اعتراضات کور در لبنان و کشوری که به زودی سامان نمی‌یابد

  • کد خبر : 607695
  • ۱۹ مرداد ۱۳۹۹ - ۱۵:۵۷
اعتراضات کور در لبنان و کشوری که به زودی سامان نمی‌یابد
بعد از شروع اعتراضات اقتصادی سیاسی به نحوه مدیریت کشور لبنان در پی وقوع انفجار هولناک در بندر بیروت پایتخت لبنان ، گروه‌های امدادی و صلیب سرخ لبنان اعلام کردند که در جریان اعتراضات دیروز شنبه 7 آگوست 2020 دست‌کم 172 نفر زخمی شدند.

به گزارش شبکه خبری تهران نیوز، بعد از شروع اعتراضات اقتصادی سیاسی به نحوه مدیریت کشور لبنان در پی وقوع انفجار هولناک در بندر بیروت پایتخت لبنان ، گروه‌های امدادی و صلیب سرخ لبنان اعلام کرد که در جریان اعتراضات دیروز شنبه ۷ آگوست ۲۰۲۰ دست‌کم ۱۷۲ نفر زخمی شدند که از این تعداد ۱۱۰ نفر به صورت سرپایی مداوا شده و حدود ۵۵ نفر نیز به بیمارستان منتقل شده‌اند.

به گزارش شبکه خبری الجزیره ، حدود هفت هزار نفر دیروز شنبه ۷ آگوست ۲۰۲۰ در میدان شهدای بیروت پایتخت لبنان تجمع کرده و راهپیمایی بزرگی را صورت دادند.

معترضان با سر دادن شعارهایی اعلام کردند که همچنان مردم خواهان تغییر وضعیت سیاسی و اقتصادی خود هستند و سیستم فعلی پاسخگوی نیاز آنان نیست. معترضان تقریباً همان شعارهایی را سردادند که در جریان اعتراضات سال ۲۰۱۱ میلادی شنیده می‌شد.

اما جریان اعتراضات از آنجایی رنگ دیگری به خود گرفت که افراد حاضر در اعتراضات به فساد و بی‌کفایتی ، به ساختمان‌های دولتی هجوم بردند. شماری از معترضان با ورود به ساختمان وزارت خارجه آنجا را مرکز فرماندهی انقلاب خواندند. عجیب اینکه این موج جدید حرکت‌های اعتراضی در لبنان در واکنش به انفجار مهیبی که غروب سه‌شنبه بخشی از بندر و مرکز شهر بیروت را ویران کرد، راه افتاده است و با وضع جدیدی که در بیروت به وجود آمده است ، بعید است اوضاع به زودی به وضعیت باثباتی برسد.

بیشتر بخوانید:

بلایی که انفجار مهیب بر سر عروس مدیترانه آورد + تصاویر

شناسایی عامل انفجار بیروت + بیوگرافی

اظهارات ضد و نقیض ترامپ درباره انفجار بیروت

در این بین طبق برخی گزارش‌ها ، معترضان خشمگینی که به ساختمان وزارت خارجه لبنان در بیروت هجوم بردند ، به وسیله تعدادی افسر سابق ارتش رهبری می‌شدند. اقدامی که شاید مقدمه تسخیر سایر وزارتخانه‌ها مثل وزارت اقتصاد یا نیرو از سوی دیگر معترضان نیز شد.

همچنین در رابطه با انفجار مهیب در بندر بیروت سه مقام ارشد این بندر تاکنون دستگیر شده‌اند. پلیس امور بین‌الملل موسوم به اینترپل اعلام کرد که به تحقیقات مربوط به دلایل انفجار بندر بیروت کمک می‌کند. در همینر رابطه یورگن اشتوک مدیرکل پلیس بین‌الملل تاکید کرد که کارشناسان اینترپل هر کمکی لازم باشد را در اختیار لبنان می‌گذارند. اینترپل با ۱۹۴ کشور عضو بزرگترین تشکیلات پلیس دنیاست و همکاری ماموران آن در لبنان ، از شناسایی کشته شدگان تا تحقیق در باره علت اصلی انفجار را در بر خواهد گرفت.

جالب اینکه رئیس گمرک لبنان و روسای کنونی و پیشین بندر بیروت در این میان دستگیر شده‌اند. بازداشت آنها به پرونده‌ای مربوط می‌شود که برای رسیدگی به قصور احتمالی در بروز انفجار تشکیل شده است. پیش‌تر ۱۶ نفر از کارکنان اداره بنادر و گمرک لبنان دستگیر شده بودند. دستگاه قضایی لبنان می‌گوید از ۱۸ نفر دیگر هم در حاشیه این تحقیقات بازپرسی شده است.

انتهای پیام/*

لینک کوتاه : https://tehrannews.ir/?p=607695

    ثبت دیدگاه

    دیدگاهها بسته است.