کارشناس مذهبی مطرح کرد:

اخلاق نیکو ؛ معجزه پیامبر (ص)

  • کد خبر : 619690
  • ۲۵ مهر ۱۳۹۹ - ۱۳:۴۱
اخلاق نیکو ؛ معجزه پیامبر (ص)
کارشناس مذهبی گفت: یک ویژگی منحصر به فرد پیامبر اسلام اخلاق نیک ایشان بود که اخلاق نیک ویژگی است که همه دل‌ها را متوجه خود می‌کند حتی دشمن را هم خاضع می‌کند.

حجت ‌الاسلام سراج کارشناس مذهبی در گفت‌وگو با خبرنگار سرویس آیین و اندیشه شبکه خبری تهران نیوز اظهار کرد: پیامبر اکرم صلی‌الله علیه و آله وسلم شخصیت منحصر به فردی داشت، انسانی کامل و اشرف انبیاء بود که درباره ویژگی‌های شخصیتی آن حضرت کتاب‌های زیادی مانند کتاب سنن النبی علامه طبابایی، درباره اخلاق و سبک زندگی پیامبر اکرم صلی‌الله علیه و آله وسلم نوشته شده است.

وی گفت: یک ویژگی منحصر به فرد پیامبر اسلام صلی‌الله علیه و آله وسلم اخلاق نیک ایشان بود که اخلاق نیک ویژگی است که همه دل‌ها را متوجه خود می‌کند حتی دشمن را هم خاضع می‌کند اما ممکن است گاهی دشمن به خاطر دانش باطل ویژگی اخلاقی افراد را نادیده بگیرد.

سراج در ارتباط با اهمیت اخلاق نیک پیامبر صلی‌الله علیه و آله وسلم عنوان کرد: در قرآن کریم بیان شد که خداوند به پیامبر صلی‌الله علیه و آله وسلم فرمودند «اگر اخلاق نیک تو نبود مردم از اطراف تو پراکنده می‌شدند»؛ با این‌که حضرت محمد صلی‌الله علیه و آله وسلم معجزات حسی که مردم می توانستند ببینند را داشتند معجزه عقلانی ایشان که قرآن کریم بوده است را دارا بودند اما خداوند به این معجزات اشاره نکردند و به اخلاق نیک ایشان اشاره شد؛ این امر نشان می دهد که اخلاق نیک می تواند در جای خود بزرگ ترین معجزات باشد.

این کارشناس مذهبی اظهار کرد: به دلیل این که پیامبر اکرم در اخلاق کامل هستند خداوند متعال در قرآن کریم می فرمایند «لَقَدْ کَانَ لَکُمْ فِی رَسُولِ اللَّهِ أُسْوَهٌ حَسَنَهٌ»، برای شما در زندگی پیامبر اکرم الگو حسنه وجود دارد، خداوند در جای دیگر می‌فرمایند «وَإِنَّکَ لَعَلَىٰ خُلُقٍ عَظِیمٍ» که پیامبر اکرم صلی‌الله علیه و آله وسلم عظیم‌ترین اخلاقیات نیک را دارا هستند.

وی در پایان تاکید کرد: اخلاق اکتسابی است؛ بخشی از اخلاق مربوط به تربیت خانوادگی و تربیت در فضای آموزشی افراد است؛ اراده برای انجام کاری زمانی شکل می گیرد که افراد درک کنند سعادتمندی دنیا و آخرت در اخلاق نیک وجود دارد؛ همان طور که در روایات بیان شده «اخلاق خود را نیکو گردانید تا روزیتان وسیع گردد.»

انتهای پیام/*

لینک کوتاه : https://tehrannews.ir/?p=619690

    ثبت دیدگاه

    دیدگاهها بسته است.