برنی سندرز حوادث بولیوی را یک کودتا عنوان کرد

  • کد خبر : 539820
  • 16 نوامبر 2019 - 10:10
برنی سندرز حوادث بولیوی را یک کودتا عنوان کرد

برنی سندرز در توئیتی نوشت: بسیار نگران آنچه هستم که به نظر می رسد کودتا در بولیوی است و ارتش بعد از چند هفته ناآرامی سیاسی، به منظور برکنار کردن اوو مورالس از قدرت مداخله کرد.

به گزارش شبکه خبری تهران نیوز، برنی سندرز سناتور دموکرات و نامزد انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۲۰ آمریکا، اتفاقات بولیوی را که منجر به استعفای و خروج از کشور اوو مورالس شد را یک کودتا دانست و نسبت به تحولات سیاسی این کشور ابراز نگرانی کرد.

به گزارش وبسایت هیل که متعلق به کنگره آمریکاست، برنی سندرز در توئیتی نوشت: بسیار نگران آنچه هستم که به نظر می رسد کودتا در بولیوی است و ارتش بعد از چند هفته ناآرامی سیاسی، به منظور برکنار کردن اوو مورالس از قدرت مداخله کرد.

این سناتور آمریکایی از ایالت ورمونت افزود: آمریکا باید خواستار پایان خشونت در بولیوی شود و از نهادهای دموکراتیک این کشور حمایت کند. سندرز با توئیت روز گذشته ۱۱ نوامبر ۲۰۱۹ خود به جمع کسانی پیوست که درباره خلع مورالس از قدرت ابراز نگرانی کرده و اتفاقات این کشور را کودتای نظامی در این کشور دانسته اند.

بیشنر بخوانید: 

در همین رابطه دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا از برکناری مورالس از قدرت حمایت کرده است.

همچنین الکسندریا اُکاسیو  کورتس نماینده دموکرات مجلس نمایندگان  آمریکا از ایالت نیویورک و ایلهان عمر نماینده مسلمان دموکرات از ایالت مینه سوتا، پیشتر اتفاقاتی را که منجر به استعفای مورالس شد محکوم کرده بودند. این دو نماینده از سندرز در رقابت های انتخاباتی ۲۰۲۰ برای ورود به کاخ سفید حمایت کرده اند.

ایلهان عمر در توئیتی نوشت: واژه ای برای رئیس جمهوری که توسط ارتش وادار به برکناری می شود وجود دارد و «کودتا» نام دارد.

بدنبال تشدید بحران سیاسی در بولیوی، سازمان کشورهای آمریکایی از دولت لاپاز خواست تا نتایج انتخابات ریاست جمهوری برگزار شده در تاریخ ۲۰ اکتبر ۲۰۱۹ را ملغی اعلام کند و به برگزاری انتخابات مجدد تن دهد.

سرانجام روز یکشنبه ۱۰ نوامبر ۲۰۱۹ با دخالت ارتش بولیوی، اوو مورالس مجبور به استعفا شد و در نطقی تلویزیونی اظهار کرد: استعفای خود را تقدیم می‌کنیم تا برادران و خواهران کارمند دولت هدف حملات و تهدیدات قرار نگیرند.

مورالس روز گذشته پس از دریافت پناهندگی از مکزیک، بولیوی را به مقصد مکزیک ترک کرد. پس از خروج او پلیس بولیوی اعلام کرد که شماری زیادی از معترضان از شهر ال آلتو به سمت لاپاز به راه افتاده‌اند.

 

انتهای پیام/*

لینک کوتاه : https://tehrannews.ir/?p=539820

    ثبت دیدگاه

    دیدگاهها بسته است.