ایران هیچ‌گونه وابستگی سیاسی، اقتصادی، فکری به آمریکا ندارد

  • کد خبر : 537683
  • ۱۴ آبان ۱۳۹۸ - ۱۰:۳۰
ایران هیچ‌گونه وابستگی سیاسی، اقتصادی، فکری به آمریکا ندارد

کارشناس ارشد مسائل بین‌الملل مطرح کرد: ایران هیچ وابستگی به آمریکا ندارد، اما این کشور سعی بر مداخله در امور داخلی کشور را دارد و در عرصه های مختلف آنرا نشان می‌دهد.

جعفر قنادباشی ، کارشناس ارشد مسائل بین‌الملل در پاسخ به سئوال خبرنگار سیاسی شبکه خبری تهران نیوز مبنی بر این‌که آیا ایران وابستگی سیاسی و فکری به آمریکا دارد یا خیر؟ ، اظهار داشت: چهل سال پیش با پیروزی انقلاب اسلامی دستان آمریکا از ایران قطع شد، آمریکایی‌ها در کودتا ۲۸ مرداد سال ۱۳۳۲ تنها تصمیم گیرنده در ایران بودند و توانستند شاه را دوباره به قدرت برسانند و بر منابع عظیم نفتی و ثروت کشور ۲۵ سال چیره شوند.

وی گفت: این چیرگی در صورتی بود که آمریکایی‌ها شاه را تبدیل به ژاندارمی برای حفاظت از منافع خود در منطقه تبدیل کرده بودند.

کارشناس مسائل بین الملل + تهران نیوز ، شیطان بزرگ

کارشناس ارشد مسائل بین‌الملل عنوان کرد: انقلاب اسلامی ایران با سرنگونی شاه موفق شد پایه های قدرت آمریکا را در منطقه سست کند، به‌ویژه بعد از اینکه لانه ی جاسوسی آمریکا در ایران تسخیر شد و مردم ما به اسناد موجود در لانه جاسوسی دست پیدا کردند و از توطئه هایی که سفارت آمریکا در ایران داشت مطلع شوند.

وی افزود: بنابر این، ما هیچ وابستگی سیاسی به آمریکا نداریم، اما این کشور سعی بر مداخله در امور داخلی کشور را دارد و در عرصه های مختلف آنرا نشان می‌دهد.

بیشتر بخوانید:

قنادباشی در ادامه به دیدگاه‌های سیاسی مختلف در کشور اشاره کرد و گفت: در کشور ما دیدگاه‌های مختلفی در عرصه سیاست خارجی وجود دارد، اما تمامی مسئولین دل در گروی انقلاب دارند و متعهد هستند و آمریکا قصد سو استفاده از این اختلاف سلیقه را دارد. همانطور که امام فرمودند: روابط ما با آمریکا از نظر ماهیتی رابطه ی صحیحی نیست، آمریکا کشوری سلطه گر است که علاقه مند به سلطه در منطقه است.

وی بیان داشت: ایران کشوری سلطه پذیر نیست و ماهیت حکومت ما با کشورهایی که سلطه پذیر هستند و به گاو شیرده تبدیل شده‌اند کاملا متفاوت است، لذا این سبب شده که ما همواره در مقابل مداخلات آمریکا ایستادگی کنیم.

این کارشناس ارشد مسائل بین‌الملل یادآور شد: افرادی تصور کردند رابطه و مذاکرات ایران با آمریکا می‌تواند در عرصه اقتصادی به ما کمک هایی کند ولیکن این در عمل ثابت شده کشورهایی که با آمریکا دوست بوده‌اند مانند عربستان با اینکه بیشترین روابط دوستانه را دارد تبدیل به یک گاو شیر ده شده اند و مشکلات اقتصادی مردم عربستان از زمانی که ترامپ روی کار آمد بیشتر شده است و در کشور مصر هم که با آمریکا روابط دوستانه دارند اما از نظر اقتصادی در فلاکت بار ترین حالت قرار دارند.

قنادباشی تصریح کرد: در عمل ثابت شده است که مذاکرات با آمریکا نمی‌تواند مشکلات کشور را حل کند و این مشکلات تنها با همت دولت و مردم حل می‌شود و ایران هیچ وابستگی سیاسی به آمریکا ندارد.

انتهای پیام/*

لینک کوتاه : https://tehrannews.ir/?p=537683

    مطالب مرتبط

    ثبت دیدگاه

    دیدگاهها بسته است.