ایران آماده اجرا کردن گام سوم کاهش تعهدات برجامی

  • کد خبر : 516183
  • ۰۳ شهریور ۱۳۹۸ - ۱۳:۵۰
ایران آماده اجرا کردن گام سوم کاهش تعهدات برجامی

گام سوم ایران برای کاهش تعهدات برجامی آماده شده و اگر اروپا تا ۱۸ شهریور به تعهدات خود عمل نکند این گام نیز اجرایی می شود.

به گزارش شبکه خبری تهران نیوز،گام سوم ایران برای کاهش تعهدات برجامی آماده شده و اگر اروپا تا ۱۸ شهریور به تعهدات خود عمل نکند این گام نیز اجرایی می شود.

جلال میرزایی نماینده مجلس در توضیح برنامه جمهوری اسلامی ایران برای گام سوم کاهش تعهدات برجام، گفت: دولت تاکنون به خوبی عمل کرده، موضع گیری آنها نیز حساب شده است. پیش از این نیز آقای روحانی و وزیر امور خارجه از تعریف گام سوم کاهش تعهدات برجام خبر داده اند.

وی  تصریح کرد: مقامات اروپایی همچنین عنوان داشتند که فرصتی هم به اروپایی‌ها که دغدغه امنیت منطقه را دارند، داده شده تا بتوانند به تعهدات خود در برجام عمل کنند بنابراین در صورتی که تا ۱۸ شهریور ماه اروپایی ها قدمی بردارند ایران منعطف برخورد خواهد کرد.

گام سوم کاهش تعهدات برجامی

گام سوم کاهش تعهدات برجام منوط به رفتار و اقدامات اروپایی ها است

وی افزود: برداشتن گام سوم کاهش تعهدات برجام منوط به رفتار و اقدامات اروپایی ها است، سیاست جمهوری اسلامی بر مبنای تعامل است اما انجام تعهدات یک جانبه نمی شود.

میرزایی یادآور شد: ایران تاکنون یک جانبه عمل نکرده اما در حال حاضر تحت تاثیر افکار عمومی نمی تواند به این شیوه ادامه داد لذا در صورتی که اروپایی ها به تعهدات خود جامه عمل نپوشانند ما گام سوم کاهش تعهدات را قاطعانه برخواهیم داشت.

این نماینده مجلس  خاطرنشان کرد: دایره اقدامات ایران در گام سوم تعریف شده و مشخص است اما نمی توان آنها را اعلام کرد، این اقدامات از افزایش غنی سازی تا خروج از پروتکل الحاقی را شامل می شود.

نانواکناری دیگر نماینده مجلس نیز در این خصوص اظهار داشت: برجام توافقی بین ایران و ۵+۱ بود، بر اساس توافق هسته ای اروپایی ها باید به تعهدات خود عمل کنند اما تاکنون به اقدامات نابخردانه خود ادامه دادند.

نماینده مردم بابلسر و فریدون کنار در مجلس شورای اسلامی، تصریح کرد: با توجه به شرایطی که طرف های مقابل در پیش گرفتند، جمهوری اسلامی ایران گام های کاهش تعهدات را برداشته است، ما در مسیر مقاومت مرحله به مرحله اقداماتی را انجام دادیم و تا زمانی که آنها به تعهدات خود عمل نکنند، این فرایند را ادامه می دهیم.

ایران گام سوم کاهش تعهدات را بر اساس برنامه شورای عالی امنیت ملی تعریف و عملیاتی می کند

وی افزود: ایران گام سوم کاهش تعهدات را بر اساس برنامه شورای عالی امنیت ملی تعریف و عملیاتی می کند، البته ما امیدواریم اروپایی ها به تعهدات خود عمل کنند تا از رفتار خود پشیمان نشوند.

نانواکناری ادامه داد: جمهوری اسلامی ایران تا ۱۸ شهریور ماه هم منتظر خواهد ماند و بر اساس رفتار اروپایی ها دایره اقدامات گام سوم کاهش تعهدات برجام را مشخص خواهد کرد.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی تاکید کرد: ایران بنای خروج از برجام را ندارد اما از آنجایی که اروپایی ها هیچ گامی در مسیر عمل به تعهدات برجام برنداشتند، مسیر کاهش تعهدات را دنبال کرده است. اروپایی ها باید مستقل از دولت آمریکا تصمیم بگیرند.

یوسفیان مولا از دیگر نمایندگان مجلس نیز  با یادآوری سفرهای اخیر محمدجواد ظریف، گفت: محور مذاکرات وزیر امور خارجه در سفرهای اخیر برجام است، کشورهای هدف مایلند که مشکلات ارتباط مالی را رفع کنند لذا آقای ظریف شرایط را به خوبی برای آنها تبیین کرده است.

نماینده مردم آمل و لاریجان در مجلس شورای اسلامی، تصریح کرد: جمهوری اسلامی برای برداشتن گام سوم هنوز به نتیجه قطعی در این شرایط نرسیده است، لذا نمی توان برنامه این گام را اعلام کنیم، البته نمایندگان در نشستی با رئیس سازمان انرژی اتمی مطالبی را مطرح کردند.

وی افزود: شدت و قدرت مرحله سوم کمتر از دو گام قبل نیست کما اینکه گام سوم کاهش تعهدات برجام با شدت بیشتری برداشته خواهد شد.

یوسفیان ملا تصریح کرد: امیدواریم آقای ظریف در این سفرها بتواند طرف های مقابل را اقناع کند تا جمهوری اسلامی ایران ناچار به اجرای گام سوم کاهش تعهدات برجام نباشد.

این عضو فراکسیون نمایندگان ولایی مجلس شورای اسلامی ادامه داد: ممکن است ایران مجدد به اروپایی ها فرصت دهد، این شرایط تا پایان برجام ادامه دارد زیرا ما تعهداتی را در برجام متقبل شدیم و اروپایی ها هم مکلف به اجرای تعهداتی شدند.

عضو کمیسیون تدوین آیین نامه داخلی مجلس شورای اسلامی، معتقد است: متاسفانه نتیجه اقدامات اروپایی ها هنوز برای ما محسوس نیست، ما اعتقاد داریم که آنها در راه اندازی کانال مالی اقداماتی را انجام دادند اما نتایجی حاصل نشده است زیرا تحت فشار آمریکایی ها هستند.

 

انتهای پیام/*

لینک کوتاه : https://tehrannews.ir/?p=516183

    ثبت دیدگاه

    دیدگاهها بسته است.