اهمیت اربعین حضرت اباعبدالله در فرهنگ اسلامی

  • کد خبر : 533491
  • ۲۷ مهر ۱۳۹۸ - ۱۰:۱۳
اهمیت اربعین حضرت اباعبدالله در فرهنگ اسلامی

اهمیت اربعین حسینی با تدبیر الهی خاندان آل الله برای همیشه جاودانه شد و این روز می آموزد که باید یاد حقیقت و خاطره شهادت در مقابل طوفان تبلیغاتی دشمن را زنده نگه داشت.

به گزارش شبکه خبری تهران نیوز، اربعین دارای پیام آموزنده، محتوای حقیقی و سرشار از اسرار است و تمام جوامع بشری محتوای آموزنده این روز حیات بخش و با قداست را تصدیق می کنند.

امام حسین علیه السلام برای اقامه حق و عدل، دین خدا و ایجاد حاکمیت شریعت و برهم زدن بنیان ظلم و جور و طغیان حرکت کردند. مقام معظم رهبری مدظله العالی درباره اهمیت اربعین می فرمایند: ” اربعین آن روزی است که برافراشته شدن پرچم پیام شهادت کربلا در آن روز آغاز شد و روز بازماندگان شهداست. حالا چه در اربعین اول، خانواده امام حسین علیه السلام به کربلا آمده باشند و چه نیامده باشند.

ایشان فرمودند: اما اربعین اول آن روزی است که برای اولین بار زائران شناخته شده حسین بن علی به کربلا آمدند؛ جابربن عبدالله انصاری است و عطیه از اصحاب پیغمبر، از یاران امیر المومنین آمدند آن جا و جابربن عبدالله حتی نابینا بود – آن طور که در نوشته ها و اخبار هست – و دستش را عطیه گرفت و برد روی قبر حسین بن علی گذاشت و او قبر را لمس کرد و گریه کرد و با حسین بن علی علیه السلام حرف زد و با آمدن خود و با سخن گفتن خود خاطره حسین بن علی را زنده کرد و سنت زیارت قبر شهداء را پایه گذاری کرد. یک چنین روزمهمی است روز اربعین.

مقام معظم رهبری خاطر نشان کردند: اهمیت اربعین در آن است که در این روز، با تدبیر الهی خاندان پیامبر صلی الله علیه و آله یاد نهضت حسینی برای همیشه جاودانه شد و این کار پایه گذاری گردید. اگر بازماندگان شهدا و صاحبان اصلی، در حوادث گوناگون – از قبیل شهادت حسین بن علی علیه السّلام در عاشورا – به حفظ یاد و آثار شهادت کمر نبندند، نسل های بعد، از دستاورد شهادت استفاده ی زیادی نخواهند برد.

ایشان بیان داشتند: درست است که خدای متعال، شهدا را در همین دنیا هم زنده نگه می دارد و شهید به طور قهری در تاریخ و یاد مردم ماندگار است؛ اما ما هستیم که با تصمیم درست و بجا، می توانیم یاد شهدا و خاطره و فلسفه ی شهادت را احیا کنیم و زنده نگهداریم.

رهبر معظم انقلاب تصریح کردند: اگر زینب کبری سلام اللَّه علیها و امام سجّاد صلوات اللَّه علیه در طول آن روزهای اسارت – چه در همان عصر عاشورا در کربلا و چه در روزهای بعد در راه شام و کوفه و خود شهر شام وبعد از آن در زیارت کربلا و بعد عزیمت به مدینه و سپس در طول سالهای متمادی که این بزرگواران زنده ماندند – مجاهدات و تبیین و افشاگری نکرده بودند و حقیقت فلسفه ی عاشورا و هدف حسین بن علی و ظلم دشمن را بیان نمی کردند، واقعه ی عاشورا تا امروز، جوشان و زنده و مشتعل باقی نمی ماند”.

اربعین حسینی، نکوداشت اربعین شهدای کربلا نیز است و جایگاه والایی دارد. در روز اربعین اسیرانی که همه داغ دیده بودند به کربلا آمدند و تمام خاطرات مصائب روز عاشورا در آن روز دوباره تجدید شد. در روایتی از امام صادق علیه السلام آمده است: “روز اربعین که فرا رسید آگاه شوید چون ما در پیشگاه حسین بن علی علیه السلام خاضع هستیم، به خداوند عرض کنید: خدایا! حسین بن علی علیه السلام نصیحت کرد، سخنرانی کرد، موعظه کرد، نامه نوشت، دستور داد اما اثری نکرد، دید هیچ چاره ای ندارد، فقط خون نیاز داشت و او نیز در راه خدا خون داد”.

زیارت اربعین یکی از بهترین زیارات است. امام حسن عسکری علیه السلام درباره زیارت امام حسین علیه السلام در روز اربعین را تأکید و در روایتی فرمودند: مؤمن پنج نشانه دارد. اول، خواندن ۵۱ رکعت نماز (۱۷ رکعت نماز واجب و ۳۴ رکعت نوافل). دوم زیارت اربعین سوم، داشتن انگشتری در دست راست. چهارم، سجده بر خاک پنجم، بلند گفتن بسم الله در نماز. این حدیث تنها مدرک معتبری است که جدای از خود زیارت اربعین که در ادعیه و منابع دعا آمده به اربعین امام حسین علیه السلام و بزرگداشت آن روز به صراحت اشاره کرده است. امام حسن عسکری علیه الاسلام بقا و ماندگاری شیعه را به زیارت اربعین سیدالشهدا علیه السلام پیوند می دهد.

اربعین به انسان درس می دهد. درسی که اربعین به ما می آموزد این است که باید یاد حقیقت و خاطره شهادت را در مقابل طوفان تبلیغات دشمن زنده نگهداشت. زنده نگهداشتن نهضت تاریخی عاشورا، رسیدن کاروان اسرا در سفر بازگشت به صحرای کربلا در روز اربعین و بهره‌وری تربیتی از یاد و خاطره تاریخی عاشورا، موجب اهمیت اربعین امام حسین علیه السلام و برگزاری باشکوه این روز شده است.

 

نویسنده: سیده طیبه عزتی

انتهای پیام/*

لینک کوتاه : https://tehrannews.ir/?p=533491

    ثبت دیدگاه

    دیدگاهها بسته است.