اسرائیل از ترس ایران به کردهای شمال سوریه کمک می‌کند

  • کد خبر : 538609
  • ۱۶ آبان ۱۳۹۸ - ۱۸:۰۰
اسرائیل از ترس ایران به کردهای شمال سوریه کمک می‌کند

ارتش اسرائیل قصد دارد برای مقابله با نفوذ ایران در شمال سوریه کردهای ساکن در این منطقه را مورد حمایت و کمک خود قرار دهد و در مذاکرات پیشین با مقامات آمریکا نیز از نیروهای کرد حمایت کرده است.

به گزارش شبکه خبری تهران نیوز، وزارت خارجه رژیم صهیونیستی اعلام کرد که ارتش اسرائیل برای مقابله با نفوذ ایران در شمال سوریه کردهای ساکن در این منطقه را مورد حمایت و کمک خود قرار می‌دهد و در مذاکرات پیشین با مقامات آمریکا نیز از نیروهای کرد حمایت کرده است.

به گزارش خبرگزاری رویترز، زیپی هوتوولی معاون وزیر امور خارجه اسرائیل که دیروز ۶ نوامبر ۲۰۱۹ در کنست سخن می‌گفت با اعلام این مطلب تصریح کرد که پیشنهاد کمک به کردهای سوریه مورد موافقت قرار گرفته است.

در همین رابطه بنیامین نتانیاهو نخست وزیر رژیم صهوینیستی در معدود اختلاف‌نظرهای علنی با دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا در روز دهم اکتبر ماه میلادی گذشته و یک روز پس از آغاز حمله نظامی ترکیه به مواضع شبه نظامیان کرد در شمال سوریه پیشنهاد کمک به آنچه وی نیروهای کرد مستقر در شمال سوریه را مطرح و اعلام کرد که ترکیه و متحدان سوری‌اش در صدد انجام یک پاکسازی نژادی در این منطقه هستند.

بیشتر بخوانید: 

معاون وزارت خارجه اسرائیل در همین راستا اعلام کرده است که این رژیم درخواست‌های کمک زیادی را به خصوص در زمینه دیپلماتیک و بشردوستانه دریافت کرده است و ضمن اعلام هم دردی عمیق با کردها از هر طریقی که بتواند به آنها کمک خواهد کرد.

اسرائیل از دهه شصت میلادی تاکنون همواره تلاش کرده تا روبط خود را با کردها ، اقلیتی قومی که در سه کشور عراق، ترکیه و ایران ساکن هستند، در سطوح مختلف نظامی، اطلاعاتی و اقتصادی ارتقاء بخشد.

اما نکته مهم در ماجرای اخیر این است که زیپی هوتوولی معاون وزیر امور خارجه اسرائیل تصریح کرده است که اگر مواضع کردها در شمال سوریه تضعیف شود و کنترل این منطقه از دست این اقلیت قومی بیرون بیاید، راه برای تقویت عناصر منفی تحت رهبری ایران باز خواهد شد و این سناریویی بسیار خطرناک برای اسرائیل خواهد بود.

ساکنان کرد مناطق شمالی سوریه به دلیل حمله نظامی ترکیه به این منطقه که به بهانه دور کردن شبه نظامیان کرد مرتبط با گروه پ ک ک از نهم اکتبر ۲۰۱۹ آغاز شد، از خانه و کاشانه خود آواره شده و بسیاری از آنها به اردوگاه‌هایی در خاک عراق پناه برده‌اند.

دولت ترکیه به رغم توقف عملیات نظامی خود مدعی است که شبه نظامیان کرد هنوز به طور کامل منطقه امنیتی تعیین شده در توافقنامه سوچی را تخلیه نکرده‌اند و در صورت باقی ماندن این نیروها در مناطق مرزی شمال سوریه عملیات نظامی بار دیگر از سر گرفته خواهد شد.

 

انتهای پیام/*

لینک کوتاه : https://tehrannews.ir/?p=538609

    برچسب ها

    ثبت دیدگاه

    دیدگاهها بسته است.