اهمیت داده و اطلاعات در مبارزه با ویروس کرونا

  • کد خبر : 573885
  • ۱۹ فروردین ۱۳۹۹ - ۱۳:۵۵
اهمیت داده و اطلاعات در مبارزه با ویروس کرونا

در دنیای امروز اظهار نظر، تحلیل، برنامه‌ریزی،‌ سیاست‌گذاری و تصمیم بدون اتکا به داده و اطلاعات کافی ارزش و کارایی نخواهند داشت.

به گزارش شبکه خبری تهران نیوز، یکی از درس‌های مهمی که بحران کرونا برای ما داشت اهمیت داده‌ و اطلاعات بود. به سرعت مطالبه‌ی عمومی گسترده‌ای برای دسترسی به داده‌های شفاف و باکیفیت به‌وجود آمد.

در دنیای امروز اظهار نظر، تحلیل، برنامه‌ریزی،‌ سیاست‌گذاری و تصمیم بدون اتکا به داده و اطلاعات کافی ارزش و کارایی نخواهند داشت.

داده نه تنها در فرایند تصمیم‌گیری که در ارزیابی تصمیمات پیشین هم نقش جدی دارد. تکنولوژی جدید امکان جمع‌آوری، نگه‌داری و پردازش داده‌های بزرگ را افزایش داده است. امکانی که برخی کشورها بیشتر و برخی کمتر از آن استفاده می‌کنند.

با شیوع ویروس کرونا از روش های مختلفی برای جمع آوری اطلاعات تعداد مبتلایان و فوتی‌ها از مدل های اقتصادی مشابه و اکسل های ساده استفاده کردند. نکته ویژه استقبال مردم از این رویداد بود. پدیده توجه به داده و اطلاعات تاریخش بیش از ده سال نیست.

گاهی یک ویروس در کشوری بیش از معمول رشد می کند و اپیدمی می شود اما اگاهی هم این ویروس در جهان اپیدمی می شود و با توجه به ابزارهای مختلف فضای مجازی فاصله افراد جهان با یکدیگر کوتاه شده و افراد به راحتی به اطلاعات دسترسی پیدا می کنند.

مدل های اگاهی سازی در ایران دو نوع است. مدل اول این است که شبیه سازی می کنیم و این شبیه سازی ها با توجه به امکانات دنیای امروز راحت است.

داده ها به چه صورتی باشند مهم است، داده ها باید دقیق باشند زیرا اگر دقیق نباشند مطالعاتی که انجام می‌شود هم دقیق نیست. منظور از داده ها اطلاعات از بیماری است.

چه الگویی برای ویروس کرونا مناسب است؟

پدیده‌ای که باور آن سخت است مدل تصاعد هندسی است اما تصاعد حسابی فهم همه گیرتری دارد زیرا با اعداد و ارقام رو به رو هستیم.

در تصاعد هندسی یا رشد نمایی باور پذیری سخت است که چه بلایی سرجامعه می آورد. زیرا دقیق نمی‌توان گفت فرد چه زمانی بیمار شده و  چند نفر را مبتلا کرده است.

فرض کنید جامعه ای را داریم که تعدادش صد نفر است و هرروز به جمعیت آن ۵۰ نفر اضافه شود این عدد ۵۰  درصد هردو سه روز یک بار دو برابر می شود.

در ایتالیا چین و آمریکا شاهد بودیم که در ابتدای شیوع بیماری رشد آن کم بود اما به مرور زمان این تعداد بالاتر می‌رود و در عرض یک ماه ۲۰ میلیون بیمار داریم.

یعنی اگر هر کسی در هفته به جای هر روز بیرون رفتن، دو روز برای کارهای مهم بیرون برود اثر بیماری کمتر خواهد شد و سیستم درمان کشور راحت تر می‌تواند از پس بیماران بر بیاد و سرعت بهبودیافتگان بهتر خواهد شد.

بیشتر بخوانید:

فاصله اجتماعی زیاد شود به چه معناست؟

در شبیه سازی هایی که می کنند دو نوع فرض است. در فرض اول معتقد هستند افراد اتفاقی با دیگران در ارتباط هستند و در فرضیه دوم افراد به صورت مکرر شغل آنها ایجاب می کند با دیگران در ارتباط باشند. در فاصله اجتماعی معتقد هستند باید زنجیره مکانی را که افراد با یکدیگر ارتباط بیشتر دارند قطع شود.

مثلا برای مبارزه با سارس در سال ۲۰۰۲ قسمتی از شهر را که زنجیره اصلی ارتباطات بود قطع کردند.  در حال حاضر در ایران هم مکان‌هایی را که در آن حجم تجمع بالا است را قطع کردند،  زیرا کاهش تجمعات ضریب بیماری را کاهش می دهد.

گزینه دوم این است که می گویند حتی اگر بیرون رفتید فاصله را حفظ کنید و اگر ناچار به بیرون رفتن هستید باید فاصله اجتماعی را حفظ کنید تا ضریب افزایش مبتلایان کرونا کاهش یابد.

داده‌ها و اطلاعات چه تفاوتی دارند؟

در زندگی روزمره، استفاده زیادی از واژه‌های داده و اطلاعات می‌شود. بسیاری از مردم به اشتباه می‌پندارند که داده با اطلاعات تفاوت ندارد و عموما این دو واژه را به جای هم استفاده می‌کنند.

به گزارش فاوانا، این دو واژه با توجه به موقعیت، معنا و کاربرد متفاوتی دارند. هم داده و هم اطلاعات نوعی دانش محسوب می‌شوند و یا وسیله‌ای برای دستیابی به دانش. داده(Data)  می‌تواند هر نوع از کاراکتر شامل متن، عدد، کلمه، صدا و تصویر باشد.

داده‌ها عموما خام، دسته بندی و طبقه بندی نشده هستند و در صورتی که بخواهیم از آنها به صورت مستقیم استفاده کنیم عموما بی‌فایده خواهد بود.

داده (Data) ورودی خام به حساب می‌آید و به خودی خود به جز موجودیت خاصی ندارد، بلکه پس از پردازش و مرتب سازی به خروجی معناداری تبدیل می‌شود.

داده و اطلاعات

بنابراین پس از طبقه بندی، دسته بندی و ساختاردهی به داده ها اطلاعات (Information) به وجود می‌آید. می‌توان از این داده‌ها برای تصمیم‌گیری و یا ایجاد دانش در مورد یک مقوله استفاده کرد.

اطلاعات عموما برای کاربران مفهوم دارد و قابل استفاده می‌باشد، اطلاعات (Information) معمولاً ماحصلِ پردازش داده است و نتایج حاصل از پردازش و تجزیه و تحلیل داده‌ها به عنوان اطلاعات تلقی می‌شوند.

در حالت کلی اطلاعات و ورودی‌های خام را داده (Data) و نتایج حاصل از پردازش داده‌های خام را اطلاعات (Information)  می‌نامیم.

انتهای پیام/*

لینک کوتاه : https://tehrannews.ir/?p=573885

    اخبار مرتبط

    ثبت دیدگاه

    دیدگاهها بسته است.