انتشار خبر ۶ ماه زندان دختر آبی جرم محسوب می‌شود!

  • کد خبر : 522832
  • ۲۳ شهریور ۱۳۹۸ - ۱۴:۳۰
انتشار خبر ۶ ماه زندان دختر آبی جرم محسوب می‌شود!

یک کارشناس حقوقی در گفتگو با تهران نیوز مطرح کرد: انتشار مطالب خلاف واقع یا تبلیغ مطالب دیگران مشمول قانون مطبوعات به خصوص در فضای مجازی خواهد بود. نکته اینجا است که اگر سایت، خبرگزاری یا صفحه شخصی فرد یا گروهی دارای مجوز باشد با قانون مطبوعات با آن برخورد می‌شود و در غیر این صورت با قانون جرائم رایانه‌ای روبرو خواهد شد.

به گزارش شبکه خبری تهران نیوز، بالا گرفتن بحث درباره دختر آبی در سطح جامعه و آشکار شدن ابعاد پنهان این داستان از جمله دروغ بودن خبر اختصاص حکم ۶ ماه زندان برای دختر طرفدار تیم استقلال و شکل گیری موج وسیعی از اظهارنظرهای غیر مسئولانه توسط برخی سلبریتی ها و سیاستمداران در شبکه های اجتماعی پیرامون این خبر دروغ، دلیل شد تا پای صحبتهای دکتر حسین عرب کارشناسی حقوق رسانه بشینیم و با وی در مورد چند و چون ابعاد حقوقی این نوع دروغ پراکنی‌های رسانه‌ای و جرم بودن آنها گفت و گو داشته باشیم.

تهران نیوز: از نظر حقوقی نشر اکاذیب آیا جرم محسوب می‌شود؟ مجازات این جرم چیست؟
بر مبنای ماده ۶۹۸ قانون مجازات اسلامی، هرکس با بیان اکاذیب اقدام به افترا یا تشویش اذهان عمومی کند ، اقدام او جرم محسوب می‌شود و مجازات وی دو ماه تا ۲ سال حبس و ۸۴ ضربه شلاق است. نکته ای که در این ماده قانونی وجود دارد این است که مطلق بودن جرم است و مطلق بودن جرم در نشر اکاذیب یعنی تحقق جرم به وقوع ضرر یا تشویش اذهان عمومی منجر شود، یعنی اینکه بالافاصله بعد از اینکه خبری را خلاف واقع گفت جرم واقع شده است و کسی که اقدام به نشر اکاذیب بکند از نظر قانون مجرم است و حذف صورت مسئله هم تأثیری در ماهیت جرم ندارد
اما در قانون مطبوعات نیز این موضوع وجود دارد  و در بند ۱۱ ماده ۶ قانون مطبوعات الحاقی سال ۱۳۷۹، انتشار مطالب خلاف واقع یا تبلیغ مطالب دیگران مشمول قانون مطبوعات به خصوص در فضای مجازی خواهد بود. نکته اینجا است که اگر سایت، خبرگزاری یا صفحه شخصی فرد یا گروهی دارای مجوز باشد با قانون مطبوعات با آن برخورد می‌شود و در غیر این صورت با قانون جرائم رایانه‌ای روبرو خواهد شد.
درباره مورد خبر دختر آبی در کانال خبر آنلاین وانتشار خبر دروغین ۶ ماه حبس چگونه می‌توان واکنش قضایی نشان داد؟
بند ۱۱ ماده ۶ قانون مطبوعات این مسئله را قابل تعقیب می‌داند اما نحوه تعقیب سایتی که برای اولین بار این خبر را منتشر کرده است بستگی به این دارد که  دادستانی به عنوام مدعی العموم ورود کند و یا این که خانواده متوفی شاکی خصوی شود.

درباره سیاستمدارن و سلبریتی هایی که در شبکه های اجتماعی مخصوص خودشان اقدام به پرداختن به این خبر دروغین کردند و اذهان عمومی را مشوش نمودند چطور؟ راهی برای پیگیری قضایی هست؟

در مورد آنها قانون جرائم رایانه‌ای ماده ۱۸ حکم می‌کند که صراحت به این موضوع پرداخته است و می‌گوید، هرکس به وسیله سامانه رایانه‌ای یا مخابراتی مطالبی را مطرح کند که به تشویش اذهان عمومی منجر شود، مشمول این قانون قرار می‌گیرد و فرقی نمی‌کند که طرف سیاستمدار باشد یا سلبریتی چون قانون در مورد همه یکسان است.

انتهای پیام/*

لینک کوتاه : https://tehrannews.ir/?p=522832

    ثبت دیدگاه

    دیدگاهها بسته است.