بازی ترامپ با سعودی‌ها، یک هفته پس از واقعه

  • کد خبر : 525273
  • 22 سپتامبر 2019 - 11:35
بازی ترامپ با سعودی‌ها، یک هفته پس از واقعه

آخرین تحولات خاورمیانه نشان از ضعف عربستان و آمریکا دارد که بعد از یک هفته تهدید و نتیجه نگرفتن برای اجماع در جامع بین الملل سر در لاک فرو بردند و حالا با پرداخت هزینه توسط سعودی، آمریکا قصد اعزام نیرو به منطقه را گرفته است.

به گزارش شبکه خبری تهران نیوز، حمله محور مقاومت به تأسیسات نفتی عربستان در شمال شرق این کشور موجی از نگرانی و اضطراب را برای غربی‌ها به همراه داشت به طوری که انجام این حمله از سوی یمنی‌ها و نیروهای مقاومت مردمی این کشور از دید آنها غیر ممکن می‌آید و علیرغم نداشتن مستندات مشخص و کافی اسرار دارند تا ایران را مسئول حمله معرفی کنند. این اتفاقات آخرین تحولات خاورمیانه را پیچیده‌تر از قبل کرده است.

آخرین تحولات خاورمیانه

در این میان مقامات آمریکایی نیز حسابی گیج شدند و هر لحظه اظهار نظر متفاوتی ارائه می‌کنند. پمپئو بعد از انجام این حملات بود که سریعاً خود را به خاورمیانه رساند و ابتدا به ریاض و سپس ابوظبی سفر کرد. نکته جالب در مورد حضور وزیر امور خارجه آمریکا در این دو کشور موضع‌گیری متفاوت وی در دو زمان مختلف است! پمپئو در ریاض از برخورد با عاملان این حمله سخن گفت و ایران را تهدید کرد که در صورت مشخص شدن نقشش در این حملات تنبیه خواهد شد که بسیار مورد استقبال مقامات سعودی قرار گرفت اما ورق در ابوظبی برگشت و وی پیام صلح خواهی برای کشورهای منطقه ارسال کرد تا اسباب نگرانی سعودی را فراهم کند.

ظاهراً استراتژی ترامپ و دولت آمریکا در قبال سعودی‌ها وارد کردن آنها به تقابل با ایران است و طبق اعلام ترامپ آنها باید مسئولیت اقدامات خود را بپذیرند و خودشان هم وارد گود شوند، اقدامی که سعودی از از آن واهمه دارد و بعید است که وارد این بحران شود. ترامپ همچنین در دیدار با پادشاه بحرین به کشورهای منطقه پیام داد که باید هزینه دفاع از خودشان در مقابل ایران را پرداخت کنند که احتمالاً منظور از این هزینه هم هزینه مالی است و هم هزینه سیاسی و امنیتی که از طرف سعودی عید است دومی را بپذیرد.

در طول یک هفته گذشته و علیرغم موضع گیری‌های قاطع و محکم مقامات آمریکایی در مورد دست داشتن ایران در این حملات اما پنتاگون از اظهار نظر رسمی در مورد این حملات خودداری کرده است.   وزارت دفاع آمریکا روز پنجشنبه اعلام کرد که در پی تحقیقات بین‌المللی که هم اکنون در عربستان سعودی در حال انجام است، در مورد عامل این اقدام به جمع بندی رسیده است اما پنتاگون ترجیح می‌دهد به جای اعلام رسمی مقصر این حملات، همکاری با سعودی‌ها را ادامه دهد و این تصمیم را به آنها واگذار کند.

به این ترتیب سخنگوی پنتاگون در کنفرانس خبری خود حاضر نشد مقابل خبرنگاران به این پرسش که آیا به باور ارتش آمریکا پهپادها و موشک‌های استفاده شده در این حملات از خاک ایران اوج گرفته و پرتاب شده‌اند، پاسخ روشنی دهد و اذعان داشت بنا نداریم از سعودی‌ها جلوتر برویم و فقط به آنها کمک خواهیم کرد تا خودشان به نتیجه برسند.

همچنین افزایش تنش در خاورمیانه باعث شد تا پنتاگون برنامه‌های نظامی، سیاسی و اقتصادی مقابله با ایران را به ترامپ ارائه کند اما ظاهراً  مقامات پنتاگون به ترامپ هشدار دادند که اقدام نظامی علیه ایران می تواند به جنگ منتهی شود.

آنچه که از شواهد و قرائن موجود برمی‌آید آمریکا از عواقب درگیری نظامی با ایران به شدت هراس دارد لذا برنامه مقابله‌ای با ایران را بر روی دو اصل تحریم اقتصادی بیشتر و کمک به عربستان استوار کرده است که نه تنها کم هزینه‌ترین راه برای مقابله با ایران است بلکه از قبال کمک به عربستان عایده مالی هم برای آنها خواهد داشت.

آخرین تحولات خاورمیانه

طبق اعلام مقامات آمریکایی این کشور تصمیم گرفته تا نیروی بیشتری به عربستان، امارات و سایر پایگاه‌های خود در همسایگی ایران اعزام کند که بیشتر این نیروها برای کمک به دفاع از متحدان آمریکا در مقابل حملات موشکی به کار گرفته خواهند شد. عربستان ادعا کرده وزارت جنگ این کشور بیشتر سامانه‌های ضد موشک خود را در جنوب این کشور و مرز با یمن به کار گرفته و فکر نمی‌کرده از سمت شمال مورد هجوم قرار بگیرد که البته بیشتر مصرف داخلی دارد.

پنتاگون اعزام نیرو به خاورمیانه را تدافعی و اولین گام آمریکا در واکنش به حملات موشکی و پهپادی به تاسیسات نفتی آرامکو عربستان سعودی اعلام کرده است.

مارک اسپر وزیر دفاع ایالات متحده آمریکا در این باره گفت: در پاسخ به درخواست پادشاهی سعودی، رئیس جمهوری اعزام نیروهای آمریکایی را تایید کردند که طبیعتا نیروهای دفاعی هستند و در درجه اول بر روی دفاع هوایی و موشکی متمرکز خواهند بود.»

وی همچنین گفته است که آمریکا تلاش می کند با تحویل سریعتر تجهیزات نظامی به عربستان سعودی و امارات عربی متحده توانایی این کشورها را در دفاع از خود تقویت کند. وزارت دفاع آمریکا همچنین اعلام کرده است که چندین هزار نیرو به خلیج فارس اعزام نمی کند و تعداد نیروهای اعزامی متعادل خواهد بود.

آخرین تحولات خاورمیانه

آخرین اقدام آمریکا در خاورمیانه که به گفته بسیاری از تحلیلگران باعث تنش بیشتر در منطقه خواهد شد، اعزام ناوگان دریایی به منطقه است که قرار است در خلیج فارس مستقر شود و مأموریت آن مقابله با حملات موشکی عنوان شده است که این مسئله آخرین تحولات خاورمیانه را پیچیده‌تر خواهد کرد.

موضع گیری‌های ترامپ و حالا اقدامات پنتاگون در اعزام نیرو به خلیج فارس نشان می‌دهد که ظاهراً سعودی‌ها فیش هزینه‌های این حمایت را خیلی زود پرداخت کردند تا مبادا آبروی پوشالی خود که طی این سالها کسب کردند را از دست بدهند اما خبر ندارند که جنگ یمن تمام آبروی آنها را بر باد داده است تا آخرین تحولات خاورمیانه به نفع ایران باشد.

انتهای پیام/*

لینک کوتاه : https://tehrannews.ir/?p=525273

    ثبت دیدگاه

    دیدگاهها بسته است.