«تهران‌نیوز» گزارش می‌دهد؛

با دلار ۲۲.۵۰۰ تومانی بهترین گزینه، سرمایه‌گذاری است

  • کد خبر : 600905
  • ۲۱ تیر ۱۳۹۹ - ۱۶:۱۳
با دلار ۲۲.۵۰۰ تومانی بهترین گزینه، سرمایه‌گذاری است

عقب ماندگی شاخص‌هم‌وزن نشان از تضعیف روند صعودی در کلیت بازار است و تفاوت بین بازدهی شاخص‌ کل و شاخص‌هم‌وزن ۳دلیل عمده دارد

به گزارش شبکه خبری تهران نیوز، شاخص کل هفته گذشته را با  ۱.۶۱۳میلیون واحد آغاز کرد و توانست در سطح ۱.۷۵۳میلیون واحد به کار خود پایان دهد.

شاخص هم‌وزن نیز با ۴۶۶ هزار واحد کار خود را آغاز کرد و در نهایت به ۴۷۸ هزار واحد رسید بنابراین بازدهی شاخص کل  ۸.۶ درصد اما بازدهی شاخص هم وزن ۲.۵ درصد بوده است.

 

شاخص هم‌وزن چرا عقب ماند؟

عقب ماندگی شاخص‌هم‌وزن نشان از تضعیف روند صعودی در کلیت بازار است و تفاوت بین بازدهی شاخص‌ کل و شاخص‌هم‌وزن ۳ دلیل عمده دارد: اول آنکه شاخص‌هم‌وزن در سال۹۸ بازدهی بسیار بهتری نسبت به شاخص‌کل داشت. ازسوی دیگر ETFهای دولتی متمرکز بر شرکت‌های شاخص ‌بالابر هستند و در آخر آنکه تغییرات نرخ ارز به عنوان ‌لیدر جریان صعودی فعلی، بیشترین اثر را بر شرکت‌های ‌شاخص‌ساز می‌گذارند.

بنابر این جمع این ۳عامل منجر به تفاوت بازدهی بین این دو شاخص شد. سوابق نشان داده که اگر یکی از دو شاخص، به لحاظ بازدهی نسبت به دیگری دچار عقب‌ماندگی شود، آنگاه روند صعودی تا حدی تضعیف می شود.

علت اینجا است که سهام همچون کالای جانشین عمل می کند و بازدهی ضعیف گروهی از سهام تبدیل به رقیب برای سهامی می شود که بازدهی مثبت با اهمیت داشته است.

نوسانات ۱۰ تا ۲۰ درصدی در نمادها

آنچه به نظر میرسد این است که اگر نرخ ارز در محدوده ۲۲هزار تومان باقی‌بماند، قیمت سهام EPS محور تا حدی خود را با واقعیت ها منطبق کرده ازاین زاویه نه ‌میتوان انتظار یک بازدهی بااهمیت مثبت یا یک ریزش قیمتی داشت.

نوسانات ۱۰ تا ۲۰درصدی می تواند در بسیاری از نمادها به واسطه بازدهی مثبت اخیر حادث شود اما کوچ نقدینگی ازاین بازار دور از ذهن‌است و تعدد بازیگر در بازار نیز شرایطی را فراهم می کند که بازار پس از یک کاهش قیمتی سطحی مجددا با تقاضا همراه می شود، از این ‌رو باید به دنبال یک نقطه تعادل جدید در بازار بود.

بازار هم‌اکنون در شرایطی‌است که اگر قیمتها  ۱۰تا ۲۰ درصد کاهش یابد، با دلار ۲۲.۵۰۰ تومانی بهترین گزینه سرمایه‌گذاری است و از طرفی وقتی رشد می کند، بازدهی مثبت با اهمیت آن درهفته‌های اخیر، موجی از نگرانی ‌و ترس را فراهم‌ می‌آورد لذا شاید بتوان این تصور اولیه را داشت که محدوده فعلی، یک نقطه استراحت باشد.

 خاموشی سیستم‌های معاملاتی در آینده نزدیک

بورس ‌در ماه‌های اخیر نشان داده که چندان قابل پیش‌بینی ‌نیست اما هرچه بازار سهام بیشتر رشد می کند، اختلاف‌نظر و درگیری میان مدافعان و مخالفان روند جاری بیشتر می شود.

نامه ۲۵ اقتصاددان به رئیس جمهور و اجابت ‌خواست آنها درکمتر از ۲۴ساعت، منجر به فشار فروش سنگینی شد. هرچند پیشنهادها جدید نبود و البته امکان اجرای آنها نیست اما عرضه ۵ شرکت ‌در هرهفته نشان می‌دهد ‌که ‌سیستم‌های معاملاتی در آینده نزدیک و درصورت تحقق این امر، عملا خاموش خواهند شد.

ضمن اینکه پذیرش حباب بودن بازار یعنی ورودی‌های جدید باید یک جنس گران را سریعا بفروشند و البته سهام عدالت هم که بخشی از همین بازار است، بافرض حباب بودن بازار باید توسط سهامداران عرضه شود، این ‌در‌حالی است که دولت به ارزنده بودن آن اشاره می کند.

بیشتر بخوانید:

 

حرکت نقدینگی به سمت طلا

این تناقض ها چیزی است که‌ می تواند منجر به دلسردی ورودی‌های ‌جدید و موج های بزرگ در بازار شود که هم‌ اکنون نمی‌توان تاثیر نهایی آن را متوجه شد اما اگر فرض کنیم که بازار سهام تخریب شود، موج خروج نقدینگی قطعا علاقه‌ای به سود بانکی ۱۸درصد و گواهی ‌سپرده آن نخواهد داشت و ۴.۵ میلیون نفری ‌که بازدهی ‌روزانه ۵ درصد را تجربه کرده‌اند، با سود ۱۸ درصد سالانه راضی نخواهند شد.

همین عاملی است تا بخشی از نقدینگی به سمت خریدطلا حرکت و این محتمل‌ است که در هفته‌های آتی اگر بازار سهام با خروج پول مواجه باشد، نقدینگی حاصل از حقیقی‌های فروشنده به سمت خرید گواهی سکه و یا خرید سکه فیزیکی حرکت‌ کند.

روند کلی بازار وابستگی شدیدی به حرکت بعدی نرخ ارز دارد

در خصوص حباب بودن‌ یا نبودن ‌بازار، بسیاری از مقایسه‌ها هرچند درظاهر درست است اما همه‌چیز در آن گفته ‌نشده و طراحان این قیاس تنها به دنبال اثبات مدعای خود مبنی بر حباب بودن بازار هستند و بخشی از واقعیات گفته ‌نمی‌شود.

در هر حال نامه ۲۵ اقتصاددان یک موج فروش و ترس در بازار ایجاد کرده و برکلیت جامعه نیز ‌اثر گذاشته لذا آثار سیاسی ‌و ‌اجتماعی دارد اما روند کلی بازار در هفته‌های‌ بعدی وابستگی شدیدی به حرکت بعدی نرخ‌ارز دارد. براساس مبانی تحلیلی بازار اکنون با دلار۲۲.۵۰۰ تومانی منطبق شده و با فرض ثبات این‌ نرخ، نمیتواند بازدهی ‌منفی یا مثبت با اهمیت خلق کند.

 

انتهای پیام/*

لینک کوتاه : https://tehrannews.ir/?p=600905

    اخبار مرتبط

    ثبت دیدگاه

    دیدگاهها بسته است.