بررسی داوری‌های هفته بیست و هشتم لیگ برتر فوتبال

  • کد خبر : 483367
  • ۱۹ اردیبهشت ۱۳۹۸ - ۱۶:۲۵
بررسی داوری‌های هفته بیست و هشتم لیگ برتر فوتبال

داوری لیگ فوتبال ایران در هفته بیست و هشتم فوتبال ایران و طول فصلی که به آخر آن رسیده‌ایم فراز و نشیب زیادی داشت و حالا در اوج قله قرار گرفته است.

کارشناسی داوری

به گزارش شبکه خبری تهران نیوز، داوری لیگ فوتبال ایران در طول فصلی که به آخر آن رسیده‌ایم فراز و نشیب زیادی داشت و حالا در اوج قله قرار گرفته است. هفته بیست و هشتم فوتبال ایران در حالی امروز با برگزاری بازی پدیده مشهد و سایپا به پایان رسید که تمام فوتبال دوستان شاهد رشد سطح کیفی داوری‌ها بودند و این نوید روزهای خوب داوری  در هفته‌های پایانی را می‌دهد.

برنامه شنبه شب فوتبال برتر همانند هفته گذشته در آیتم ویژه‌ای خود به سراغ سه کارشناس داوری خوب کشورمان آقایان، محسن ترکی، یدالله جهانبازی و سعید مظفری‌زاده رفته و صحنه‌های مشکوک هر بازی را به تفکیک مورد ارزیابی قرار بودند که به آن می‌پردازیم.

نفت مسجد سلیمان و سپید رود رشت، بیژن حیدری

بیژن حیدری

اولین صحنه مشکوک این بازی در دقایق ابتدایی نیمه دوم و در نزدیکی محوطه جریمه تیم میزبان اتفاق افتاد که بازیکن سپیدرود پس از برخورد با کولیبالی در نزدیکی محوطه جریمه نقش بر زمین شد که با نظر دکتر حیدری این خطا بیرون از محوطه اتفاق افتاده بود و پنالتی در کار نبود.

محسن ترکی با تأیید نظر داور مسابقه این برخورد را بیرون از محوطه دانست اما سعید مظفری‌زاده و جهانبازی آن را روی خط تشخیص و حکم به پنالتی بودن آن دادند.

صحنه مشکوک بعدی در این بازی، گل سپیدرودی‌ها بود که مسجد سلیمانی‌ها اعتقاد داشتند در موقعیت آفساید به ثمر رسیده است اما طبق نظر هر سه کارشناس گل کاملاً سالم بود و به هیچ وجه آفسایدی در کار نبود.

این بازی شاهد اعلام یک ضربه پنالتی نیز بود که در آن بازیکن سپیدرود و نفت در نبرد هوایی بر سر توپ با هم برخورد داشتند و داور آن را پنالتی دانست. در همین خصوص محسن ترکی و جهانبازی این برخورد را پنالتی ندانستند و تصمیم داور را رد کردند اما سعید مظفری‌زاده بر این باور است که بازیکن سپیدرود با بدن خود تعادل بازیکن نفت را بر هم می‌زند و پنالتی کاملاً صحیح بود

آخرین صحنه این دیدار نیز به دقیق ۹۹ برمی‌گردد، جایی که بازیکنان نفت موفق به ثمررسیدن گل تساوی می‌شوند. در این صحنه بازیکنان نفت با ارسال یک توپ بلند به فضای دفاعی سپیدرود توپ را به مهاجم می‌رسانند و بازیکنان این تیم با دو ضربه‌ی  سر توپ را به فضای پششت دفاع سپید رود می‌برند تا اکبر آفاقی در موقعیتی تک به تک گل مساوی را وارد دروازه سپیدرود کند. این فعل و انفعالات شائبه آفساید بودن گل را بر سر زبانها انداخت اما طبق نظر هر سه کارشناس گل سالم بود.

