از بخشش جرائم مالیاتی بیشتر بدانید

  • کد خبر : 539187
  • 11 نوامبر 2019 - 12:38
از بخشش جرائم مالیاتی بیشتر بدانید

وزارت اقتصاد و دارایی و رئیس سازمان امور مالیاتی جدید تمام تمرکز خود را بر بررسی چرایی پرداخت نکردن مالیات ویژه ندادن جرائم سنگین توسط واحدهای کوچک و متوسط گذاشتند تا روش صحیح درست را به دست آورند.

به گزارش شبکه خبری تهران نیوز، یوسف کاووسی کارشناس ارشد اقتصادی در این یادداشت به بررسی رفتار سازمان امور مالیاتی در خصوص موضوع بخشش جرائم مالیاتی پرداخته که به شرح ذیل است.

مالیات و نحوه مواجه ممیزان با مودیان یکی از چند مشکل عمده تولیدکنندگان کالا و خدمات در دهه‌های اخیر است که بارها در حضور رییس جمهور و وزرا این درد دل بی‌پروا بیان شده است و مالیات را در کنار مشکل بیمه و تأمین اجتماعی و شهرداری‌ها همواره مانع کسب و کار و بعضا در بیشتر موارد تعطیلی واحدها عنوان کرده‌اند.

برای این موضوع باید چاره ای اساسی اندیشید و اگر در موارد دیگر هم این گونه ورود کنند نتایج بسیار خوبی حاصل می‌شود.

عدم پرداخت از طرف مودی و عدم دریافت از دارایی، مشکلی چند جانبه است که با پرداخت نکردن اصل مالیات جریمه‌های ۲ونیم درصدی درطول سال به آن اضافه و مبالغ حیرت انگیزی می شد که از توان مودی خارج بود و سبب تعطیلی واحد تولیدی می‌شد.

هرچه دلسوزان در سال‌های گذشته از فساد دارایی و ارتباط مستقیم مودی و ممیز و ایجاد فساد آشکار سخن می‌گفتند انگار قرار بود گوش شنوایی برای آن نباشد، چرا که منافع عده‌ای کثیر را این موضوع در برداشت و برایشان مهم نبود این پول اگر وارد سیستم دارایی شود کلی گره از کار دولت بازمی‌کند.

با بررسی و اجرا نمودن تصمیم درست که همانا بخشش جرائم با پرداخت اصل مالیات است حدود۳۰۰  هزار واحد تولیدی و خدماتی مشکلشان برطرف می‌شود و به کار خود ادامه می‌دهند و پول قابل توجهی نصیب دستگاه مالیاتی کشور می‌شود. از آن طرف مشکل عمده ای که در ارتباط فساد بین ممیز و مودی بود نیز تاحدی مرتفع گردید .

با رسیدن زمان بررسی اظهارنامه‌های مالیاتی لرزه بر اندام مودیان می‌افتاد، به ویژه کسانی که از بخشنامه‌ها و مقررات و تبصره‌های موجود در داخل سیستم مالیاتی آگاهی نداشتند و افراد در مراجعه به واحد مالیاتی ، ممیز در نگاه اول به شغل طرف حساب نگاه میکرد ، و اگر در اول کار در دفاتر اظهارشده توسط مودی و خلاف اعلام کردن آن بود با طرفبرخورد میشد، که درهمین دوره نیز خو داظهاری تشویق بسیار میشد و انتظار بود که اظهار شخص مورد تشویق قرار گیرد.

دراین خصوص با گرفتن ایرادات فراوان که یکی از آنها کافی بود که مودی در دام بیفتد کار از مسیر درست خود خارج می شد.

بیشتر بخوانید:

در مرحله بعد با اعلام اینکه مالیات به صورت علی الرأس خواهد بود، رقمی را بیان می‌کردند که مودی از تعجب فرار را بر قرار ترجیح می‌داد و به فرد گفته می‌شد اگر مالیات را پرداخت نکند شمول جرائم می‌شود و اگر مودی قصد شکایت داشت به وی گفته می‌شد مسیر شکایت بیش از یک سال طول خواهد کشید و در انتها نیز رأی به مودی داده نمی شد و سازمان طرف خود را رها نمی‌کند، از بابت این یک سال هم جریمه ۲ ونیم درصدی را باید پرداخت کنند و آن رای دیگر قابل شکستن نیست .

جالب اینجا است که ممیز در ظاهر قانونی تخلفی انجام نمیداد و با اشراف بر قانون و مقررات بخشنامه ها و تبصره ها و اختیارات داده شده به روسای واحدها اختیار کم کردن را داشت ولی مودی بی خبر از مقررات، مجبور به افتادن در دام می شود.این گونه بود که طبق آخرین اظهارات جرائم و مالیات داده نشده بیش از صدهزار میلیارد تومان بود که خود یک تنه برابر با بودجه دو سال سازمان از مالیات بود که در این بحران تحریم ها و کمبود بودجه دولت، می توانست مرهم و درمان کسری بودجه دولت باشد.
حال طبق اعلام مسئولان سازمان که تا بیستم مهر و بعد تایید آن تا آخر مهر ماه برای بخشیدن جرائم درقبال پرداخت اصل مالیات بود غالب بدهکاران مودیان وبنگاه های کوچک و متوسط حتی با قرض کردن و وام گرفتن نسبت به پرداخت اصل مالیات اقدام و جرایم بخشیده شد که گاه جرائم دو برابر اصل بود!

در نتیجه دولت در این وا نفسای بودجه ای و خشک شدن منابع بی‌انتهای نفت به مدد تحریم ها توانست با یک حرکت مثبت بخش عمده‌ای از مالیات حقه را کسب و مشکل بیشتری از واحدها را حل و معامله‌ای دو سر برد انجام دهد.
پیشنهاد می شود، دولت برای حل مشکل خود و بخش های زیادی از واحدها در سایر بخش ها از جمله تأمین اجتماعی و واحدهای بالای ۱۵ نفر که مشکل بزرگی است و باعث بیکاری زیاد شده و مشکلات را با تصمیمات کارشناسی برطرف نماید که در وهله اول خود از این معامله سود می‌برد.

 

انتهای پیام/*

لینک کوتاه : https://tehrannews.ir/?p=539187

    اخبار مرتبط

    ثبت دیدگاه

    دیدگاهها بسته است.