امید بستن به برجام مشکلی را از کشور حل نمی‌کند

  • کد خبر : 538642
  • ۱۶ آبان ۱۳۹۸ - ۱۸:۰۰
امید بستن به برجام مشکلی را از کشور حل نمی‌کند

عضو هیات‌رئیسه فراکسیون نمایندگان ولایی مجلس با اشاره به گام چهارم کاهش تعهدات هسته‌ای گفت: فرصت‌سوزی‌ها و امید بستن به برجام مشکلی را از ما حل نمی‌کند.

به گزارش شبکه خبری تهران نیوز، عباس گودرزی نماینده مردم بروجرد در مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با خبرنگار پارلمانی خبرگزاری فارس، با اشاره به آغاز گام چهارم در لغو تعهدات برجام توسط ایران گفت: رفتار آمریکا و اروپا در قبال ایران همچنان در گذشته بیان می‌شد یک تقسیم کار و هدف مشترک آ‌نها توقف پیشرفت‌های جمهوری اسلام ایران بود اما بعضی‌ها این واقعیت را انکار می‌کردند.

وی افزود: امروز گذشت زمان این حقیقت را اثبات و بر همگان آشکار و روشن کرد که کُنه مطلب همین مساله است که یک تقسیم کاری بین اروپا و آمریکا برای ممانعت از پیشرفت‌های جمهوری اسلامی ایران وجود دارد. آنها نه تنها در حوزه هسته‌ای بلکه امروز در حوزه دفاعی یعنی توان موشکی ما و فعالیت‌های منطقه‌ای جمهوری اسلامی ایران به دنبال توقف ایران هستند و برای این کار برنامه دارند.

عضو هیات رئیسه فراکسیون نمایندگان ولایی مجلس، اظهار داشت: گشایش‌هایی که قرار بود توسط اروپا در حوزه مسائل اقتصادی و بانکی ایران ایجاد شود عملا صورت نگرفت و این در حالی است که در برجام آمده اگر طرف ۱+۵ برجام را نقض کند ما به شرایط قبلی خود بازخواهیم گشت.

گودرزی خاطرنشان کرد: دولت نباید در حوزه هسته‌ای کشور با ملاحظه با اروپایی‌ها رفتار کند و اینگونه نباشد که نیم نگاه و امیدی داشته باشد که اروپا برای ما قدمی بردارد. قطعا اروپا برای ما کاری نخواهد کرد ،‌گوشش به حرف آمریکا است و قطعا آ‌مریکا هم قدمی برنخواهد داشت و قدمی برنخواهد داشت کما اینکه قبل از برجام موضع آمریکا در قبال جمهوری اسلامی ایران همین بوده است.

وی افزود: اگر اروپا و آمریکا جدیتی در ما نبیند قطعا گستاخ‌تر می‌شوند من معتقدم اگر بحث تعهد بوده، اگر بحث پایبندی به توافق بوده، اگر بحث راستی‌آزمایی بوده، اگر بحث اثبات ‌مان به طرف مقابل بوده، اگر بحث همراهی و مذاکره و … بوده ما تمام قدم‌ها را در این موارد برداشته‌ایم و دولت در برابر ۱+۵ و توافق برجام مذاکره و مصافحه کرد و لبخند زد، قدم زد ، مراکزش را تعطیل کرد، سانتریفیوژها را برچید، مواد اورانیوم غنی‌شده را از کشور خارج کرد،‌ هر چه آ‌نها گفتند گفت چشم، هرچه آنها خواستند نقد پرداخت کرد و آنها به ازای آن هیچ چیز به ما ندادند؛ دیگر بس است.

عضو هیات رئیسه فراکسیون نمایندگان ولایی مجلس اظهار داشت: به نظر من دولت دیگر باید از این انفعال خارج شود، موضع فعالانه‌تری را باید اتخاذ کند و فعالیت‌های هسته‌ای را با جدیت و بدون چشم‌داشت اروپا در پیش گیرد.

