کاکویی:

ایران مرز با ارمنستان را از دست نداده است

  • کد خبر : 624459
  • ۰۴ آذر ۱۳۹۹ - ۱۷:۱۱
ایران مرز با ارمنستان را از دست نداده است

دبیرکل حزب آزادگی ایران اسلامی گفت: در ماجرای درگیری های اخیر ارمنستان و آذربایجان، ایران به هیچ وجه مرز خود را با ارمنستان از دست نداده؛ بلکه اولویت و نیاز نخجوان برای ارتباط با آذربایجان از طریق خاک ایران تغییر کرده است.

به گزارش خبرنگار شبکه خبری تهران نیوز، عیسی کاکویی، در جلسه مجازی تحلیل سیاسی حزب آزادگی ایران اسلامی، مناقشه ارمنستان و آذربایجان و تاثیرات منطقه ای آن بر ایران را تحلیل و بررسی کرد.

این تحلیل‌گر مسائل بین المللی، درگیری های بین سال‌های ۱۹۸۸ تا ۱۹۹۴ ارمنستان و آذربایجان را بیان و خاطرنشان کرد: منطقه قره باغ متشکل از دو قسمت است. یکی بخش اشغالی قره باغ و دیگری قره باغ کوهستانی که با نام ناگورونو قره باغ شناخته می شود. منطقه مورد مناقشه این دو کشور، داخل قره باغ است. در زمان درگیری ها، که آذربایجان از نظر نظامی، ضعیف و ارمنستان قوی بود این قسمت توسط ارمنستان اشغال شد. اما با تقویت آذربایجان، قسمت زیادی از منطقه اشغالی آزاد شد و با دخالت و وساطت روسیه قرارهایی طرح شد که از منطقه خان کندی و شوشا و لاچین به سمت ایروان، کانال یا دالان لاچین برای تردد بین ناگورنو قره باغ و ارمنستان توسط روسیه تامین امنیت شود و در عوض بین آذربایجان و نخجوان از داخل ارمنستان نیز کانال امن ترانزیتی برقرار شود که البته این کانال، تحت مالکیت دولت آذربایجان نخواهد بود و تامین آن به عهده روسیه است. بعد از آغاز درگیری در سال ۱۹۸۸، ارمنستان اجازه تردد از این دالان را به آذربایجان نداد.

وی افزود: مهمترین بخش برای ایران در این رابطه، نخجوان است. ایران حدود ۱۶۴ کیلومتر با نخجوان مرز مشترک دارد. ارتباط آذربایجان با نخجوان از جنوب ارمنستان قطع شده بود و تردد می بایست از طریق بخشی از ایران صورت بگیرد.

دبیرکل حزب آزادگی ایران اسلامی درباره شایعه از دست رفتن مرز ایران با ارمنستان گفت: در ماجرای درگیری های اخیر ارمنستان و آذربایجان، ایران به هیچ وجه مرز خود را با ارمنستان از دست نداده؛ بلکه اولویت و نیاز نخجوان برای ارتباط با آذربایجان از طریق خاک ایران تغییر کرده است. از سوی دیگر، ترکیه از طریق آذربایجان به باکو و آبشوران و دریای خزر دسترسی پیدا کرده و ارمنستان هم ارتباط بامنطقه ناگورونو قره باغ را حدودا حفظ کرده است.

کاکویی درخصوص اقدام جمهوری اسلامی ایران در دفاع از مرزها و تمامیت ارضی کشور و نیز درباره اعلام مواضع و حفاظت از منافع ملی ایران در این رابطه گفت: ایران سه اصل را در نظر گرفته و بر آنها تاکید می کند: ۱- نظام ما با هرگونه تجاوز به خاک، مقابله می کند؛
۲- حاکمیت ملی هر دو کشور درگیر مناقشه را به رسمیت می شناسد؛
۳- حقوق همه همسایگان خود را محترم دانسته و با هرگونه جنایتی مخالف است.

او تاکید کرد:جمهوری اسلامی ایران با حضور هر کشور دیگری در منطقه مخالف است و اگر کشور ثالثی بخواهد با درخواست و از کانال هر یک از کشورهای همسایه، در این منطقه حضور داشته باشد؛ می بایست ملاحظات جمهوری اسلامی ایران در این خصوص، کاملا رعایت شود.

انتهای پیام/*

لینک کوتاه : https://tehrannews.ir/?p=624459

    ثبت دیدگاه

    1. چرا برای حضور ارتش روسیه در قره باغ نگران نیستید