اقتصاد ما اقتصاد بانک‌ محور است

  • کد خبر : 479200
  • ۰۳ اردیبهشت ۱۳۹۸ - ۱۰:۱۰
اقتصاد ما اقتصاد بانک‌ محور است

قائم مقام بانک مرکزی از نپذیرفتن مجموعه گزارش مالی غیر شفاف خبر داد و گفت: گزارش‌های غیر مقبول در نظام بانکی بین‌المللی جایگاهی ندارد.

اکبر کمیجانی در گفت‌وگو با خبرنگار سرویس اقتصادی شبکه خبری تهران نیوز اظهار داشت: بانک مرکزی مانند بورس و بیمه فعال بوده و مطابق آیین‌نامه‌ها و دستورالعمل‌ها سعی داشته نقش موثری ایفا کند.

وی گفت: امیدوارم اجرای IFRS در سال‌های آتی به صورتی باشد که راه برای بانک‌ها فراهم شود.

بیشتر بخوانید:

قائم مقام بانک مرکزی تأکید کرد: در هدایت و جریان‌های مالی برای کارت‌های بانکی، ساماندهی چک‌های بانکی و مهلت زمانی و نقل و انتقال آن‌ها عملاً توانست از سوداگری نرخ‌های متغیر و بی‌ثبات جلوگیری کند.

وی افزود: اقداماتی در زمینه استفاده از گواهی سپرده مالی هم انجام شد و بانک‌ها مجبور گشتند گواهی‌ با سود بالا ارائه دهند.

کمیجانی بیان داشت: این مسأله کم‌کم نگرانی به وجود آورد که این حجم نقدینگی در بازار ارز مشکل‌ساز ‌است. در نهایت در بهمن ۹۷ از گواهی ۲۰ درصدی استفاده شد و توانست در سال ۹۷ از ابزار استفاده کنیم و سپرده ۱۸ درصد را به جریان اندازیم، از سوی دیگر با توجه به ماهیت بودجه‌ای، رشد نقدینگی در ۱۲ سال منتهی به سال جاری، به هزار میلیارد تومان رسید که نسبت به سال قبلش، یک دهم کاهش داشت.

وی در ادامه از حمایت تولید و رونق اشتغال گفت و ادامه داد: از ابتدای دولت یازدهم، برنامه بانک مرکزی عمدتا منابع بانکی را در سرمایه در گردش اختصاص داد و این عدد به ۶۴۸ هزار میلیارد تومان رسید که ۶۰ درصد را به خود اختصاص داد در حالی که این عدد در سال ۹۱ حدود ۴۰ درصد بوده است.

قائم مقام بانک مرکزی در پایان تصریح کرد: اقتصاد ما اقتصاد بانک‌محور است و امیدواریم بتوانیم از ابزارهای بازارهای بورس استفاده کنیم تا وزنه محوریت را به مرور کاهش دهیم.

انتهای پیام/*

لینک کوتاه : https://tehrannews.ir/?p=479200

    ثبت دیدگاه

    دیدگاهها بسته است.