گودرزی خاطرنشان کرد: قطع به یقین اگر آنها احساس کنند که جمهوری اسلامی مصمم است تا نیاز داخل کشورش را با توان بومی هسته‌ای برطرف کند و در حوزه تحقیق و توسعه و فعالیت‌های مشروع هسته‌ای مصمم است قطعا هم از مواضع‌شان کوتاه خواهند آمد و هم در حوزه‌های دیگر چنین اجازه‌ای را به خودشان نخواهند داد که طمعی نسبت به کشور ما داشته باشند و بخواهند توطئه‌ای علیه کشور ایران داشته باشند.

وی افزود: برداشت من این است که دولت هنوز هم از برجام قطع امید نکرده، دولت متاسفانه وقت‌کشی می‌کند، دولت در یک مقطعی می‌گفت «انشای برجام»؛ مدت‌ها وقت ما صرف این کار شد، بعد گفت «امضای برجام» و باز هم مدت‌ها وقت ما صرف و با خود گفتیم لابد دیگر ثمر خواهد داد بعد گفتند حالا مرحله «اجرای برجام»؛ در آن مرحله هم اتفاقی نیفتاد دوباره بعد از مدتی صبر کردن گفتند حالا پسابرجام در پسابرجام هم اتفاقی نیفتاد، آمریکا از برجام خارج شد، بعد گفتند پساخروج آمریکا از برجام و بعد از مدتی گفتند با اروپا مشکلمان را حل می‌کنیم تاکنون ۱+۵ بوده ، خب اشکالی ندارد حالا و بعد از خروج آمریکا از برجام ۵ را می‌کنیم ۴ می‌شود ۱+۴ و مشکل را با ۱+۴ حل می‌کنیم.

عضو هیات رئیسه فراکسیون نمایندگان ولایی مجلس اظهار داشت: این بازی با کلمات و امید واهی داشتن به برجام مشکل ما را حل نخواهد کرد و حل مشکلات نیازمند جدیت بیشتر است و البته تا زمانی که قطع امید در دل و ذهن دولت از بیرون از کشور اتفاق نیفتد مشکلات ما حل نخواهد شد.

گودرزی خاطرنشان کرد: ما به دنبال قطع مذاکره نیستیم، ما با دنیا اهل مذاکره‌ایم اما دنیا که آمریکا و ۵ کشور اروپایی نیستند، دیپلماسی ما با دنیا به استثنای رژیم صهیونیستی و آمریکا یک دیپلماسی فعال است؛ البته دیپلماسی ما باید یک دیپلماسی عزتمندانه و هوشمندانه باشد.

وی افزود:‌اگر وقتی که برای برجام صرف شد برای ۱۵ کشور همسایه‌مان با ۳۷۰ میلیون جمعیت صرف می‌شد و ما به بازارهای این ۱۵ کشور ورود پیدا می‌کردیم امروز تحریم تا به این اندازه نمی‌توانست به ما آسیب بزند.

عضو هیات رئیسه فراکسیون نمایندگان ولایی مجلس افزود: این فرصت‌سوزی‌ها و امید بستن به برجام مشکلی را از ما حل نمی‌کند و راه برون رفت از مشکلات اقتصادی ما این است که ظرفیت داخلی‌مان را فعال کنیم. ضمن داشتن دیپلماسی فعال به استثنای آمریکا، رژیم صهیونیستی و داشتن یک دیپلماسی هوشمندانه با کشورهای اروپایی باید در حوزه‌های مختلف از جمله اقتصادی نیز باید دیپلماسی‌مان را فعال کنیم.

گودرزی اظهار داشت: سیاست خارجی ما اگر مبتنی بر قاعده نفی سبیل باشد هم ارتباط ما ارتباط هوشمندانه‌‌ای خواهد بود و هم دیپلماسی‌مان فعال خواهد بود و هم می‌توانیم از ظرفیت دیپلماسی‌مان در جهت حل مشکلاتمان استفاده کنیم.

 

انتهای پیام/*

لینک کوتاه : https://tehrannews.ir/?p=538642

    مطالب مرتبط

    ثبت دیدگاه

    دیدگاهها بسته است.