دلیل هزینه های گزاف دندان پزشکی

 • کد خبر : 544663
 • ۱۶ آذر ۱۳۹۸ - ۱۳:۰۴
دلیل هزینه های گزاف دندان پزشکی

هزینه‌های دندانپزشکی از نظر بسیاری از مردم «گران» هستند. واقعیت این است که بسیاری از مردم از عهده هزینه‌های دندانپزشکی برای نگهداری دندان‌های خود برنمی‌آیند و یکی از عوامل بی‌دندانی در کشور، مشکلات مالی مردم و نداشتن پول کافی برای درمان‌های دندان پزشکی است. البته این دلیل تنها عامل شیوع بی‌دندانی نیست و بی‌دندانی که یک نوع معلولیت تلقی می‌شود علل متنوعی دارد.

به گزارش شبکه خبری تهران نیوز ، چند وقتی است که مخاطبان «تهران نیوز» طی پیام‌ها و تماس‌های مکرر با این رسانه از هزینه بالای درمان دندان گله‌مندی خودشان را اعلام کرده و خواستار پیگیری این موضوع هستند.

خبرنگار سرویس سلامت تهران نیوز پس از جمع‌بندی مطالبات مردم در این حوزه دوشادوش مردم این موضوع را از نزدیک رصد و پیگیری کرد و در این مطلب تصمیم دارد به پاسخ سئوالات مردم از قبیل این‌که چرا هزینه دندان پزشکی گران است؟ ، چه راهکارهایی وجود دارد که مردم بتوانند از عهده تأمین هزینه‌های دندانپزشکی بر بیاییند؟ ، را دنبال کند به میان تعدادی از دندان پزشکان و متخصصان این حوزه رفت و پای حرف آن‌ها نشست که در ادامه ماحصل این گزارش را با هم می‌خوانیم:

هزینه‌های دندان پزشکی در ایران در مقایسه با جهان چگونه است؟

در مقایسه با بیشتر کشورهای دنیا هزینه‌های دندانپزشکی در ایران بسیار پایین است. چه نسبت سرانه درآمد مردم، چه برابری ارزهای خارجی با ریال و چه هر مقیاس کمی یا کیفی قابل مقایسه‌ای را در نظر بگیریم، هزینه دندانپزشکی در ایران «گران» نیست. قیمت این خدمات در تمام دنیا حتی در کشورهای همسایه ما و حتی کشورهای عقب‌مانده‌ در حوزه پزشکی و فناوری، گران‌تر است. ارزش خدمات دندانپزشکی به‌طور ذاتی در همه جای دنیا گران است و راهکار حل این معضل بزرگ مطمئناً «پایین آوردن» قیمت هزینه‌های دندانپزشکی نیست. جالب اینجاست که ایران از نظر دندانپزشکی به‌طور بالقوه یکی از مراکز دنتال توریسم دنیا محسوب می‌شود و بسیاری از ایرانیان مقیم خارج کشور و حتی غیر ایرانیان کشورهای همسایه برای درمان‌های خود به ایران مراجعه می‌کنند! چرا که با کیفیت بالاتر می‌توانند از درمان‌های ارزان‌تری برخوردار شوند.

هزینه دندان پزشکی

هزینه دندان پزشکی

چرا هزینه دندان پزشکی گران است؟

خدمات دندان پزشکی همه جای دنیا قیمت تمام شده بالایی دارند. سابق بر این از طلا در دندانپزشکی زیاد استفاده می‌شد. امروزه استفاده از خود طلا در دندانپزشکی چندان شایع نیست ولی مواد و تجهیزاتی که استفاده می‌شوند ارزش کمتر از طلا ندارند! ، مواد و تجهیزات گران قیمت تنها دلیل گرانی هزینه‌های دندانپزشکی نیست. دندانپزشکی یک کار بسیار تخصصی بالینی-کلینیکی است، مجریان آن آموزش‌های زیادی می‌بینند و حتی بعد از تمام شدن دوران تحصیلات رسمی‌شان در دانشگاه، آموزش مداوم و کسب مهارت کماکان ادامه می‌یابد.عمر کاری دندانپزشکان به دلیل صدمات وارد شده در کار بدنی و پراسترس طولانی مدت محدود است. ذات خدماتی این رشته در قالب خدمات بسیار تخصصی، ذات درمانی رشته و استهلاک بالای سرمایه آن و ارزش ذاتی خدمات بی بدیل و بدون جایگزینی آن (درمان درد و جلوگیری از از دست رفتن دندان‌ها) موجب می‌شود که هزینه‌های دندانپزشکی در همه جای دنیا، خدمات باارزشی محسوب بشوند و در صورتی که مردم مجبور باشند همه هزینه‌های دندانپزشکی خود را خودشان بپردازند، فشار اقتصادی بسیار زیادی به آن‌ها وارد می‌شود.ولی باید قبول کنیم که “طلا” در همه جای دنیا گران است و نمی‌توان در کشور یا شهری طلا را ارزان‌تر از قیمت حقیقی آن عرضه کرد!

