ادغام یارانه معیشتی و یارانه نقدی تناقض دارد

  • کد خبر : 557311
  • ۰۷ بهمن ۱۳۹۸ - ۱۵:۴۸
ادغام یارانه معیشتی و یارانه نقدی تناقض دارد

طبق اعلام معاون کمیسیون تلفیق ۳۱هزار میلیارد تومان کمک هزینه معیشت که از افزایش قیمت بنزین حاصل می‌شود و ۴۲هزارمیلیارد تومان که بابت یارانه‌ها پرداخت می‌شود باهم تجمیع می‌شود و به ۷۸ میلیون نفر به صورت یکسان تقسیم می‌‌شود.

به گزارش شبکه خبری تهران نیوز، خبرها حاکی از آن است که یارانه‌ معیشتی و یارانه نقدی قرار است ادغام شوند. در این گزارش به نقد و بررسی این طرح پرداخته ایم.

احمد امیرآبادی فراهانی نماینده مردم قم در مجلس شورای اسلامی پس از اتمام نشست امروز عصر کمیسیون تلفیق بودجه سال ۹۹ بیان کرده است:  ۴۲ هزار میلیارد تومان درآمد مربوط به یارانه نقدی و ۳۱ هزار میلیارد تومان درآمد مربوط به یارانه معیشتی در سال ۹۹ با هم ادغام خواهند شد و به ۷۸ میلیون نفر به صورت یکسان تقسیم می‌‌شود.

طرح ارایه شده تناقص بسیاری دارد، چرا قرار است یارانه یکسان میان همه پرداخت شود!؟ طبق اخبار قرار براین بود که کمک هزینه معیشت ناشی از افزایش قیمت بین ۶۰ میلیون نفر تقسیم شود نه ۷۸ میلیون نفر، پس نتیجه می‌گیریم اعانه دادن به ۶۰ میلیون نفر فعلی و تعداد یارانه بگیران غیر واقعی است.

چون باحذف تعداد قابل توجهی از یارانه بگیران قبل از اجرای طرح کمک هزینه معیشت، بنا به اظهار مسئولان مربوطه تعداد یارانه بگیران به ۴۰ ملیون نفر کاهش یافته بود، پس چه اصراری به به هم ریختن سیستمی که جواب داده دارند؟

با یک محاسبه ساده  ۳۱ با ۴۲ هزارمیلیارد تومان، ۷۳ هزارمیلیارد تومان می شود، که اگر قرار باشد بین ۷۸ میلیون نفر تقسیم شود، دریافتی هر نفر  ۹۳۵ هزار تومان درسال و ۷۸ هزار تومان درماه برای هرنفر می شود که در مقایسه با وضع فعلی اگر کسی که یارانه می گیرد و کمک معیشت کمتر از وضع فعلی دریافتیش باشد توجیهی برای این کار وجود ندارد.

طبق این طرح، کسانی که یارانه آنها قطع شده دوباره یارانه می‌گیرند و تمام زحماتی که برای حذف آن دسته از یارانه بگیران انجام شده هدر می رود و از آن طرف تعداد اعانه بگیران که ادعا میشد ۶۰ میلیون نفربوده به ۷۸ میلیون نفر افزایش پیدا می کند که توجیه اقتصادی ندارد.

بیشتر بخوانبد:

 

همه این گفته ها در حالی است که مژگان خانلو سخنگوی ستاد بودجه سازمان برنامه و بودجه در ۳ دی ۹۸ در گفت و گو با باشگاه خبرنگاران جوان ادغام این دو یارانه را تکذیب کرد و در این خصوص گفت: درباره یارانه نقدی و یارانه معیشتی به صورت جداگانه در تبصره ۱۴ لایحه بودجه سال ۹۹ درج شده  که ردیف، زمان‌بندی و دد این دو یارانه جداست.

وی همچنین بیان کرد: ما بسته به وصول منابع برنامه‌ریزی کرده‌ایم که یارانه نقدی در روز بیستم هر ماه و یارانه معیشتی نیز دهم هر ماه پرداخت شود.

چرا باید با توجه به وضع موجود جامعه طرح های بی پایه و اساس در میان مردم مطرح شود؟ چرا مسئولین از قضیه اغتشاشات بنزینی درس نمی گیرند؟ این گونه خبرها که با معیشت مردم مرتبط است، می تواند اثرات منفی بر زندگی عموم مردم بگذارد.

انتهای پیام/*

لینک کوتاه : https://tehrannews.ir/?p=557311

    اخبار مرتبط

    ثبت دیدگاه

    دیدگاهها بسته است.