بهبود پیش‌بینی‌ها از آینده بعد از کرونا

  • کد خبر : 614802
  • ۲۷ شهریور ۱۳۹۹ - ۱۲:۲۸
بهبود پیش‌بینی‌ها از آینده بعد از کرونا

سازمان همکاری‌ها و توسعه اقتصادی برخی پیش‌بینی‌هایش در رابطه با آینده اقتصاد جهانی را تغییر داده است که نشانگر نگاهی مثبت‌تر به ادامه روند اقتصاد جهان پس از شیوع کرونا است.

به گزارش شبکه خبری تهران نیوز، سازمان همکاری‌ها و توسعه اقتصادی برخی پیش‌بینی‌هایش در رابطه با آینده اقتصاد جهانی را تغییر داده است که نشانگر نگاهی مثبت‌تر به ادامه روند اقتصاد جهان پس از شیوع کرونا است.

به گفته سازمان همکاری و توسعه اقتصادی رکود اقتصاد جهانی برای امسال کمتر از آنچه پیش از این پیش‌بینی می‌شد و موجب ترس شده بود خواهد بود، اگرچه که سرعت روند بهبود کاهش یافته و به کمک‌های بیشتری از جانب دولت‌ها و بانک‌های مرکزی نیاز است.

اقتصاد جهانی امسال ۴.۵درصد کوچک‌تر خواهد شد که کمتر از ۶درصدی بود که در ماه ژوئن پیش‌بینی شده بود، زیرا این سازمان پس از پایان قرنطینه و ازسرگرفته شدن دوباره فعالیت‌ها چشم‌انداز خود را نسبت به آینده تغییر داده است.

آمارها از جهش‌های اقتصادی در ماه‌های گذشته حکایت می‌کنند. برای مثال نرخ بیکاری آمریکا نسبت به ماه آگوست کاهش یافته و یا چین از بهبود وضعیت خرده فروشی و تولیدات صنعتی خبر داده است.

با وجود اینکه این آمار از ترسناک بودن سال ۲۰۲۰ می‌کاهد اما هنوز هم سرعت بهبود اقتصاد از تبعات کرونا کم است و میزان تولید بسیاری از کشورها تا پایان سال ۲۰۲۱ از دوران قبل از کرونا کمتر خواهد بود. همچنین هنوز خطراتی برای اقتصاد با آثار بلندمدت مثل ورشکستگی یا آسیب‌های شغلی وجود دارد.

در این میان سازمان همکاری و توسعه اقتصادی می‌گوید احتمالا تا سال ۲۰۲۱ همچنان به حمایت‌های دولت‌ها و بانک‌های مرکزی نیاز است هرچند که کمک‌های فعلی هم منجر به تورم، کسری بودجه و بر هم ریختن ترازنامه‌های مالی دولت‌ها شده است.

اما این سازمان درعین حال اضافه می‌کند که این برنامه‌های کمکی باید طوری توسعه یابد که به کمک کسب‌وکارها یا بخش‌هایی بیاید که ماندگار هستند و می‌توانند به رشد اقتصادی کمک کنند.

البته برخی از پیش‌بینی‌های سازمان همکاری و توسعه اقتصادی بدتر هم شده است.

برای مثال این سازمان پیش‌بینی کرده است که اقتصاد هند امسال ۱۰.۲درصد کوچک خواهد شد که سه برابر پیش‌بینی‌های گذشته است و کشورهای آفریقای جنوبی، آرژانتین و مکزیک هم مشکلات بیشتری از آنچه ماه‌ ژوئن پیش‌بینی شده بود خواهند داشت.

این سازمان البته تاکید کرده است هنوز ابهامات زیادی در رابطه با چشم‌انداز و پیش‌بینی‌ها از میزان خرابی‌هایی که ویروس کرونا می‌تواند برای اقتصاد به بار بیاورد وجود دارد.

منبع: اقتصاد آنلاین

انتهای پیام/*

لینک کوتاه : https://tehrannews.ir/?p=614802

    ثبت دیدگاه

    دیدگاهها بسته است.