پارس جنوبی و ذوب آهن، مهدی مرجان‌زاده

مهدی مرجان زاده

این بازی به دلیل جایگاه دو تیم چندان حساس نبود و هر دو تیم بدون استرس سقوط، قهرمانی یا کسب سهمه رو در روی هم قرار گرفته بودند.  تنها صحنه داوری این بازی در محوط جریمه پارس اتفاق افتاد و دراین صحنه بازیکنان ذوب آهن با سانتر از سمت چپ سعی دررساندن توپ به مهاجم خود را داشتند که با تنه بازیکن پارس تعادل بازیکن ذوب به هم می‌خورد اما داور دستور به ادامه بازی می‌دهد. هر سه کارشناس داوری نیز نظر قاضی میدان را تأیید و این برخرود را خطایی تشخیص ندادند.

سپاهان و ماشین سازی، حسن اکرمی

حسن اکرمی

در دقایق ابتدایی بازی ضربه سر مهرداد محمدی، مهاجم تیم سپاهان توسط دروازه‌بان ماشین برگشت داده شد اما این بازیکن اعتقاد داشت که این توپ پس از ورود به دروازه بیرون آمده و گل است که داور این موضوع را رد کرد. در این صحنه  هر سه کارشناس نظر تیم داوری را تأیید و بر گل نبودن توپ تأکید کردند.

صحنه دوم، تکل سعید آقایی، مدافع کناری سپاهان بر روی بازیکن ماشین بود که باز هم هر سه کارشناس بر بی احتیاطی مدافع سپاهان و دادن کارت زرد به او هم نظر بودند.

در نیمه دوم سانتر بازیکنان ماشین بر روی دروازه سپاهان بعد از برخورد به بدن بازیکن سپاهان از محوطه جریمه خارج می‌شود که بازیکنان ماشین اعتقاد به خطای هند و پنالتی داشتند اما داور دستور به ادامه کار داد. محسن ترکی تصمیم داوری را تأیید و دست بازیکن سپاهان را در حالت طبیعی دانست. مظفری‌زاده و جهانبازی  نیز همین نظر را تأیید کردند و آن را پنالتی ندانستند.

نساجی و نفت آبادان، پیام حیدری

پیام حیدری

در صحنه نخست بازی و در دقیقه ۸، مهاجم نساجی با فرار از پشت مدافعان نفت خود را به پشت محوطه جریمه آبادانی‌ها می‌رساند اما وفاهخامنش با برخورد با او مانع از حرکت مهاجم می‌شود که داور ضمن اعلام خطا مدافع نفت را از بازی  اخراج می‌کند. ترکی و جهانبازی خطا را تأیید اما معتقد هستند چون موقعیت صددرصد گل نبود اخطار کفایت می‌کرد اما سعید مظفری‌زاده این صحنه را موقعیت آشکار گل تشخیص و نظر داور را تأیید کرد.

مورد بعدی برخورد مهاجم نساجی با مدافع نفت در داخل محوطه جریمه بود که داور به دلیل تمارض بازیکن نساجی او را با کارت زرد جریمه کرد. طبق  نظر محسن ترکی و یدالله جهانبازی این صحنه شبیه سازی مهاجم بوده و اخطار درست است اما مظفری‌زاده ضمن تأیید پنالتی نبودن صحنه، به کارت زرد اشاره‌ای نمی‌کند.

دقیقه ۵۷ بار دیگر یک برخورد در محوطه جریمه نفت به وقوع می‌پیوندد که داور باز هم اعتقادی به پنالتی نداشت اما ترکی و جهانبازی تصمیم داور را رد و ان را پنالتی می‌دانند. سعید مظفری‌زاده نیز تصمیم را به خود داور واگذار می‌کند.

صحنه مشکوک دیگر بازی روی گل دوم نفت بود جایی که بازیکنان نساجی اعتقاد داشتند توپ به نفع این تیم به بیرون رفته اما داور دستوربه ادامه بازی می‌دهد و همان توپ در ادامه به گل دوم آبادانی‌ها بدل می‌شود. در این صحن هر سه کارشناس ضمن تأکید بر نبود تصویر خوب و دقیق برای کارشناسی نظر داور را نافذ می‌دانند.

