باد سهن هوا را در زمستان ۱۰ درجه گرم‌تر می‌کند

  • کد خبر : 560286
  • ۱۷ بهمن ۱۳۹۸ - ۱۲:۱۵
باد سهن هوا را در زمستان ۱۰ درجه گرم‌تر می‌کند

پروفسور کردوانی بیان کرد: در حال حاضر در چهله دوم باد گرم آمده است این باد را برای اولین بار آلمانی‌ها شناسایی کردند و نام آن را (sohn) سهن گذاشتند.

پروفسور پرویز کردوانی چهره برجسته علمی کشور در گفت‌و‌گو با خبرنگار اجتماعی شبکه خبری تهران نیوز، در خصوص علت وزش بادهای گرم در شمال کشور گفت: برای بیان علت وزش بادهای گرم در مازندران به خصوص استان گیلان باید بگویم که زمستان را به دو چهله تقسیم می‌کنیم.

پروفسور کردوانی افزود: چهله اول که به آن چهله بزرگ می‌گویند از ۱ دی تا ۱۰ بهمن است و چهله دوم کوچک از ۱۰ بهمن تا ۲۰ اسفندماه است. در چهله کوچک معمولا زیاد سرد نیست اما گاهی آنقدر سرد می‌شود که امکان دارد کره در شکم مادر یخ بزند .

پدرعلم کویرشناسی ایران بیان کرد: در حال حاضر در چهله دوم باد گرم آمده است این باد را برای اولین بار آلمانی‌ها شناسایی کردند و نام آن را (sohn) سهن گذاشتند.

وی ادامه داد: سهن، باد داغی است که در زمستان می‌آید. در گذشته هم این باد در ایران سابقه داشته است، این باد ۱۰ درجه هوا را گرم تر می‌کند، در حال حاضر در فرانسه هم در چله زمستان  هوا در نواحی جنوبی به ۲۷ درجه بالای صفر رسیده که در طی هفتاد سال اخیر  بی‌سابقه است.

کردوانی عنوان کرد: باد سهن از زنجان به گیلان در منطقه طارم اولیا و طارم سفلا رسیده است. خاک این دو منطقه ماسه‌ای است و هوا در این مدت صاف و آفتابی بوده و به علت تابش نور خورشید بر ماسه‌ها سبب داغ شدن آنها و گرم شدن بادها گشته و اهالی گیلان که در جنگل سکونت دارند باد گرمی را حس می کنند که آن همان باد سهن است‌.

باد سهن

زیان‌های باد سهن را جدی بگیرید

پدر علم کویرشناسی در خصوص زیان‌های باد سهن اظهار داشت: باد سهن ضررهای بسیاری دارد. در سطح کشور وقتی بادهای گرم در زمستان بوزد سبب آب شدن برف‌ها می‌شود و زمانی که زمین گرم‌تر می‌شود امکان وقوع بهمن بالا می‌رود.

کردوانی افزود: ضرر دیگر این بادها، حرکت سنگ‌ها از دامنه کوه‌ها است. این اتفاق باید در فصل بهار رخ دهد و این باد سبب بروز زودرخ دادن این اتفاق شده است.

وی در ادامه به ضررهای دیگر این باد اشاره کرد و گفت: بذری که در زمین کاشته شده به علت آن که زیر برف ها زمین گرم است رشد می کنند و زودتر از فصل موعد باید محصول را برداشت کرد و گیاهان رشد کرده با سرما جدید دچار یخ زدگی می‌شوند، در پوشش مراتع هم باعث از بین رفتن و زردی چمن زارها می شود .

پروفسور کردوانی ضمن هشدار به افرادی که گلخانه دارند، مطرح کرد:  باد سهن برای گلخانه ها بد است. افرادی که گلخانه دارند باید آگاه باشند وقتی باد گرم می‌آید پشت سرش هوا به شدت سرد می‌شود بنابر این باید تأسیسات دمایی گلخانه‌ها را مطابق با این باد تنظیم کنند .

 

بیشتر بخوانید:

 

این چهره برجسته علمی کشور ادامه داد: باد سهن سبب زود شکوفه زدن درخت‌ها می‌شود و شکوفه‌های رشد کرده، پس از تجربه سرما بعد از باد گرم از بین می‌روند و در بهار هم این درختان شکوفه نمی‌کنند. در حال حاضر در خانه و کارخانه‌ها با گرم شدن  هوا  باید به فکر این باشند که درجه تأسیسات گرمایشی را کم کنند تا انرژی هدر نرود.

وی بیان کرد: زمستان باید سرد باشد در گذشته  که سموم برای دفع آفات نبود منتظر فصل زمستان می ماندند پس سرما زمستان آفات را از بین می برد . اما در حال حاضر به علت باد سهن خیلی از آفات از خاک بیرون می آیند .

کردوانی در خصوص بروز آتش سوزی در جنگل‌ها هشدار داد و گفت: هوای داغی که در حال حاضر به سمت مازندران و به خصوص گیلان در حال حرکت است سبب جنگل سوزی می‌شود مخصوصا جنگل‌هایی که درختان آنها پهن برگ هستند. در زمان سردی هوا در زمستان درختان به خواب زمستانی می‌رود اما با گرم شدن ناگهانی هوا در زمستان شیره پروده درختان که سبب شکوفه زدن درختان می شود در درخت جاری می شود اما پس از سرد شدن دوباره شیره‌ها یخ می زنند و سبب نابودی درخت می‌شود .

انتهای پیام/*

لینک کوتاه : https://tehrannews.ir/?p=560286

    برچسب ها

    مطالب مرتبط

    ثبت دیدگاه

    دیدگاهها بسته است.