بررسی خریدهای دو فصل اخیر استقلال و قطعه گم شده این پازل

  • کد خبر : 534345
  • ۳۰ مهر ۱۳۹۸ - ۱۱:۴۹
بررسی خریدهای دو فصل اخیر استقلال و قطعه گم شده این پازل

استقلال طی دو فصل گذشته خریدهای زیادی داشته اما اکثر آنها ناکام بوده تا فشار زیادی متوجه مدیریت باشگاه استقلال باشد و هواداران نسبت به این خریدها واکنش نشان دهند.

به گزارش شبکه خبری تهران نیوز، هنر بازیکن گرفتن و حضور ر بازار نقل و انتقالات، هنری است که باشگاه‌های موفق دنیا از آن در جهت درآمدزایی و موفقیت تیمهای خود بهره می‌برند و مهمترین رکن در موفقیت تیمهای فوتبال به حساب می‌آید از این جهت که خرید یک بازیکن خوب نه تنها می‌تواند کیفیت تیم را بالا ببرد بلکه باعث می‌شود باشگاه با فروش او درآمد کلانی داشته باشد و این مسئله به صورت معکوس نیز قابل وقوع است و نمونه بارز آن طی سالهای گذشته خرید کوتینیو توسط بارسلونا بود که بعد از هزینه ۱۲۰ میلیون یورویی و گذشته یکسال ناموفق بودن آن کاملاً مشخص شد و یک پروژه ناموفق لقب گرفت.

نمونه خریدهای بد در فوتبال ایران کم نبوده و نیست اما طی فصول گذشته باشگاه استقلال به خریدهای بد معروف شده و هر پنجره نقل و انتقالاتی که فرا می‌رسد به تعداد این خریدها اضافه می‌شود. استقلال تهران در دو فصل گذشته معدن هزینه بوده و با وجود فروش میلیاردی بعضی بازیکنانش که البته بیشتر باعث هدر رفتن سرمایه‌های باشگاه نظیر سید مجید حسینی و الهیار صیادمنش شده، همچنان بدهکار است و موفق نشده در بحث درآمدزایی، حرفی برای گفتن داشته باشد.

بحث خریدهای بد در اردوی آبی‌ها از بعد از روی کار آمدن امیرحسین فتحی داغ‌تر شده و هر روز انتقادات بیشتری را متوجه کادر مدیریتی باشگاه استقلال کرده به طوری که صدای بسیاری از پیشکسوتان باشگاه نیز درآمده و آنها نیز بسیاری از این خریدها را در حد و اندازه نام باشگاه استقلال نمی‌دانند. برای مشخص شدن عمق این فاجعه به بررسی خریدهای دو فصل اخیر استقلال می‌پردازیم تا زوایای مختلف آن مشخص شود.

بررسی خریدهای دو فصل اخیر استقلال ؛ خرید‌های ناکام فصل قبل

استقلال فصل گذشته را با خرید مرتضی تبریزی و هزینه نزدیک به ۳ میلیارد تومان برای رضایت نامه این بازیکن آغاز کرد که البته از آن تاریخ به بعد انگار فوتبال تبریزی تمام شده است و این بازیکن روز به روز در مسیر سقوط قدم برمی‌دارد. مرتضی در این فصل از روی نقط پنالتی نیز موفق به گلزنی نشده است تا علاوه بر هوادران استراماچونی را هم دلسرد کند.

بررسی خریدهای دو فصل اخیر استقلال

فصل گذشته استقلال ۴ خرید خارجی فاجعه بار نیز داشته که یکی از یک بدتر بود و جز هدر دادن ارز و سرمایه این تیم هیچ چیزی برای آبی‌ها به همراه نداشت. الحاجی گرو و نیومایر دو بازیکنی بودند که نیم فصل اول با اصرار شفر به تیم اضافه شدند اما این دو بازیکن روی هم اندازه یک جوان ایرانی فوتبال بلد نبودند و خیلی زود جای خود را به ایسما و منشا دادند که این دو خرید نیز روی هم رفته چیز خاصی از خود به نمایش نگذاشتند و خیلی زود با دریافت نزدیک به ۵۰۰هزار یورو تهران را به مقصد تیمهای دیگری ترک کردند تا یک نیم فصل خوب و پر سود را در استقلال تجربه کرده باشند.

