شوهانی در گفت‌وگو با «تهران نیوز»:

بایدن بدون اجازه صهیونیست‌ها آب هم نمی‌خورد

  • کد خبر : 623437
  • ۲۷ آبان ۱۳۹۹ - ۱۲:۱۹
بایدن بدون اجازه صهیونیست‌ها آب هم نمی‌خورد
نماینده اسبق مجلس نهم گفت: صهیونیست‌ها در اندیشکده‌ها و اتاق‌های فکر آمریکایی نفوذ بالایی دارند؛ بنابراین بایدن هم مانند ترامپ بدون اجازه صهیونیست‌ها آب هم نمی‌خورد.

احمد شوهانی، عضو سابق کمیسیون امنیت ملی مجلس نهم در گفت‌وگو با خبرنگار شبکه خبری تهران نیوز، با بیان اینکه سیاست خارجی دولت باید به دور از تحولات رخ داده در آمریکا جهت‌گیری شود، گفت: جمهوری اسلامی ایران یک نظام مستقل و غیروابسته است و مانند کشورهای وابسته منطقه نیست که از خنده یا خشم مقامات آمریکایی و غربی، تأثیر بپذیرد.

وی افزود: از همان ابتدای پیروزی انقلاب اسلامی تا به امروز تلاش کرده‌ایم که استقلال را در سیاست خارجی حفظ کنیم و هرگاه تلاش شده از این مسیر منحرف شویم، زیان‌های بسیاری متوجه کشورمان شده است.

این کارشنا مسائل سیاسی یادآور شد: سیاست خارجی کشورمان دارای مؤلفه‌های بسیاری است که با تأسی از هر یک از آنها می‌توان اتفاقات خوبی را برای کشورمان در عرصه بین‌الملل رقم زد.محوریت ایران در جبهه مقاومت، وسعت جغرافیایی و موقعیت سوق‌الجیشی کشور و نیز قدرت نظامی در منطقه و از همه مهمتر انسجام داخلی از مؤلفه‌های مهم تأثیرگذار در سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران محسوب می‌شود که دولت به پشتوانه همه آنها می‌تواند با اقتدار در سیاست خارجی حرکت کند، اما متأسفانه برخی هنوز درک صحیحی از این مؤلفه‌ها ندارند و فکر می‌کنند تا رضایت غرب جلب نشود، مشکلی از مشکلات حل نخواهد شد؛ یعنی این قشر سعادت کشور را در تعامل حداکثری با غرب می‌بینند.

شوهانی معتقد است که اندیشکد‌ه‌ها و اتاق‌های فکر آمریکایی به رؤسای جمهور خط و جهت می‌دهند و در این اتاق‌های فکر لابی صهیونیستی بیشترین نفوذ را دارد؛ لذا نباید انتظار داشت که با تغییر مهره‌های کاخ سفید انقلابی در تصمیم‌گیری‌های خارجی آمریکا رخ دهد و اینکه بایدن مانند ترامپ بدون اجازه صهیونیست‌ها آب نمی‌خورد.

این نماینده سابق مردم در مجلس نهم با بیان اینکه تا به امروز سیاست خارجی  ایران در برابر آمریکا پاسخ داده و حتی رفتار نابخردانه ترامپ و نیز اقتدار ایران در عرصه سیاست خارجی سبب شده تا شکاف عمیقی میان اروپا و آمریکا ایجاد شود، گفت: در حال حاضر در عرصه سیاست خارجی و  رفتار با غرب، دستان ما پرتر از آنهاست؛ زیرا ابتدا آمریکا از برجام خارج شد و سپس غرب تحت فشار آمریکا به تعهداتش عمل نکرد؛ لذا اگر قرار باشد که آمریکا به برجام بازگردد باید  این  اتفاق بدون هیچ پیش‌‌شرطی رخ دهد و از دولت انتظار می‌رود بدون پیش‌شرطی را از سوی دولت آینده آمریکا نپذیرد و مقابل  خواسته آنها سر خم  نکند.

شوهانی بیان کرد: تن دادن به پیش‌شرط‌های دولت بایدن؛ یعنی از دست دادن موقعیت یا دست برتر ایران در مذاکرات؛ بنابراین این موقعیتی که برای ایران به وجود آمده نباید به راحتی از دست برود.

انتهای پیام/*

لینک کوتاه : https://tehrannews.ir/?p=623437

    ثبت دیدگاه

    دیدگاهها بسته است.