یادداشت/

احمدی‌نژاد علیه احمدی‌نژاد

  • کد خبر : 616608
  • ۰۹ مهر ۱۳۹۹ - ۰:۰۱
احمدی‌نژاد علیه احمدی‌نژاد

گفت‌وگوی محمود احمدی‌نژاد؛ عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام و رئیس جمهور سابق کشور با رادیو فردا، موجی از انتقادات را به‌همراه داشت.

به گزارش شبکه خبری تهران نیوز، گفت‌وگوی محمود احمدی‌نژاد؛ عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام و رئیس جمهور سابق کشور با رادیو فردا، موجی از انتقادات را به‌همراه داشت. در همین رابطه مصطفی هدایی؛ کارشناس سیاسی در یادداشتی به این موضوع پرداخت و نوشت:

رفتارها و اقدامات محمود احمدی‌نژاد؛ رئیس جمهور سابق کشور در برخی مواقع خارج از عرف مقامات جمهوری اسلامی و حتی در نقش اپوزیسیون بوده است. او این بار نیز با رادیو فردا، یکی از بلندگوهای دشمنان قسم خورده ایران به گفت‌وگو نشست. رسانه‌ای که در آن انبوهی محتوای ضدایرانی، ضدنظام جمهوری اسلامی، ضد اسلام و شیعه و ضد رهبران ایران تولید و منتشر شده است. در دشمنی و خصومت این رسانه با نظام جمهوری اسلامی، هیچ جای تردیدی نیست. احمدی‌نژاد در این مصاحبه مخالفت خود را با حصر اعلام کرد. روابط اعراب با رژیم صهیونیستی را محکوم نکرد. فتنه ۸۸ را تظاهرات و اعتراض خواند. از احتمال آمدنش برای انتخابات ۱۴۰۰ سخن گفت. فیلتر را هزینه مضاعف خواند و از تمام اقداماتش در سال‌های سیاست‌ورزی خود دفاع کرد.

چنین رفتاری از احمدی‌نژاد بی‌سابقه نبوده و او با رسانه‌های مخالف نظام جمهوری اسلامی از جمله رسانه‌های عربی وابسته به سعودی‌ها گفت‌وگو داشته است. تنقاضات رفتاری او در قامت عضوی از مجمع تشخیص مصحلت نظام و رئیس جمهور دور نهم و دهم دیگر نه سئوال و معمای پیچیده است و نه شوکه کننده و تهییج کننده افکار عمومی. احمدی‌نژاد در سال ۹۲ برای همیشه تمام شد و رفت و سعی می‌کند تا همچنان بتواند در عرصه سیاست‌ورزی با رفتارهای شاذ و بی‌مبنا، زنده بماند.

ظهور او در ابتدای دهه ۸۰ و نشستن بر کرسی شهرداری تهران حاصل گفتمانی بود که گمان می‌رفت وی می‌تواند پس از دو دهه از انقلاب، آن را احیا کند. گفتمان انقلاب و عدالت با جلوه‌های زیبای آن در دوران نخست ریاست جمهوری احمدی‌نژاد تا جایی خود را بروز داد ولی او نتوانست از این امانت به خوبی نگهداری کند و بازیچه سیاسی دورانش شد. به‌طور کلی، احمدی‌نژاد آتش بیار معرکه بود. در فضای فراموشی موضوع عدالت، در دوره سازندگی و اصلاحات، احمدی‌نژاد با لمس این مطالبه جریان انقلابی و انتخاب موضوع عدالت به‌عنوان شعار خود و تعریف دوگانه احمدی‌نژاد – هاشمی، توانست موج همدلی مردم و رای دهندگان و جریان انقلابی را با خود همراه کرده و به‌عنوان پیروز انتخابات لقب گیرد. برای جلب افکار عمومی، نماد تجمل را نیز در وجود شخصیت‌هایی مثل هاشمی معرفی، و عرصه سیاسی را به «منطقه ممنوعه» توصیف کرد که پا به آن گذاشته بود.

به نظر می‌رسد، رئیس جمهور سابق در دوره نهم بازی سیاست را به راه انداخت تا اعتمادها را جلب کند و حامیانش را همچنان در اختیار داشته باشد. در دوره دوم و انتهایش، خود را به‌طور کامل به نمایش گذاشت تا نشان دهد او آنچه می‌نمود، نبود. او در شرایطی که پیش از این، مخالفت و ضدیت با قوه قضائیه را نقطه آغاز دیکتاتوری خوانده بود، از سال ۹۱ – ۹۰ به این‌سو بیشترین حملات را به قوه قضائیه کرد؛ حملاتی که از بازداشت علی‌اکبر جوانفکر، از مشاوران احمدی‌نژاد شدت بسیار بیشتری به خود گرفت و با پاین دوره ریاست جمهوری اش و پس از احضا بقایی و مشایی و عدم حضور خود در دادگاه رسیدگی به تخلفاتش به اوج رسید. احمدی‌نژاد، کلیپ‌های ویدیویی ضبط و تکثیر کرده، قوای نظام از جمله قضائیه را تهدید به افشاگری می‌کند.

او بارها ثابت کرده که صداقتی در کارش نیست. در انتخابات ۹۶ در حالی که اعلام کرده بود برای ثبت‌نام اقدامی نخواهد کرد، در ستاد انتخابات وزارت کشور حاضر شد تا با رد صلاحیتش به زعم خود هزینه‌ای را به نظام تحمیل کند. وی در حمایت از بقایی و مشایی پا را تا آنجا فرا گذاشت که کل نظام را متهم به بی‌عدالتی کرد.

سال‌های پس از ریاست جمهوریش را فقط با حاشیه و سر و صداهای بیهوده طی کرده تا بتواند در سرتیتر اخبار جای گیرد. رفتار نظام همچنان با وی رئوفانه و همراه با مصلحت بوده و وی از این فضا نهایت سوءاستفاده را کرده است. احمدی‌نژاد می‌خواهد خود را اپوزیسیون وضعیت موجود نشان دهد و راه سوم برای برون رفت از مشکلات را نیز خود می‌داند. او از شرایطی که دولت حسن روحانی در حوزه اقتصادی و معیشتی به‌وجود آورده به نفع خود استفاده کرده و حامیانش نیز تنها منجی برای حل مشکلات را او می‌دانند. از این‌روست که بار دیگر عزمش را برای انتخابات ۱۴۰۰ جزم کرده و به مرور باید شاهد بالا و پایین پریدن‌های او بیشتر از گذشه باشیم. به هر حال آنچه مشخص است احمدی‌نژاد دشمنی دارد به بزرگی خود احمدی‌نژاد. او دشمن خودش بود و با همین دست فرمان خودش را نابود خواهد کرد.

انتهای پیام/*

لینک کوتاه : https://tehrannews.ir/?p=616608
  • نویسنده : مصطفی هدایی

ثبت دیدگاه

دیدگاهها بسته است.