مردم چه طور باید از عهده هزینه دندان پزشکی بربی آیند؟

در سال‌های اخیر سیاست‌های دولت بیشتر در راستای افزایش تعداد دانشکده‌های دندانپزشکی و دندانپزشکان بودهاست ولی حقیقت این است که با افزایش تعداد دندانپزشکان هزینه درمان گرانی مثل دندانپزشکی کاهش نخواهد یافت، کما اینکه با افزایش تعداد طلافروشی‌ها یا فرش‌فروشی‌ها نمی‌توان قیمت طلا یا فرش را کاهش داد! آنچه مسلم است هزینه خدمات درمانی دندانپزشکی قابل تقلیل نیست.تعرفه گذاری خدمات دندانپزشکی هم با توجه گستره خدمات دندان پزشکی راه حلی برای کاهش هزینه‌های مردم نخواهد بود؛ بنابراین سیاست درست ارائه خدمات دندان پزشکی پیشگیرانه، ایفای نقش پررنگ‌تر توسط بیمه‌ها و کاهش نیاز مردم به خدمات تخصصی دندان پزشکی باید باشد.

راهکارهایی که می‌تواند فشار هزینه‌های دندانپزشکی را از دوش مردم بردارد؟

دندان پزشکان و مراجعینشان هر دو از این‌که مراجعان قادر به پرداخت هزینه‌های دندانپزشکی نیستند متضرر می‌شوند. دندان پزشکان مستقیماً در تعامل با مردم هستند و وقتی مردم قادر به پرداخت هزینه‌ها نباشند، دندان پزشکان زیان می‌کنند اما چه اقداماتی می‌تواند فشار هزینه‌های سنگین و سرسام‌آور دندانپزشکی را بر روی مردم کاهش دهد؟ ، پاسخ این سئوال در درجه اول «بیمه‌ها» هستند. در بیشتر کشورهای دنیا بیمه‌ها در دندان پزشکی برخلاف کشور ما فعال هستند. در این میان چند راهکار برای اجرای شدن ایفای نقش بیمه‌ها در برنامه‌های پیشگیری می‌توان مدنظر قرار داد:

الف: سیاست بیمه‌ها (بیمه‌گر) کاهش ریسک برای مشتری (بیمه‌گذار) است: بیمه‌ها می‌توانند اقداماتی صورت دهند که ریسک پوسیدگی دندانی را برای مردم کاهش دهند و در برنامه‌های پیشگیری مشارکت داشته باشند. تا زمانی که بیمه‌ها وارد حیطه دندان پزشکی نشوند و مردم را تحت پوشش پیشگیری‌ها و درمان‌های دندان پزشکی قرار ندهند، تحولی در نظام سلامت دندان پزشکی که تقریباً تمام بار آن بر روی بخش خصوصی است روی نخواهد داد.

ب: جا افتادن اهمیت سلامت دهان و دندان و هزینه برای پیشگیری توسط مردم: سبد هزینه‌های خانواده سهم سلامت دهان و دندان باید لحاظ شود. سلامت دهان و دندان با سلامت قلب و عروق، سلامت روانی و سلامت عمومی بدن رابطه تنگاتنگی دارد. خانواده‌ها باید از همان ابتدا سهمی از مخارج خانواده را برای سلامت دهان و دندان خود و فرزندان خود اختصاص دهند. بالطبع این سهم بیشتر در پیشگیری هزینه خواهد شد و جلوی نیاز به خدمات تخصصی و پرهزینه دندانپزشکی را در آینده خواهد گرفت! از طرف دیگر این حق السهم در بیمه‌ها برای تأمین مخارج درمانی سلامت دهان و دندان صرف می‌شود. جنبه دیگر این لحاظ سهم خانوار در هزینه‌های بهداشت دهان و دندان، فرهنگ سازی در مورد اهمیت و ارزش سلامت دهان و دندان است که بالطبع تبعات پیشگیرانه بیشتری خواهد داشت.