در کنار این خریدها نام بازیکنی چون مرتضی آقاخان نیز به چشم می‌خورد که از لحظه امضای قرارداد با استقلال مصدوم شد وتا به امروز نیز کماکان مصدوم است و بعد از گذشته ۱ فصل و خورده‌ای هنوز یک دقیقه هم برای استقلال انجام نداده است. البته که فرشاد محمدی مهر، میثم تیموری و چند بازیکن جوان و امیدها نیز در این فهرست جای دارند.

فصل جدید و ادامه روند همیشگی

استقلال طی این سالها بیشتر از آن که به دنبال کیفیت بازیکن باشد به دنبال بایکنانی بوده که در مقابل رقیب شاخ و شانه زیاد کشیده است و امسال هم بر همین اساس دست به جذب بازیکن زد تا باز هم از تأثیر این بازیکنان خبری نباشد. طبق این برنامه از قبل هم مشخص بود که سیاوش یزدانی جز اولویت‌های خرید آبی‌ها برای فصل جدید باشد زیرا فصل گذشته در بازی با پرسپولیس حسابی گرد و خاک کرده بود و این اتفاق هم افتاد اما این بازیکن بیشتر از آن که بازی کند محروم بوده است.

علی دشتی نیز بر اساس همین مدل و بعد از جنجال فصل گذشته در بازی پرسپولیس و سایپا به فهرست خرید آبی‌ها راه پیدا کرد اما بعد از گذشته شش هفته توسط استراماچونی و به دلیل بی انظباطی از تیم کنار گذاشته شد تا بی حاصل بودن این خرید نیز مشخص شود.

بیشتر بخوانید:

دلیل اخراج بازیکن استقلال مشخص شد

بازیکنان استقلال خوب نیستند

جلوتر از آن مدیران باشگاه استقلال و علل الخصوص شخص آقای خطیر با ژست فاتحانه‌ای با بازیکنی قرارداد بستند که پیش از آنها با فولاد قرارداد بسته بود و جالب آن که با باشگاه سپید رود نیز قرارداد ۲ ساله داشت تا با این کار محرومیت ۴ ماهه‌ای را برای بلبلی به همراه بیاورند و یک خرید دیگر را سوزاندند.

خریدهای مثل مسعود ریگی و یا آرش رضاوند شاید در تیمهای قبلی خودشان درخشان بوده باشند اما نام استقلال برای انها بزرگ به نظر می‌رسد و آنچه طی این چند هفته مشخص شده آن است که این ستاره‌ها در حد نام استقلال نبوده و نیستند و زیر بار این نام کمر خم کردند. پیش از این نفراتی چون بختیار رحمانی و حسن بیت سعید نیز به این مسئله دچار شده بودند که اعث از بین رفتن فوتبال این دو ستاره نیز شد.

با رفتن سید مهدی رحمتی از استقلال، عده‌ای از هواداران از روزهای خوب سید حسین حسینی در استقلال گفتند و این که نبود آقا بالاسر باعث رشد حسینی خواهد شد اما این قضیه کاملاً برعکس شد و نبود حس رقابت افت این گلر نسبتاً جوان را به همراه داشت. حسین پورحمیدی به عنوان گلر ذخیره گزینه آبی‌ها بود که بعید است راه به جایی ببرد.

با بررسی فعالیت نقل و انتقالاتی آبی پوشان طی پنجره‌های قبلی مشخص می‌شود که هنر خرید کردن در نزد مدیران استقلال از بین رفته و نه تنها بازیکنان جذب شده به درد الان استقلال نمی‌خورند بلکه به درد درآمدزایی نیز نمی‌خورند و بسیاری از این بازیکنان را بدون آن که مبلغی برای رضایت نامه‌شان گرفته باشند با پرداخت پول بدرقه کردند.

انتهای پیام/*

لینک کوتاه : https://tehrannews.ir/?p=534345

    ثبت دیدگاه

    دیدگاهها بسته است.