بهترین و بدترین خریدهای خارجی سرخابی‌ها

  • کد خبر : 514557
  • ۲۸ مرداد ۱۳۹۸ - ۱۷:۰۲
بهترین و بدترین خریدهای خارجی سرخابی‌ها

سرخابی‌های پایتخت امروز به طور همزمان با دو بازیکن خارجی و در دو پست متفاوت قرارداد امضا کردند تا تعداد خارجی‌های این دو تیم در طول تاریخ به عدد ۱۰۰ نزدیک شود تا بحث بهترین و بدترین خریدهای خارجی سرخابی‌ها دوباره داغ شود

به گزارش شبکه خبری تهران نیوز، سرخابی‌های پایتخت امروز به طور همزمان با دو بازیکن خارجی و در دو پست متفاوت قرارداد امضا کردند تا تعداد خارجی‌های این دو تیم در طول تاریخ به عدد ۱۰۰ نزدیک شود. جذب بازیکن خارجی معضل بزرگی برای این دو تیم به حساب می‌آید زیرا از یک سو هزینه زیادی برای آنها نمی‌شود و از سوی دیگر دلالها دخالت زیادی در این فرایند دارند. در مقایسه بهترین و بدترین خریدهای خارجی سرخابی‌ها یقیناً زور بدترین‌ها به بهترین‌ها می‌چربد.

همین دو مسئله باعث شده تا در اکثر موارد بازیکنان بی کیفیت به پرسپولیس و استقلال وصل شوند. بازیکن خارجی برای این دو تیم به هندوانه در بسته تبدیل شده که نمی‌توانند روی آنها حساب کنند و حالا هواداران این دو تیم نگران کیفیت بازیکنان خارجی جدید خود هستند.

بهترین و بدترین خریدهای خارجی سرخابی‌ها

تجربه ثابت کرده که سابقه درخشان گذشته نیز نمی‌تواند دلیل خوبی برای درخشش این بازیکنان باشد و حالا این هواداران دل نگران منتظر هستند تا ببینند خارجی‌های این تیم مانند تیام، رسن، پاتوسی، نیلسون، جپاروف و ایمون زاید جواب می‌دهند یا فقط بدهی مالی برای این تیم به بار می‌آورند.

خیلی از این خریدهای سرخابی تعداد بازی‌هایشان به اندازه انگشتان یک دست هم نمی‌رسد و بعضی هم همانند اوساله به دلیل ابتلا به هپاتیت بی یا مصدومیت‌های مختلف کارشان به فسخ قرارداد کشید که همچین بی هزینه هم نبودند.

بهترین و بدترین خریدهای خارجی سرخابی‌ها

 

بهترین و بدترین خریدهای خارجی سرخابی‌ها ؛ استقلال

اولین خرید ناموفق استقلال در لیگ برتر مربوط به رافائل گومز بود که در لیگ دوم تنها در دو بازی و به مدت ۴۰ دقیقه برای آبی‌ها به زمین رفت. لئوناردو کوئیکه دیگر خرید ناموفق این تیم در فصل ۸۵_۸۶ بود که همین امسال هم از احتمال پیوستنش به پرسپولیس صحبت می‌شد که این بازیکن هم در طول ۹ بازی برای استقلال موفق به گلزنی نشد و فقط یک پاس گل داد. استقلال تا آن مقطع خارجی خوب و با کلاس که بتواند در تیم اثرگذار باشد در خود ندید ت اینکه نوبت به فابیو جانواریو رسید.

ظهور جانواریو نشان داد که یک بازیکن تا چه اندازه می‌تواند با کلاس باشد و در روند تیمی مؤثر واقع شود به طوری که این بازیکن را می‌توان بهترین خارجی تاریخ استقلال دانست. جانواریو مجموعاً ۳ فصل و در دو مقطع برای استقلال توپ زد که مجموعاً ۷۸ بازی شد. جانواریو در ایران به جز استقلال در سپاهان و فولاد هم بازی کرد و یکی از ارکان قهرمانی استقلال و سپاهان در آن سالها بود.

بعد از دوران طلایی جانواریو کیفیت خارجی‌های استقلال رشد کرد و ستارگانی چون هوار ملا محمد، جیلوید ساموئل، گوران یورکیچ و کرار جاسم به این تیم پیوستند تا بخشی از خارجی‌های موفق این باشگاه باشند. این دوران طلایی در استقلال دوان چندانی نداشت و بازیکنان بی کیفیت باز هم به این تیم ورود کردند تا این که هرایر مگویان با سابقه بازی در تیم ملی ارمنستان به جمع آبی‌ها پیوست و ۳ سالی در این تیم عملکرد درخشانی داشت.

رابسون جانواریو دیگر ستاره آبی‌ها در این سالها بود که تنها یک فصل در استقلال ماندگار شد. حضور همزمان پادوانی، چپاروف و مامه تیام در استقلال مدل شفر یک دوره طلایی دیگر برای استقلال رقم زد اما این دوره نیز بیش از یکسال دوام نداشت و فصل گذشته این تیم عملکرد نزدیک به فاجعه را به ثبت رساند.

