ادامه اعتراضات در لبنان ؛ یک کشته و تعطیلی بانک‌ها و مدارس

  • کد خبر : 539956
  • ۲۳ آبان ۱۳۹۸ - ۱۱:۴۵
ادامه اعتراضات در لبنان ؛ یک کشته و تعطیلی بانک‌ها و مدارس

نیروهای ارتش لبنان و نیروهای گارد ریاست‌جمهوری حضور خود را در اطراف کاخ ریاست‌جمهوری بعد از فراخوان‌ها برای تجمع در مسیرهای منتهی به کاخ ریاست‌جمهوری تقویت کرده‌اند. 

به گزارش شبکه خبری تهران نیوز، در پی کشته شدن یک تظاهرکننده عضو حزب ولید جنبلاط در جنوب بیروت ادامه اعتراضات در لبنان ، سعد حریری نخست وزیر مستعفی لبنان از تمام شهروندان لبنانی خواست خیزش مسالمت‌آمیز خود را حفظ کنند.

به گزارش شبکه خبری الجزیره ، سعد حریری نخست وزیر مستعفی لبنان که در حال حاضر ریاست دولت موقت این کشور بحران زده را هم برعهده دارد ، در پی کشته شدن یک معترض لبنانی در منطقه خلده در جنوب بیروت به دست یکی از عناصر نیروهای ارتش لبنان از تظاهرات کنندگان خواست که همچنان ماهیت مسالمت‌آمیز بودن تظاهرات‌هایشان را حفظ کنند.

طبق بیانیه منتشر شده از سوی دفتر سعد حریری، وی با ولید جنبلاط رئیس حزب سوسیالیسم ترقی‌خواه تماس گرفته و مرگ علاء ابو الفخر عضو شورای شهر در منطقه الشوفیات را که در جریان تظاهرات‌ در منطقه خلده کشته شده است را تسلیت گفته است.

بیشتر بخوانید: 

این در حالی است که نیروهای ارتش لبنان و نیروهای گارد ریاست‌جمهوری حضور خود را در اطراف کاخ ریاست‌جمهوری بعد از فراخوان‌ها برای تجمع در مسیرهای منتهی به کاخ ریاست‌جمهوری تقویت کرده‌اند.

این تحولات در پی سخنرانی میشل عون رئیس‌جمهوری لبنان بود که نسبت به فاجعه در صورت تدوام اعتراضات به شکل کنونی هشدار داد. میشل عون از پیشرفت‌ها در طرح حل بحران در لبنان خبر داد و گفت رایزنی‌های پارلمانی برای مکلف کردن نخست وزیر جدید احتمالاً از پنج‌شنبه یا جمعه شروع شود اما حریری برای گرفتن پست نخست وزیری مردد است.

در همین رابطه بانک‌ها و مدارس لبنان روز سه شنبه ۱۲ نوامبر ۲۰۱۹ هم تعطیل بود. این در حالی است که گروه‌های سیاسی در لبنان سعی دارند دولت جدید را تشکیل دهند. لبنان پس از اعتراضات در هفته‌های اخیر با بدترین بحران اقتصادی پس از جنگ داخلی که بین سال‌های ۱۹۷۵ تا ۱۹۹۰ به طول انجامید، روبرو شده است.

شعبات بانک ها از میانه‌های ماه اکتبر تعطیل هستند. دلیل بسته بودن آنها مسائل امنیتی عنوان شده است. هم چنین بانک‌ها اجازه برداشت و انتقال ارزهای خارجی ازجمله دلار و یورو را به مشتری‌ها نمی‌دهند. دلیل آن واهمه از خروج سرمایه از کشور عنوان شده است.

سندیکای بانکداران لبنان اعلام کرد که با ادامه اعتصاب کارمندان، بانک های این کشور روز چهارشنبه ۱۳ نوامبر ۲۰۱۹ نیز تعطیل خواهند بود.

 

انتهای پیام/*

لینک کوتاه : https://tehrannews.ir/?p=539956

    ثبت دیدگاه

    دیدگاهها بسته است.