ماجرای گلهای آفساید

نساجی در این بازی دو گل به ثمر رساند که کمک داور هر دو گل  آفساید اعلام کرد. در صحنه اول بازیکن نساجی بین مدافعان نفت با پرتاب کردن خود به سمت توپ گل می‌زند اما کمک داور او را در موقعیت آفساید می‌داند که طبق نظر ترکی و جهانبازی آفساید به درست اعلام شده بود اما سعید مظفری‌زاده این گل را سالم می‌داند. اما گل بعدی نیز شبی همین صحنه بود و این بار عباس‌زاده با یک ضربه چیپ گل را به ثمر رساند که آفساید اعلام شد. محسن ترکی و یدالله جهانبازی با اشاره به مشخص نبودن زننده و گیرنده توپ در یک تصویر نظر کمک داور را نافذ می‌داند اما مظفری‌زاده گل را درست تشخصی می‌دهد.

پرسپولیس و تراکتور، محمدحسین زاهد‌ی‌فر

محمدحسین زاهدی‌فر

از این بازی به عنوان حساس‌ترین بازی هفته نام برده می‌شد و به همین خاطر محمدحسین زاهدی‌فر برای کنترل بازی کوچکترین برخورد را خطا تشخیص می‌داد تا بازی بیش ازاین دچار تنش نشود اما در کل بازی صحنه مشکوک زیادی را نداشت و به غیر از کنترل جو استادیوم و بازی داور کار سخت دیگری را در پیش نداشت. اولین برخورد بازی بین بشارو اکبر ایمان رقم خورد که بشار سه مرتبه سعی در خطا کردن داشت که در نهایت باعث واژگونی بازیکن تراکتور شد اما بازیکن تراکتور بعد از این صحنه با بشار برخورد داشت که داور به هر دو آنها کارت داد که هر سه کارشناس نظر داور را تأیید کردند.

آخرین صحنه این بازی نیز اخطار به بیرانوند به دلیل وقت کشی بود که هر سه کارشناس آن را درست دانستند.

استقلال تهران و استقلال خوزستان، موعود بنیادی‌فر

موعود بنیادی‌فر

آخرین بازی هفته نیز بین دو تیم استقلال و استقلال خوزستان رقم خورد که داوری آن با موعود بنیادی‌فر بود و عملکرد متوسطی داشت. مرتضی تبریزی نقش اول صحنه‌های داوری این دیدار بود. این بازیکن همدانی در ابتدای نیمه اول با یک ضربه سر توپ را به تور دروازه رساند اما کمک داور آن را آفساید دانست. هر سه کارشناس این گل را سالم دانستند و نظر کمک داور را مردود اعلام کردند. صحنه بعدی برای تبریز بر روی گل چهارم بود که او با پرتاب خود به سمت خود سعیدر اثرگاری بر روی آن را داشت اما توپ به او برخوردی را نداشت و وارد دروازه شد. بعد از این گل عده‌ای معتقد بودند که تبریزی بر روی دید گلر اثر داشته و گل مردود است که ترکی و مظفری‌زاده گل را مردود دانست اما جهانبازی گل را سالم دانست

نیمه دوم یک برخورد مشکوک به پنالتی داشت که در آن نورافکن با برخورد با بازیکن استقلال خوزستان داخل محوطه جریمه سرنگون شد اما داور دستور به ادامه بازی داد که باز هم سه کارشناس ضمن تأیید نظر داور ادامه بازی را تصمیم درستی دانستند.

یکی دیگر از صحنه‌های بازی در کورس بین مهاجم استقلال خوزستان و مدافع استقلال رقم خورد که بازیکن خوزستانی پشت محوطه واژگون شد اما به نظر داور خطایی نبود که ترکی و مظفری‌زاده نیز این تصمیم را تأیید کردند اما جهانبازی آن را خطا دانست و بازیکن استقلال را مستحق کرت زرد معرفی کرد.

حوالی دقیقه هفتاد بازی بازیکن استقلال خوزستان قصد عبور از دروازه‌بان استقلال تهران را داشت که سرنگون شد و داور ضمن اعلام پنالتی دروازه‌بان را با کارت زرد جریمه کرد که هر سه کارشناس تصمیم داور را صدردصد تأیید کردند.

 

انتهای پیام/*

لینک کوتاه : https://tehrannews.ir/?p=483367

    ثبت دیدگاه

    دیدگاهها بسته است.