعیت کرونایی خدمت بی‌منت دارند، تشکر و قدردانی می‌کنم.

انتهای پیام/*

لینک کوتاه : https://tehrannews.ir/?p=596846

  ثبت دیدگاه

  قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.