آصفری در گفت‌وگو با «تهران نیوز»:

بهبود وضعیت سفره مردم در بودجه ۱۴۰۰ لحاظ شود

  • کد خبر : 623462
  • ۲۸ آبان ۱۳۹۹ - ۸:۵۱
بهبود وضعیت سفره مردم در بودجه ۱۴۰۰ لحاظ شود

عضو کمیسیون شوراها و امور داخلی مجلس گفت: لایحه بودجه ۱۴۰۰ باید طوری نوشته شود که به سفره مردم اهمیت بیش از پیش داده شود.

محمدحسن آصفری، عضو کمیسیون شوراها و امور داخلی مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با خبرنگار شبکه خبری تهران نیوز، درباره ویژگی‌های بودجه ۱۴۰۰ گفت: بودجه ۱۴۰۰ باید با نگاه جلوگیری از خام‌فروشی و با نگاه به تحقق اقتصاد مقاومتی نوشته شود. بودجه طوری باید نوشته شود که اگر نفت هم به فروش نرفت بتوان ارقام آن را تأمین کرد.

وی با بیان اینکه در حال حاضر حدود ۸۰ هزار میلیارد تومان از بودجه ۴۶۰ هزار میلیارد تومانی سال ۹۹ تأمین نشده است، افزود: سهم شرکت‌ها باید در بودجه مشخص شود؛ چون بخشی از بودجه در اختیار شرکت‌ها و بانک‌هاست که در لایحه بودجه آورده نمی‌شود و مجلس هیچ نظری روی آنها ندارد و چشم‌بسته تأیید می‌شود.

نماینده مردم اراک در مجلس یازدهم ادامه داد: این شرکت‌ها باید ابتدا سهم خودشان را در لایحه بودجه ۱۴۰۰ مشخص کنند و سپس حداقل پنج درصد از درآمدهای آنها برای بودجه کل کشور در نظر گرفته شود و سهم خودشان را برای بودجه کشور پرداخت کنند.

آصفری با اشاره به اهمیت دریافت مالیات در لایحه بودجه ۱۴۰۰ تأکید کرد: به‌جای اینکه مالیات را افزایش داد، باید بتوان پایه‌های مالیاتی را گسترش داد و نیز کسانی که فرار مالیاتی دارند، شناسایی شوند و سهم آنها در بودجه مشخص شود.

وی گفت: همچنین توجه به ممانعت از خام‌فروشی منابع طبیعی در بودجه ۱۴۰۰ باید مورد توجه دولت قرار گیرد و دولت موظف است که این منابع طبیعی را صرف رونق و توسعه شرکت‌های داخلی کند.

این نماینده مردم در مجلس یازدهم با بیان این مطلب که در بودجه ۱۴۰۰ باید نگاه به سفره مردم باشد، خاطرنشان کرد: لایحه بودجه باید طوری نوشته شود که به سفره مردم اهمیت بیش از پیش داده شود تا مبادا مشکلات معیشتی مردم افزایش یابد. اینکه دولت دستان خود را در جیب مردم کند، راه خوبی برای کسب درآمد نیست و ضروری است که این نگاه اصلاح شود.

آصفری افزود: در بودجه ۱۴۰۰ باید تدابیری اندیشیده شود که ریخت و پاش‌ها به حداقل کاهش یابد و همچنین بحث فروش اموال دولتی باید کمترین موضوعی باشد که در بودجه مطرح می‌شود.

وی توصیه کرد: دولت باید مراقب باشد که قرض‌هایش را به حداقل ممکن کاهش دهد تا دولت بعدی مجبور نباشد تا مدت‌ها بدهی‌های دولت پیشین را پرداخت کند و به عبارت دیگر کاری نکند که یک سرزمین سوخته تحویل دولت بعدی بدهد.

عضو کمیسیون شوراها و امور داخلی مجلس گفت: بودجه ۱۴۰۰ باید بودجه عملیاتی و کاربردی باشد و خیلی خوش‌بینانه نباشد و واقعیت‌ها را در نظر بگیرد.

آصفری عنوان کرد: بودجه ۱۴۰۰ از بودجه ۱۳۹۹ اهمیت بسیاری دارد؛ چون دولت بعدی قرار است بیشتر از دولت فعلی با بودجه ۱۴۰۰ سروکار داشته باشد، بودجه‌ای که هیچ نقشی در نگارش آن نداشته است.

انتهای پیام/*

لینک کوتاه : https://tehrannews.ir/?p=623462

    ثبت دیدگاه

    دیدگاهها بسته است.