«تهران‌نیوز» گزارش می‌دهد؛

برچسب کرونا ترسناک تر از کرونا است

  • کد خبر : 600338
  • ۲۳ تیر ۱۳۹۹ - ۱۲:۱۲
برچسب کرونا ترسناک تر از کرونا است

مطابق نظر سازمان بهداشت جهانی، شیوع فعلی کووید ۱۹ باعث استیگما و رفتارهای تبعیض آمیز اجتماعی علیه افراد با قومیت‌های خاص و همچنین هر کسی که تصور می‌شود با ویروس در ارتباط بوده، شده است.

به گزارش شبکه خبری تهران نیوز، گسترش جهانی ویروس کرونا سبب ترس و نگرانی مردم شده است و در حال حاضرموضوع بدنامی اجتماعی فرد، افراد یا مکان‌هایی که با کروناویروس ارتباط دارند به یک دغدغه اجتماعی تبدیل شده است.

مطابق نظر سازمان بهداشت جهانی، شیوع فعلی  کووید ۱۹ باعث استیگما و رفتارهای تبعیض آمیز اجتماعی علیه افراد با قومیت‌های خاص و همچنین هر کسی که تصور می‌شود با ویروس در ارتباط بوده، شده است.

انگ اجتماعی و برچسب‌زنی به بیماران مبتلا به کرونا موجب انزوای اجتماعی بیماران مبتلا به کرونا شده حتی باعث می‌شود مبتلایان بیماری خود را پنهان و از رفتارهای سالم اجتناب کنند و انتقال بیماری خود به دیگران فکر کنند.

این موضوع سبب شد تا گفت و گویی با جامعه شناسان کشور برای حل این معضل داشته باشیم.

 

پیامدهای جبران ناپذیر بدنامی اجتماعی فرد مبتلا به کرونا

محمدرضا محبوب‌فر، پژوهشگر آسیب‌های اجتماعی و عضو انجمن آسیب شناسی ایران در گفت‌وگو با خبرنگار سرویس اجتماعی شبکه خبری تهران نیوز در ارتباط با بدنامی اجتماعی فرد مبتلا به کرونا اظهار داشت: بیماری کرونا نمی تواند ننگ و عار اجتماعی باشد. اما متاسفانه در جامعه برخی افراد به این بیماری به عنوان ننگ اجتماعی نگاه می کنند.

این پژوهشگر آسیب‌های اجتماعی افزود: در نگاه کسانی که مبتلا به بیماری کرونا نشدند، افراد مبتلا دچار جرم یا امر خطا شده است. در صورتی که افراد مبتلا به بیماری کرونا همانند بیماران تنفسی و مبتلایان به سرماخوردگی هستند. افرادی که به کرونا مبتلا می شوند، افرادی هستند که می توانستند به سرماخوردگی و آنفولانزا مبتلا شوند چون که کرونا ویروس از همان دسته ویروس هایی است که پیش تر منجر به سرماخوردگی یا آنفولانزا می شد.

محبوب فر در ادامه مطرح کرد: در اطلاع رسانی های وزارت بهداشت و درمان، بیماران کرونایی و حتی جان باختگان بیماری به مثابه عدد و رقم و نه یک موجود زنده و دارای احساس به شمار می روند. کرونا موضوعی نیست که ننگ و عار اجتماعی به شمار رود.

وی تأکید کرد: دیدگاه جامعه زمانی می تواند در خصوص بیماران کرونایی و حتی خانواده های این عزیزان اصلاح پیدا کند که در خصوص بیماری به جامعه اطلاع رسانی مبنی بر این که این بیماری در واقع جزو دسته بیماری های آنفولانزا و سرما خوردگی صورت گیرد و چون این ویروس جهت پیدا کرده است و انتشار و شیوع بالایی در محیط و هوا دارد هرکسی می تواند مبتلا شود.

عضو انجمن آسیب شناسی ایران در خصوص پیامد بدنامی اجتماعی فرد مبتلا به کرونا گفت: برچسب زدن به بیماران کرونایی پیامدهای روانی و اجتماعی فراوانی دارد. ویروس کرونا یک واقعیت اجتماعی است و باید با این واقعیت اجتماعی کنار آمد و زندگی مسالمت آمیز داشت.

محبوب فر اظهار داشت: یکی از عوامل مهمی که می تواند باعث ابتلا به بیماری کرونا شود اضطراب و نگرانی است. اضطراب و نگرانی از جمله تنش های روحی و روانی و عصبی است که می تواند منجر به کاهش قدرت دفاعی و سیستم ایمنی بدن در برابر کرونا شود. حال در نظر بگیرید که این برچسب زدن روی بیماران و افرادی که به نوعی رعایت نکات بهداشتی را نمی کنند قطعا می تواند منجر به بروز و ظهور تنش های روحی و روانی در افراد شود حتی وضعیت بیماران را تشدید کند و از طرفی خانواده‌های بیمارانی که که عزیزشان در پی بیماری کرونا از دست داده اند دچار عذاب وجدان و سرافگندگی اجتماعی شوند.

بیشتر بخوانید:

 

بدنامی اجتماعی را با  ترس از کرونا اشتباه نگیرید

مصطفی اقلیما، رئیس انجمن علمی مددکاران اجتماعی در گفت‌وگو با خبرنگار سرویس اجتماعی شبکه خبری تهران‌نیوز در خصوص این موضوع اظهارات متفاوتی داشت که به شرح ذیل است.

رئیس انجمن علمی مددکاران اجتماعی بیان کرد: انگ اجتماعی مفهوم خاص خود را دارد. انگ یک پدیده اجتماعی قدرتمند، فراگیر و پایدار است و جمعیت های آسیب پذیر را درگیر می‌کند. انگ ناشی از بیماری روانی در افراد برچسب خورده باعث تبعیض، از دست دادن وضعیت اجتماعی، رفتارهای مقابله ای، کاهش کیفیت زندگی، تشدید بیماری، سوء مصرف مواد، عدم مصرف دارو و پیگیری درمان و نابسامانی در خانواده می شود.

اقلیما ادامه داد: به عملی که مبتلایان به ویروس کرونا در پنهان کردن بیماری خود انجام می دهند «راز» گفته می شود. فردی که به کرونا مبتلا می شود این حق را دارد که خود به افراد خانواده و دوستان بیماری خود را اطلاع دهد و زمانی که راز بیماری خود را به کسی بازگو نمی کند به علت ترس از اطلاعات نادرست مردم است.

وی خاطرنشان کرد: افرادی که به بیماری کرونا مبتلا نشده اند به علت نقض اطلاعات در خصوص این بیماری واکنش های نادرستی در برابر مبتلایان به کرونا دارند زیرا هنوز این بیماری برای افراد جامعه ناشناخته است. البته ناگفته نماند اطلاعات متناقص وزارت بهداشت هم بر این ماجرا تاثیرگذار است.

 

 

انتهای پیام/*

لینک کوتاه : https://tehrannews.ir/?p=600338

    ثبت دیدگاه

    دیدگاهها بسته است.