بیشتر بخوانید:

ج: سیاست‌های مالیاتی: عواملی که سلامت دهان و دندان مردم را دچار مخاطره می‌کنند باید سهم خود را از آسیبی که می‌زنند بپردازند. تولیدکنندگان مواد آسیب‌زا به سلامت مردم، مانند تولیدکنندگان خوراکی‌های قندی، نوشابه‌ها و نوشیدنی‌های حاوی قند و … باید درصدی از آسیبی را که به‌دلیل سود مالی خود به سلامت دهان و دندان می‌زنند و زیان‌های کلان مالی که به دوش می‌افکنند را در قالب پرداخت‌های مستقیم یا مالیاتی جبران کنند. این سیاست مصرف مواد غذایی مضر را برای مردم پرهزینه می‌کند و بیشترین نفع را از این سیاست اقشار آسیب پذیر می‌برند. از طرف دیگر شیر و لبنیات باید با یارانه عرضه شوند یا اقشار آسیب پذیر به‌طور خاص به این مواد دسترسی ارزان‌تری داشته باشند تا مردم از عهده مصرف مواد مفید برای سلامتی خود بر بیایند.

د: بودجه بهداشت و درمان: دولت‌ها در برابر سلامت شهروندان خود مسئول هستند. درصدی از بودجه هر کشوری صرف بهداشت و درمان می‌شود و در صورتی که دولت‌مردان اهمیت بهداشت دهان و درمان را بر روی سلامت عمومی جامعه درک کنند، قسمتی از این بودجه هم باید صرف پیشگیری و درمان بیماری‌های دهان و دندان شود. واضح است که حتی اگر تمام بودجه سلامت کشور صرف درمان دندان پزشکی مردم بشود، قادر به درمان همه دندان‌های پوسیده و جایگزینی دندان‌های از دست رفته نخواهد بود؛ اما سرمایه‌گذاری در آگاهی بخشی و پیشگیری می‌تواند بسیاری از مشکلات دهان و دندان نسل‌های آینده را برطرف کند.

و: دولت، رسانه‌ها، دانشکده‌ها و تحول فرهنگ بهداشت دهان و دندان مردم: یک وظیفه همگانی برای همه ازجمله دندانپزشکان، آموزش‌های بهداشت دهان و دندان و فرهنگ‌سازی به‌خصوص برای نسل‌های آتی برای ارتقای سطح بهداشت دهان و دندان جامعه است. این امر یک وظیفه اخلاقی است هم بر دوش مجریان درمان (دندانپزشکان) هم سیاست‌گذاران و هم رسانه‌ها است.

هزینه دندان پزشکی

هزینه دندان پزشکی

نکاتی برای داشتن دندان های سالم  و جلوگیری از هزینه دندان پزشکی

برای داشتن دندان‌های سالم باید حتماً و به‌طور دائم از آن‌ها مراقبت کرد. در واقع افرادی که دارای دندان‌های سالم و زیبایی هستند نیز نباید از مراقبت کردن از دندان‌هایشان غافل شوند. در اینجا به چند نکته از مهم‌ترین نکاتی که باید به‌طور منظم برای داشتن دندان‌های سالم رعایت شوند، اشاره می‌کنیم.

 • حداقل دو بار در روز مسواک بزنید:

مسواک زدن از مهم‌ترین عوامل تاثیرگذار روی سلامت دندان‌ها است. مسواک زدن در شب از تجمع پلاک و میکروب در طول روز روی دندان و لثه جلوگیری می‌کند. نحوه‌ صحیح مسواک زدن دندان برای از بین رفتن میکروب و پلاک و جلوگیری از التهاب لثه و خراب شدن دندان‌ها بسیار حائز اهمیت است. مسواک زدن معمولاً باید حداقل ۲ دقیقه طول بکشد و حدالامکان از مسواک‌هایی با برس نرم استفاده کنید.