در ابتدای فصل نیومایر و الحاجی گروه به استقلال اضافه شدند اما در فاصله کوتاهی این دو بازیکن جای خود را به ایسما گونکالوس و منشا دادند که این دو بازیکن نیز در پایان فصل از این تیم جدا شدند. به این نفرات طارق همام هم باید اضافه کرد که در طی یک فصل حضورش در استقلال با بی انظباطی و رفت و آمدهای متوالی نتوانست در این تیم بماند.

در میان تمام این آمار و ارقام و نامهایی که طی ۱۸ سال گذشته در این تیم بزرگ تردد داشتند یقیناً جانواریو و ساموئل بهترین خارجی‌های استقلال هستند که ستون موفقیتهای آن سالهای استقلال لقب گرفتند. بعد از این دو ستاره نامهایی چون مامه تیام، سرور چپاروف، هوار ملا محمد، کرار جاسم و پاتوسی قرار می‌گیرند.

اما در مورد بدترین خریدهای تاریخ این باشگاه انتخاب کمی سخت‌تر است اما گزینه‌هایی چون بویان نایدونف، آلبرتو داسیلوا و لیام ردی در پست گلر و رافائل گومز بدترین خریدهای تاریخ استقلال هستند.

بهترین و بدترین خریدهای خارجی سرخابی‌ها ؛ پرسپولیس

بهترین و بدترین خریدهای خارجی سرخابی‌ها

وضعیت خریدهای پرسپولیس بدتر از استقلال است و بازیکنان بد آنها به مراتب بیشتر از رقیب خودنمایی می‌کند. گل این خریدهای فاجعه بار اوساله بود که بعد از قرارداد با سرخپوشان متوجه شدند هپاتیت بی دارد و ضمن فسخ قرارداد ۳۰هزار دلار هم به وی پرداخت کردند.

پرسپولیس در سالهای ابتدایی لیگ با بازیکنانی چون ساشا ایلیچ و ترائوره همکاری می‌کرد که خاطره دو گل زیبای محمود فکری به ساشا ایلیچ از وسط زمین هنوز در میان هواداران زنده است. جذب بازیکن به صورت چندتایی از یک کشور مثل مقدونیه یا پاناما نشان از نقش دلالان در آن سالها دارد که فقط ضرر مالی آن بر دوش سرخها باقی ماند.

این وضعیت تا فصل ۸۴_۸۵ ادامه داشت تا بازیکنان متوسطی چون الونگ الونگ و ساها به این اضافه شدند اما دلالها باز هم بازیکنان زیادی را به این تیم انداختند که نمونه آن بازیکنانی از عراق و سوریه بود که اصلاً در حد و اندازه فوتبال ایران نبودند. بعد از این رفت و آمدها بود که ستاره‌ای همچون ابراهیم توره به جمع قرمزها پیوست و بهترین خرید آن سالهای سرخپوشان لقب گرفت. حضور ابراهیم در پرسپولیس کوتاه بود اما همزمانی این حضور با دوران ایوان پترویچ عصر طلایی خارجی‌ها بود.

این دوران با حضور بازیکنان بی کیفیت فراموش شد تا این که آقای دربی به پرسپولیس پیوست و همه رکوردها را به نام خود کرد. ایمون زاید بازیکنی بود که در نیم فصل به جمع شاگردان دنیزلی اضافه شد و تا مرز تبدیل شدن به بدترین خرید سرخها نیز پیش رفت اما درخشش در دربی و گلزنی‌های خوب وی را به یکی از بهترین‌های پرسپولیس تبدیل کرد. آسمیر آودکیچ و نیلسون هم جزء گلرهای خوب سرخها در این سالها بودند.

بعد از این بازیکنان ۵ بازیکن ضعیف در پرسپولیس رفت و آمد داشتند تا دوباره مایکل اومانیا ظهور کند. دوران اومانیا با حضور جری بنگستون، لوکا ماریچ و لوبانوف کامل شد اما اوکراینی‌ها وضعیت عجیبی را در پرسپولیس به وجود آوردند. دوران برانکو خرید بد خارجی خیلی کم شد اما حضور این دو اوکراینی و آنتونی گولچ لقب بدترین خریدهای خارجی‌ تاریخ پرسپولیس را به خود اختصاص داد.

در مقابل اما برای رسیدن به بهترین خریدهای تاریخ پرسپولیس می‌توان به بشار رسن، ابراهیم توره، ایمون زاید، نیلسون و منشا اشاره کرد که در حد و اندازه‌های خوبی بودند اما تعدادشان به کل بازیکنان خارجی جذب شده خیلی اندک به نظر می‌رسد.

انتهای پیام/*

لینک کوتاه : https://tehrannews.ir/?p=514557

    ثبت دیدگاه

    دیدگاهها بسته است.