 • از خمیر دندان‌های حاوی فلوراید استفاده کنید:

خمیر دندان حاوی فلوراید بسیار تاثیرگذارتر از خمیر دندان حاوی مواد سفید کننده است. زیرا فلوراید به خوبی از مینای دندان محافظت می‌کند و از پوسیدگی دندان جلوگیری می‌کند. بنابراین برای مبارزه با میکروب‌ها و باکتری‌های موجود در دهان و دندان حتماً از خمیر دندان‌های حاوی فلوراید استفاده کنید.

 • استفاده از دهان‌شویه:

استفاده کردن از دهان‌شویه برای سلامت دندان‌ها بسیار مهم است. اگر بعد از نخ دندان و مسواک از دهان‌شویه استفاده کنید، احتمال سالم ماندن دندان‌هایتان را به میزان قابل توجهی افزایش می‌دهد. برای این‌کار از دهان‌شویه‌های حاوی فلوراید استفاده کنید و حدوداً ۲ دقیقه آن را در دهانتان حرکت دهید. چرا استفاده از دهان‌شویه اهمیت دارد؟

 1. تمیز کردن قسمت‌هایی از دندان، لثه و دهان که تمیز کردن آن‌ها توسط نخ دندان و مسواک دشوار است.
 2. دهان‌شویه حاوی موادی است که در بهداشت دهان و دندان بسیار موثر است و از دندان در مقابل میکروب و در نتیجه پوسیدگی، محافظت می‌کند.
 3. دهان‌شویه همچنین میزان اسیدی که در دهان موجود است را کاهش می‌دهد.

نکته: برای کودکان، سالمندان و یا افرادی که دندان‌های حساسی دارند، دهان‌شویه‌های مخصوصی وجود دارد که باید با مشورت دندانپزشک از دهان‌شویه‌ مورد نیاز خود استفاده کنند. همچنین هنگام استفاده از دهان‌شویه مراقب باشید که این مایع را قورت ندهید.

 • نوشیدن آب:

به‌طور کلی نوشیدن آب برای سلامت کلی بدن مفید است. اما به‌طور خاص نیز برای داشتن دندان‌های سالم سعی کنید در طول روز زیاد آب بنوشید. نوشیدن آب باعث می‌شود برخی از مواد شیرین یا چسبنده که روی دندان‌ها قرار می‌گیرند، از بین بروند.

 • حداقل کردن میزان مصرف مواد غذایی شیرین:

مواد غذایی شیرین سبب تولید اسید در دهان می‌شوند که به مرور زمان منجر به فرسایش مینای دندان و پوسیدگی دندان می‌شود.

 • افزایش مصرف میوه و سبزیجات تازه:

مصرف میوه و سبزیجات تازه حاوی برای سلامت دهان و دندان بسیار مفید است. زیرا سبزیجات و میوه‌های تازه و ترد، فیبر زیادی دارند و در بهبود عملکرد دندان‌ها بسیار حائز اهمیت هستند.

 • استفاده از نخ دندان:

نخ دندان قسمت‌های میانی دندان که با مسواک تمیز نمی‌شوند را تمیز می‌کند. بنابراین در صورت عدم استفاده از نخ دندان، ممکن است باکتری‌ها در این قسمت‌ها باقی بمانند و به مرور زمان سبب پوسیدگی و از بین رفتن دندان‌ها شوند. نحوه‌ صحیح استفاده از نخ دندان نیز بسیار مهم است و هنگام نزدیکی به لثه‌ها مراقب باشید که آرام‌تر این کار را انجام دهید تا باعث خونریزی لثه نشود. استفاده از نخ دندان تنها برای از بین بردن مواد غذایی که بین دندان‌ها باقی مانده است، نیست، بلکه برای از بین بردن و کاهش تجمع پلاک و میکروب نیز موثر است.

 • مراجعه به دندانپزشک به‌طور منظم:

بهداشت دهان و دندان امری بسیار مهم و جدی است. بنابراین برای معاینه و همچنین در صورت نیاز برای شستشو و درمان بهتر است حداقل هر شش ماه یکبار به کلینیک دندانپزشکی مراجعه کنید. اگر به‌طور منظم به دندانپزشک مراجعه کنید، در صورت بروز هرگونه مشکلی برای دندان‌هایتان زود متوجه آن شده و برای درمان اقدام خواهید کرد. در این صورت می‌توانید از مشکل‌های بزرگتر جلوگیری کنید.

انتهای پیام/*

لینک کوتاه : https://tehrannews.ir/?p=544663

  ثبت دیدگاه

  دیدگاهها بسته است.